Anne Sütünün Faydaları Neler? Bebekler Neden Anne Sütü İçmelidir?

Anne Sütünün Faydaları Neler? Bebekler Neden Anne Sütü İçmelidir?

Yazar: Emre Sağlık

Annelerin günümüzde yaptığı en büyük hatalardan biri anne sütünü erken kesmek. Estetik kaygılardan ötürü yapılan bu yanlış davranışın bedelini bebekler ödüyor. Ne yazık ki geriye dönmenin hiçbir yolu olmadığı için uzmanlar kesinlikle bu davranışı önermiyor. Anne sütünün faydaları neler olduğunu bilmeniz belki bu konudaki fikrinizi değiştirecektir.

Annelerin bebeklerini emzirmeleri, kendi verecekleri kişisel kararlardır. Fakat bebeğini emziren anneler muhtemelen anne sütünün faydaları neler farkında olan kişilerdir. Bebekler için kolay bir sindirim ve doğru beslenmenin yolu olan anne sütü ideal besin kaynağıdır. Uzmanlar, ilk 6 ay boyunca anne sütünü muhakkak öneriyor. Bundan sonra 1 yaşını doldurup emmeyi reddedene kadar katı yiyeceklerle beraber emzirmeye devam etmelisiniz. Dünya Sağlık Örgütü 2 yaşına kadar emzirmelisiniz diyor. Bu öneriler sizden ziyade bebeğiniz için hafife alınmamalı. Bebekler için anne sütünün önemini bilmeniz fikrinizi değiştirecektir. Peki anne sütünün faydaları neler?

Anne Sütü Önemli Bir Antikordur

Bebekler ilk aylarda çok hassas bir yapıda olurlar ve hastalıklara karşı dirençsiz olurlar. Anne sütünün içerisinde yer alan antikorlar, bebekleri virüs ve bakterilere karşı dirençli bir hale getirir. Özellikle ilk anne sütü bol miktarda kolostrum içerir ve bunlar önemli antikorlardandır. Üstelik, virüs ve bakteri saldırılarında bu antikorların sayısı artar ve daha yüksek bir direnç sağlar. IgA adı verilen immünoglobulinler, bebeklerin ağız, burun ve boğaz kısmında bir koruma tabakası oluşturur.

Sayısız çalışma ve deneyler, anne sütünün faydalarını kanıtlamıştır. Anne sütü güvenilir ve sağlık sorunlarına karşı savunmasız bebekleriniz için güvenlik sağlamasının sebebi içerisindeki antikorlardır.

Emzirmek Hastalık Riskini Azaltır

Emzirmek, bebeklerinizin hastalanma riskini ortadan kaldırır. Bu hastalıkların en sık bilineni orta kulak enfeksiyonudur. Emzirmeyi erken bırakan bebekler, bu hastalığa çok sık yakalanırlar. Uzun süre emen bebekler, boğaz enfeksiyonu ve orta kulak enfeksiyonuna karşı direnç sağlarlar. Bunu takip eden bir diğer hastalık da solunum yolu enfeksiyonudur. Akut bir hastalık olan solunum yolu enfeksiyonunun sebebi virüslerdir ve virüslere karşı direnç kazanmanın en kolay yolu anne sütüdür. Emmeyi erken bırakan bebeklerin yakalandığı hastalıklardan diğerleri sırasıyla:

 • Soğuk algınlığı
 • Bağırsak enfeksiyonu
 • Bağırsak doku hasarı
 • Ani bebek ölümü sendromu (SIDS)
 • Alerjik hastalıklar
 • Bağırsak hastalıkları
 • Diyabet
 • Çocuk lösemisi

Anne sütü bebeğin sağlıklı kilosunu destekler

Emen bebekler, fazla kilo ve zayıflık gibi durumlara karşı dengeli besin sayesinde korunurlar. Güvenilir kaynakların yaptığı çalışmaya göre, 4 aydan daha uzun süre anne sütü emen bebeklerin aşırı kilolu ve obezite olma şansının önemli ölçüde azaldığını göstermiştir. Bunun sebebi ise, bağırsak yararlı bakteridir. Anne sütü ile beslenen bebekler, diğer bebeklere göre leptin sahibidir. Leptin, iştah ve yağ depolama sistemini düzenlemeye yarayan bir hormondur.

 

Emen Çocuklar Daha Zeki Olur

Anne sütünün en büyük faydalarından biri de zekâ gelişimini desteklemesidir. Yapılan testlere göre emen bebekler zekâ testlerinde daha başarılı olmakta. Bunu beyin gelişimi için yapılan testler de destekliyor. Bunun sebebi ise anne sütündeki besin değerleri. Bu, fiziksel yatkınlığa olduğu kadar zekâ gelişimini de etkilemekte. En belirgin etkileri, erken doğan bebeklerin beyin yapısında gözlemlenmiştir.

İdeal Beslenme Sağlar

Sağlık uzmanlarının hemen hepsi, ilk 6 ay boyunca anne sütünü şart koşar. Bebek, ilk 6 ay boyunca ihtiyaç duyabileceği tüm besin kaynaklarını annesinden alabilir. Kolostrum adı verilen maddenin içerisinde, protein, mineral ve şeker gibi bileşikler yer alır ve bebekler için en ideal beslenme şeklini karşılar.

Diğerleri Faydaları

Emzirmenin bebeğiniz için sağlığa faydaları:

Bebeğin hayatının ilerleyen dönemlerinde egzama, astım ve gıda alerjileri geliştirme riskinde azalma.

 • Erken doğmuş bebeklerde ishal, zatürree, kulak enfeksiyonu, solunum yolu hastalığı, bakteriyel menenjit, idrar yolu enfeksiyonu, bakteremi, nekrotizan enterokolit ve geç başlangıçlı sepsis gibi bulaşıcı hastalık oranlarında düşüş.
 • Daha az çürük diş riski.
 • En az 4 ay boyunca sadece anne sütüyle beslendiğinde yaşamın ilerleyen dönemlerinde obezite riskinde azalma.
 • Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde azalmış tip 1 ve tip 2 diabetes mellitus, lenfoma hastalıkları riskini düşürme

 

Etiketler: anne sütü anne sütünün faydaları bebekler neden anne sütü içmeli


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL