Atatürk’ün Unutulmaması Gereken  Sözleri

Atatürk’ün Unutulmaması Gereken Sözleri

Yazar: Emre Genel

Unutulmaması gereken Atatürk Sözlerine yakından bakarak günümüz dünyasını öngörebildiğini ve tüm bu sözlerin bir manası olduğunu daha net anlayabiliriz. Tarihin akışı değiştiren 100 kişi arasında adı geçen Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, hayatını ülkesine adamış bir devlet adamıdır. Sahada fiilen ve devrimleriyle ülkesinin kaderini tayin edebilmesi için mücadele etmiş, bu anlamda yüzlerce araştırma yapmış, binlerce kitap okumuş Atatürk’ün yazdığı bilinen 9 kitabı vardır. Bu kitaplar arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi açısından önemli belgelerin ve ayrıntıların olduğu Nutuk kitabına ayrı bir paragraf açmak gerekir. Dr. Solmaztürk Atatürk’ün hayatı boyunca 4 bin kitap okuduğunu belirtmiştir.

Gittiği her yerde kendisinden sonra gelecek nesle ve halka telkinlerde bulunarak bildiklerini milletine aktarmayı ve geleceklerine ışık tutmayı amaçlamıştır. Bu sözlere yakından baktığımızda Atatürk’ün anlatmak istediklerini daha iyi anlayabilir ve gelecek nesillerden yapmasını beklediklerini kavrayabiliriz. Unutulmaması gereken Atatürk Sözleri:

“Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en hakiki mürşit bilimdir, fendir.”

Atatürk’ün bu sözü 1923 yılının ocak ayında İzmit’e yaptığı bir ziyaretinde söylenmiştir. Bugün baktığımızda bu sözün ne kadar derin anlamlar taşıdığını daha iyi anlamak mümkündür. Atatürk’ün bu söz öncesinde ilham ve cesaret kaynağının gençler olduğunu, devamında cahil demek mektebe gitmemiş demek değil, gerçeği bilmeyendir sözleriyle açıklık getirmiştir. Buradan da anlaşılabileceği gibi burada gerçeğin ilim ve fen ışığında incelenmesi gerektiğine bilimin gösterdiği hedeften şaşılmamasına vurgu yapılmıştır.

“Bir ulusun asker ordusu ne kadar güçlü olursa olsun, kazandığı zafer ne kadar yüce olursa olsun, bir ulus ilim ordusuna sahip değilse, savaş meydanlarında kazanılmış zaferlerin sonu olacaktır. Bu nedenle bir an önce büyük, mükemmel bir ilim ordusuna sahip olma zorunluluğu vardır.”

Unutulmaması gereken Atatürk sözleri arasında bulunan ve 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında dile getirdiği bu sözler, Atatürk’ün bilime ve gençlerin aydınlık geleceğe kavuşabilmesi için yönelmesi gereken değerlere ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir. Bugün gene bu sözün geçmişte söylenmiş olmasına rağmen hakikatli olduğunu kavrayabiliriz. Mustafa Kemal Atatürk’e göre bir ulusun ilerleyişi ancak ilimle olacaktır. Neticeye baktığımızda milletin ilime yönelmemesi güçlü ordusunun hiçbir işe yaramayacağını, esas gücün bilim olduğunu göstermek istemiştir.

“Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en kıymetli mirası olan istiklâl aşkı ile dolu bir adamım. “

Atatürk’ün bugüne kadar sarf ettiği en veciz sözlerinden birisi olarak kabul edilir. Bu söz yalnızca Türklükle değil, tüm dünyaya örnek temsil edecek bir ideolojik yaklaşımın eseridir. Cümlede adı geçen karakter ile kendini değil, Türk milletinin karakterini övmüştür. Özgürlüğe olan tutkusunu tüm milletine yansıtmış ve ömrünü tam bağımsız bir Türk devleti için adamış olan Atatürk, bir tek sözü ile yüce değerlerini anlatmıştır.

“Bir ulus, sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez.”

Kuşkusuz Türk ulusunun en çok ihtiyaç duyduğu şey tarih boyunca bu olmuş ve olmaya devam edecektir. Mustafa Kemal Atatürk, bir bütün haline gelerek galip çıktığımız savaştan sonra ulususun birlik olmasındaki önemi çok yakından kavrayabilmiş, birlik ve bütünlüğün önemine vurgu yapmıştır. Unutulmaması Gereken Atatürk sözlerinden biri de bu sözdür.

“Uyuyan milletler ya ölür ya da köle olarak uyanır.”

Adeta bir uyarı niteliğinde söylenen bu sözler, tarih boyunca uyumuş milletlerin bugün geldiği son noktaya bakıldığında ne kadar doğru olduğunu anlamamıza yardımcı olmakta. Geçmişte savaş esiri olarak uyanan milletler, günümüzde ekonomik anlamda esirlere dönüşmüştür. Mustafa Kemal Atatürk’ün her fırsatta dile getirdiği birlik ve beraberlik atıflarından bir başkasıdır ve her zaman uslumuzu bekleyen tehlikelere bir uyarı niteliğindedir.

Unutulmaması Gereken Atatürk Sözleri Unutulmaması Gereken Atatürk Sözleri

“Hattı Müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır.”

Unutulmaması gereken Atatürk sözleri arasında bulunan bu sözler savaş cephesinde söylenmiş ve tarihe geçmiştir. Ülkemizin o dönemlerde işgal altında olduğu gerçeğini gözler önüne aldığımızda derin manasını daha iyi iştirak edebiliriz. Burada dile getirilmek istenen, vatanın bir bütün olarak geri alınacak olması ve yalnızca mevcut safların değil, her köşesinin düşmandan temizlenmesi gerektiğine bir atıftır.

“Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır.”

Atatürk’ün milli mücadele döneminde ulusun bir bütün halinde bağımsızlığa kavuşana kadar durmadan mücadele edeceği bilinen tarihi bir gerçek. Burada dile getirilmek istenen, vatanın bekası söz konusu olduğunda, hiçbir kural ve hâkimi tanımayacak olmasına bir vurgudur.

“Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez.”

Millî mücadelenin ön önemli kırılma noktalarından birisini meydana getiren Erzurum kongresi bildirgesinde yer almış söz tüm ulusun kaderini belirleyecek ideolojik anlayışı da dile getirmiştir. Ülkemizin topraklarını kendi arasında bölünmüş emperyalist kuvvetlere bir cevap niteliği taşıyan bu söz, vatan sınırlarını kutsal saymış ve bölünemeyeceğini kesin bir dille vurgulamıştır.

“Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz.”

Bir ulusun kaderinin devamını gençlerin bilinç ve tutkusuyla gelişecek olduğunu bilen Mustafa Kemal Atatürk, her fırsatta sözlerine onlara ithaf ederek, gençliğe verdiği değeri göstermiştir. Burada kast edilen yükselen nesil yeni gençliktir. Ulusun değerlerinin gençliğin ellerinde yükseleceğine inanan Atatürk, kendilerinden sonra geleceklerin önemini ve üzerlerine düşen görevi bu sözle bir kez daha göstermiştir.

“Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.”

Atatürk Türk diline her şeyin üzerinde bir değer verdiğini tüm mirasını kendi kurduğu Türk Dil Kurumuna bağışlayarak göstermiştir. Almanca, Arapça, Bulgarca, Rusça, İngilizce, Farsça ve Fransızca bilen Atatürk’e göre dünyanın en değerli dillerinden birisi Türkçedir ve bu alanda çeşitli dil bilimi çalışmaları yapmıştır. Milleti millet yapan şeylerden birisi de dili olduğunu düşünen ulu önder, Türk milletinin Türkçe konuşmasındaki hassasiyetini vurgulamıştır.

Etiketler: Atatürk Atatürk sözleri Atatürk'ün sözleri


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL