Başarılı İnsanların Günlük Ritüelleri

Başarılı İnsanların Günlük Ritüelleri

Yazar: Emre Genel

Başarılı İnsanların Günlük Ritüelleri

Başarılı insanların günlük ritüelleri en çok merak edilen konulardan biridir. Kendilerine bir yol çizen insanlar, başarıya ulaşabilmek için kendileri için oluşturdukları bir ritüel üzerinden hareket ederler. Tabi bunu her başarılı olmuş insan için söylemek yanlış bir genelleme olacaktır ancak, tanınmış kişilerin hemen hepsinin belli bir ritüelleri bulunuyor. Bazı insanlar ritüelleri başarı ile ilişkilendirmenin yanlış olduğu kanaatindedir ancak uzmanlar bu fikirde değil. Kendimize güvenmek için birtakım davranışlara veya psikolojik baskıyı azaltmaya yardımcı olarak alışılagelmiş hareketlerimiz bize destek sağlar. Hiç yoktan şöyle düşünebilirsiniz; kendiniz için yaratmaya çalıştığınız bir disiplini geliştirmeye yardımcı olabilir ve beyniniz tarafından alışılagelmiş bir hareket olmasına yardımcı olabilirsiniz. Buna en basitinden evden çıkarken sigorta şartellerini indirmek, çöpü atmak gibi davranışları da dahil edebiliriz. Kendiniz için bir ritüel fikri arayışı içerisindeyseniz, size birkaç tavsiyede bulunabiliriz.

Erken Uyanma: Erken uyanmak zorlayıcı olabilir ancak günü doyasıya yaşayabilmek, uykunuzu düzeninize sokmak gibi kritik getirileri vardır. Bunun dışında sağlıklı bir yaşam için de çok önemlidir.

Sağlıklı Kahvaltı: Çok klişe olsa da günün en önemli öğünün kahvaltı olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Gün boyunca ihtiyaç duyacağınız çoğu vitamin ve mineralleri kahvaltı öğünü ile almalısınız. Tam konsantrasyon ve dikkat için buna dikkat etmelisiniz.

Planlı Hareket Edin: Gününüzü önceden planlamayı alışkanlık haline getirin. Hedefinizi tam olarak belirleyebilirsiniz, tüm işlerinizi aksatmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Başarılı İnsanların Günlük Ritüelleri Nelerdir

Muhtemelen hemen herkesin tanıdığı tarihsel kişiliklerin, sanatçıların, bilim adamlarının hatta sultanların günlük vazgeçilmezleri için oluşturdukları ritüelleri vardır. Başarılı insanların günlük ritüelleri:

Yavuz Sultan Selim: Osmanlı imparatorluğunun en katı sultanlarından biri olarak tanıtan Yavuz Sultan Selim, tam bir kitap kurduydu. Gününün sekiz saatini kitap okumasıyla tanılan ve Mısır’a sefere giderken 3 katır dolusu kitap götüren 9. Osmanlı halifesi Sultan Selim’in gözleri kitap okumaktan bozulmuş ancak mercekle kitap okumaya devam etmiştir.

Lez Zeplin: Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük rock müzik efsanelerinden biri olarak tanınan Lez Zeplin grubunun sahneye çıkmadan önce gerçekleştirdikleri toplu bir kahve ritüeli bulunuyor. Bir masa etrafında toplanan müzik üyeleri hep birlikte kahve içmeden önce sahneye çıkmıyorlar.

Michael Jordan: Amerikan Ulusal Basketbol liginin efsanevi basketbol oyuncusu Michael Jordan, formasını giydiği Chicago Bulls maçlarına çıkmadan önce, şortunun altına bir de Kuzey Karolayna şortu giymesiyle biliniyor.

Steve Jops: Bilişim dünyasının en büyük marka yaratıcılarından biri olan Steve Jops’un bir sabah ritüeli vardı. Her gün yataktan kalktıktan sonra birkaç dakika boyunca aynada kendi gözlerinin içine bakarak, “Bu gün hayatımın son günü olsaydı, bugün yapmak üzere olduğum şeyden memnun kalır mıydım” diye sorarak güne başlardı.

 

Etiketler: alışkanlık başarı başarılı insanların alışkanlıkları başarılı insanların günlük ritüelleri ritüel


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL