Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Yazar: Emre Genel

Teknolojiyi takip etmek zor olduğu için sadece birkaç yıl önce rahatlıkla son model oyunları oynayabildiğiniz bilgisayardan bugün verim alamayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse eskiden en iyi oyunlar GTX 1050 Ti ekran kartıyla oynanırken 2021 yılında çıkan oyunlar bu ekran kartı ile verimsiz çalışma sağlar. Ekran kartları işlemcinin grafik ağırlıklı performanslarında yardımcı motor görevi gören elemanlardır ancak fiyatları oldukça pahalıdır. Her yıl bilgisayarınızın donanımını upgrade yapabilme ihtimaliniz olmayabilir. Özellikle ekran kartları oldukça pahalı devre elemanları olduklarından dolayı bu iş sandığınız kadar kolay olmayacaktır. Oynamak istediğiniz oyunları veya programları daha rahat çalıştırması için bilgisayar nasıl hızlandırılır? Asıl mevzu bilgisayarınızın kapasitesini arttırmaktır. Bugünkü yazımızda bilgisayar kapasitesi nasıl arttırılır anlatmaya çalışacağız.

Ram Ekleme

Bilgisayar nasıl hızlandırılır soranlar için ilk yapılan şey genelde RAM yükseltmedir. RAM, bilgisayarların geçici hafızasını ve anlık komutlarınızın açılmasını sağlayan devre elemanlarıdır. Yüksek kapasiteli programları ve oyunları oynarken RAM kapasitesinin yüksek olması önemlidir. Fakat bilgisayar RAM’leri kafanıza göre yükseltilemez. Bilgisayarınızdaki RAM slotları ve mevcut RAM kapasiteniz göz önünde bulundurulmalı. Peki RAM nasıl takılır?

RAM takabilmek için bilgisayarınızın RAM mhz’sini öğrenmelisiniz. Bunun için GPU-Z programını bilgisayarınıza indirin ve RAM’iniz hakkındaki her şeyi öğrenin. Dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de bilgisayarınızda bulunan RAM. Eğer bilgisayarınızın slotunda tek bir RAM bulunuyorsa yanında aynı değerde bir RAM takabilirsiniz. Örneğin 8 GB RAM varsa 8 RAM’lik başka bir RAM takmalısınız. 4 ve 8 veya 8 ve 16 gibi olamaz.

SSD Ekleme

SSD depolama aygıtı, eski teknoloji olan HDD’lere göre çok daha hızlıdır. HDD’ler cd benzeri okumaya sahip depolama elemanlarıdır. Çok yavaş olduğu gibi bilgisayarın açılmasını da yavaşlatır. Bilgisayarınızın depolama birimini SSD ile güçlendirebilir, bilgisayarınızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Bilgisayarınız her tür SSD ile uyum sağlamayabilir. Ayrıca fiyatları HDD’lere göre çok daha yüksektir ve kapasiteleri düşüktür. Bu yüzden bilgisayarınıza HDD’yi kaldırmadan bir SSD yüklemesi yapmayı düşünebilirsiniz. Oyunları veya kullandığınız programları buraya kurarsanız bilgisayarınızı hızlandırmak için yapabilecekleriniz için bir önlem almış olabilirsiniz.

Soğutma Kapasitesini Arttırın

Bildiğiniz gibi bilgisayarınızın kapasitesi ne kadar yoğun olursa, işlemci, anakart ve ekran kartı gibi devre elemanlarının ısınması da o kadar fazla olacaktır. Eğer ısınma uzun süre devam ederse bu size pahalıya mal olabilir. Bilgisayarınızın donanım elemanlarını soğutan soğutma sisteminizin kaliteli olması önemlidir. Isı, bilgisayarınızın baş düşmanıdır. Bazı durumlarda bilgisayarınızı hızlandırmak için ekstra soğutma sistemi kurmanız gerekebilir.

Termal Macunu İhmal Etmeyin

Bilgisayarınızı daha hızlı kapasitede çalıştırmak için termal macun sürmeyi ihmal etmeyin. Termal macun bilgisayarınızın baş düşmanı olan işlemci ısınmasını engellemek için kullanılır. İşlemci ve işlemci soğutucu arasında sürülen termal macunlar aşırı ısınmaya bağlı yanmaları engellemek için kullanılır. Önemli ölçüde bir yarar sağlamasının yanında bilgisayarınızın daha verimli çalışmasını da sağlar. Bu işlem oldukça basit ve etkili olmasının yanında oldukça ucuzdur.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL