Bilgisayarda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bilgisayarda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarız?

Yazar: Emre Genel

Bilgisayarımız için en tehlikeli noktalardan biri de şüphesiz bilgisayar virüsleridir. Virüsler, bilgisayarın ömrünü kısaltabilir, bilgisayar donanımlarınızın tam olarak çalışmasını engelleyebilir. Hal böyle olunca kişiler sıklıkla bilgisayarda virüs olduğunu nasıl anlarız sorusunu sorarlar. Bilgisayarda virüs olduğunu anlamanız için cihazınızı bir süre gözlemlemeniz, bazı yerlerini kontrol etmeniz gerekebilir. Peki bilgisayarda virüs olduğunu nasıl anlarız? Virüsten kurtulmanın yolları nelerdir?

 

1-     Virüs Nedir?

Bilgisayar virüsleri, dosyalar veya donanımlar aracılığıyla bulaşan ve bilgisayar için büyük zarar teşkil eden programlardır. Birçok virüs çeşidi bulunmaktadır. Bazı bilgisayar korsanları bilgisayar sahiplerinin kişisel bilgilerini, kart bilgilerini ve şifrelerini, fotoğraflarını ve daha birçok kişisel unsurları çalmak için bazı virüsler programlayabilirler. Bu programları internete gayet yasal bir şekilde koyabilirler ve bu virüsler insanlar indirdiğinde bilgisayara yerleşebilir. Bu nedenle virüslerden korunmak için güvenilmeyen kaynaklardan herhangi bir şey indirmemek gerekmektedir.

 

2-     Bilgisayara Virüs Nasıl Bulaşır?

bilgisayarda virüs olduğunu nasıl anlarız

Saçma gelebilir ancak bilgisayarınız internete bağlıysa virüslere kapınız daima açık demektir. İnternet üzerinde bilmediğiniz sitelerde dolaşırken, herhangi bir fotoğraf görüntülerken, video veya film izlerken, kısacası bilgisayar başında olduğunuz her an virüs bulaşma riski bulunmaktadır. İnternet üzerinde en çok virüs bulaşma nedenleri incelendiğinde, kaynağı belirli olmayan ve güvenilmeyen sitelere girilmesi, bilinmeyen kaynaklardan dosyalar indirilmesi gibi nedenler olduğu görülmüştür. Ancak hiçbir şey yapmasanız bile bilgisayarınıza virüs bulaşabilir. Peki böyle bir durumda ne yapmanız gerekmektedir.

 

3-     Bilgisayar Virüsleriyle Nasıl Savaşılır?

bilgisayarda virüs olduğunu nasıl anlarız

Bilgisayar virüsleriyle savaşmanın en önemli adımı bilgisayarınıza kaliteli bir virüs tarayıcı kurmaktır. Böyle bir programı ücretsiz veya makul bir ücret dahilinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu programlar bilgisayarınıza virüs taraması yapar ve eğer tanınmayan bir program veya dosya görürse size önlem almanız için bildirir. Bilgisayar virüsleriyle savaşmanın bir diğer yöntemi de bilgisayarınıza belirli aralıklarla format atmaktır. Format, bilgisayarınızın içerisinde bulunan bütün dosyaları siler. Çok sağlıklı bir yöntem gibi görünmese de eğer bilgisayarınızın ve kişisel bilgilerinizin güvenliğinden şüphe duyuyorsanız bilgisayarınıza format atabilirsiniz. Bilgisayar virüsleriyle savaşmanın son yöntemi ise indirilenler kısmını kontrol edip herhangi bilinmeyen bir dosya olup olmadığına bakmaktır. Bu yöntem bazı durumlarda işe yarayabilir. Denemekte fayda vardır.

Etiketler: bilgisayar virüsü nasıl silinir bilgisayarda virüs olduğunu nasıl anlarız trojan virüs


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL