Bilgisayara Neden Virüs Girer?

Bilgisayara Neden Virüs Girer?

Yazar: Emre Teknoloji

Sanal ortamda bilgisayarınızın başına gelebilecek en kötü şey virüstür. Bilgisayarı virüsten nasıl koruruz ve bilgisayara giren virüs nasıl temizlenir gibi konular hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız. Ancak her şeyden önce bilgisayara neden virüs girer, bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız en iyisidir. Bu sayede daha sonraki sorunlarla baş etmek durumunda kalmazsınız. Bilgisayarınıza bulaşan virüslerden ötürü tüm bilgileriniz yok olabilir. Daha da kötüsü, donanımlarınız zarar görebilir. Bu yüzden virüse karşı tedbir almanız gerekecektir. Peki bilgisayara neden virüs girer?

  • E-posta Virüsleri: Günümüzü en yaygın virüs tipleridir. Bu tip virüsler sadece bilgisayarınıza bulaşmakla kalmaz, sosyal medya şifre ve hesaplarınızı da ele geçirir. E-postanıza gelen ve yayıncı kaynağının bilinmediği e-postalardaki bilinmeyen adreslere kesinlikle tıklamayın.
  • Web Site Virüsleri: Bazı kötü amaçlı yazılımlar, web sitelerin içerisine gizlenmiştir. Bilgisayarınızda bu tip virüslerden korunabileceğiniz yazılım yoksa, bu tip virüsler kolaylıkla bilgisayarınıza bulaşabilir. Bu sitelerden bulaşan virüslerin birçoğu genelde web tarayıcınızı ele geçirebilir ancak çok daha tehlikeli olanları da mevcuttur.
  • Ortak Ağ Virüsleri: Eğer başka bilgisayarla doğrudan iletişim kurabileceğiniz ortak ağ varsa, buradan bilgisayarınıza virüs bulaşması çok kolaydır. Ağdan alacağınız herhangi bir dosya ile bilgisayarınız kolaylıkla virüse karşı savunmasız kalabilir.
  • Klasör Virüsleri: Bu tip virüsler, bilgisayarınıza bir program olarak indirdiğini sandığınız şeylerin içinde yer alır. Tek yapmanız gereken download işlemini tamamlamanız. Daha sonrasında bilgisayarınızdaki tüm dosya ve klasöre bulaşırlar ve tek çareniz format olabilir.
  • Karşıdan Gelen Gönderiler: Skype, Hangouts, ooVoo, Line ve Telegram gibi uygulamalar üzerinden gönderilen dosyalarda virüs olabilir. Bilgisayara neden virüs girer bir fikriniz yoksa, son dosya aldığınız kişileri gözden geçirin.

Bilgisayarı Virüsten Nasıl Koruruz?

Bilgisayara neden virüs girer artık biliyorsunuz. Peki bilgisayarı virüsten nasıl koruruz? Bunun için birkaç önlem alabilirsiniz.

  1. İlk olarak en iyi önlem, hastalığın kaynağından uzak olmaktır. Bilgisayarı virüsten korumak için, kaynağı hakkında emin olmadığınız hiçbir şeyi indirmeyin. Buna, e-posta hesabınıza gelen linkler ve çekilişten hediye kazandığınızı söyleyen linkler de dahil.
  2. Windows’un güvenlik duvarını açın. Windows güvenlik duvarı, bilgisayarınızı dış kaynaklı müdahalelerden korumak için oluşturulmuş bir sistemdir.
  3. Windows virüs korumasını açın. Bu, Microsoft Windows Co. Tarafından geliştirilmiş bir başka uygulamadır. Bilgisayarınıza girebilecek herhangi zararlı bir yazılım anında otomatik olarak devreye girer ve virüsü bilgisayarınızdan siler.
  4. Tarayıcı anti virüsleri kullanın. Bilgisayarınızda bulunan web tarayıcınıza ücretsiz olarak kurabileceğiniz anti virüs eklentileri, güvensiz sitelere giriş yaptığınızda sizi uyarır. Bu sayede bu tip sitelerden uzak durabilir ve bilgisayarınızı virüsten koruyabilirsiniz.
  5. Bilgisayarınıza bir anti-virüs programı yükleyin. Anti virüs programları, bilgisayarınızı virüslü yazılımlara karşı kapsamlı bir şekilde korur. Ücretli ve ücretsiz şekilde bulunan anti-virüs programları aynı zamanda bilgisayarınızı tarama özelliğine de sahiptir.

Bilgisayara Giren Virüs Nasıl Temizlenir?

Yukarıda yer alan önlemleri almakta geciktiniz ve bilgisayarınıza virüs mü bulaştı? Bu durumda bilgisayara giren virüs nasıl temizlenir detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacak ve sizi bu dertten kurtaracağız. Eğer bilgisayarınız çok yavaş çalışıyor, en ufak bir işlemi bile yapamıyor ve CPU ısınması yaşıyorsa, muhtemelen bilgisayarınıza virüs girmiştir.

Bilgisayarı virüsten temizlemenin yolları:

Öncelikle Güvenli Moda Girin

Shift tuşunu tutun, ardından Windows menüsünü açıp güç sağlayıp Yeniden Başlat’ı bulunabilir yeniden basabilirsiniz.

Bilgisayarınız yeniden başlayacak ve birkaç gelişmiş önyükleme seçeneği içeren bir menü görüntüleyecektir. Daha sonra “Sorun Gider” seçeneğine tıklayın ve temizleyin.

1.Adım: Windows PC’nizi yeniden başlatın ve Sorun Giderme seçeneğine tıklayın. Gelişmiş Seçenekleri seçin. Başlangıç Ayarlarına gelin ve Yeniden Başlat seçeneğine tıklayın. Bilgisayarınızı Güvenli Modda çalıştırın ve virüslü dosyayı silin.

2.Adım: Geçici dosyaları silin. Güvenli Moddayken, Disk Temizleme aracını kullanarak geçici dosyalarınızı silin:

Başlar, Windows Yönetim Araçları, Disk Temizleme seçeneklerini takip edin veya arama kısmına “Disk Temizleme” yazın. Geçici dosyaları silmek, bilgisayarınızın taramasını hızlandırır.

3. Adım: Bir Virüs Tarayıcısı İndirin. Bilgisayar virüslerini ve kötü amaçlı yazılımları tespit edip silebilen iki tür tarayıcı vardır: gerçek zamanlı ve isteğe bağlı tarama yapan programlar.

AVG AntiVirus FREE gibi gerçek zamanlı bir tarayıcı, araştırmada araştırırken virüs taraması yapar.

Microsoft Güvenlik Tarayıcısı gibi isteğe bağlı bir işletim sistemi tarayıcısı, her tarama istediğinizde manuel olarak etkinleştirilmelidir.

4. Adım: Virüs Taraması Yapın: İnternette yer alan birçok ücretsiz tarama programı vardır. Bu dosyaları indirerek bilgisayarınızdaki geçici dosyaları temizleyin.

5.Adım: Bilgisayarınızdaki tüm dosyaları otomatik olarak yedekleyen bir program yükleyin. Bu durumda bilgisayarınıza bir virüs girse dahi size verebileceği en büyük zarar, bilgisayarınıza format atmak zorunda kalmanız olacaktır.

 

 

 

Etiketler: bilgisayara neden virüs girer bilgisayara virüs neden girer bilgisayara virüs nereden girer


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL