Bilgisayarımın internet Hızını Nasıl Arttırabilirim? Yolları Nelerdir?

Bilgisayarımın internet Hızını Nasıl Arttırabilirim? Yolları Nelerdir?

Yazar: Emre İnternet

Çağımızda hızlı bir internet bir lüks olmaktan ziyade gerçek bir ihtiyaç haline geldi. İnsanlar artık internetten film izlemenin ve sosyal medyaya girmenin çok daha ötesinde işlemler için internete muhtaç. Özellikle son zamanlarda evde çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte önemini daha iyi anlayabilmemiz mümkün. Bilgisayarımın internet hızını nasıl arttırabilirim diye soruyorsanız cevap bulabileceğiniz doğru yerdesiniz.

Bilgisayarınızın hızını arttırmak için ne yapılır? Bunun için ilk olarak internet hızınızı azaltan durumları ortadan kaldırmak gerekir. Bu yavaşlama anlık veya bilgisayarınızda gerçekleştirdiğiniz işlemlere bağlı olabildiği gibi, bant genişliği, kota aşımı ve arka planda çalışan uygulamalardan ötürü meydana gelebilir. Bilgisayar hızınızı nasıl arttırabilirim diyenlerdeniz maddeler halinde sıralayacağımız yöntemleri takip edin.

Kotanızı Takip Edin

Eğer veri sınırlandırmalı, yani kotalı bir internet kullanıyorsanız kota aşımından itibaren kullandığınız internet aşırı yavaş olabilir. Bu durumda yapmanız gerekenler kotanızı kontrol altına olmak olacak. Bunun için telefonunuzdaki uygulamaların veri kullanımını kapatmanızdan çok daha fazla yapacağınız şey var. Bunlar, bilgisayarda çalışan kullanmadığınız veya gereksiz olan programları kapatmak olacak. Bilgisayar açıldığı andan itibaren sağ alt köşede çalışmaya başlayan uygulamalar, sürekli olarak veri kullanır. Bu yüzden bu uygulamaları kapatmalısınız. Bilgisayarınızın internet hızını arttırmak için yapmanız gereken diğer bir işlem ise, haber sitelerinde ve video izleme sitelerinde karşınıza çıkan reklamlar. Bu reklamlar iradeniz dışında ortaya çıkar ve internet kotanızdan yer. Bilgisayarınıza bir “Ad Blocker” indirerek bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Modeminizi Yeniden Başlatın

İnternet hızını arttırmak için yapılacaklar arasında modemi yeniden başlatmak en etkili ve eski yöntemlerden biridir. İnternet sağlayıcılarının birçoğu, haftada bir kez modemin 3 dk. arayla kapatılması gerektiğini söylüyor. Yönlendiricinizden ayrı bir modem çalışıyorsa onu da resetleyin. Modeminizi yeniden başlatmak ISS’lerin yenilenmesini sağlar ve internet hızınızı artı yönde harekete geçirir.

Modeminizi yeniden konumlandırın

Bilgisayarımın internet hızını nasıl arttırabilirim sorununa cevap arayanlar için vereceğimiz bir diğer tavsiye de modeminiz ve bilgisayarınız arasında herhangi bir duvar olmaması. Duvarların içerisinden geçen çelik konstrüksiyon, cihaza gelen sinyallerin kırılmasına ve kesilmesine sebep olur. Bu sinyaller ne kadar düşük olursa internet hızınız da o kadar yavaş olacaktır. İnterneti evin her yerinde kullanıyorsanız konumlandırma için orta alanları tercih edin.

Ethernet kartınızı güncelleyin

Bilgisayarınıza Wi-Fi ağı ile giriş yapıyorsanız ve internet hızınız biranda düştüyse bunun sebebi Ethernet katınız olabilir. Bu durumda bilgisayarınızın Ethernet kartının modelini öğrendikten sonra (denetim masasına girerek aygıt yöneticisinden öğrenebilirsiniz) bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu dorun en çok bilgisayarınızı formatladıktan sonra oluşmakta.

Kaliteli Swtich Kullanma

Rekabete dayalı oyunlar oynuyorsanız internet hızınız her şeyden önemlidir. Bu tip oyunlarda saniyenin 10/1’i gibi kayıplar büyük bir eksi anlamına geliyor. Kaliteli bir swtich ile bilgisayarınızın internet hızını yükseltebilirsiniz.

Modeminizi Yenileyin

Eski tip modemler, yeni tip alt yapılar için yetersiz bir bant genişliğine sahip olurlar. Özellikle tarayıcısında birden çok internet sitesi kullanan ve internette yoğun geçiren biriyseniz eski tip modemler ihtiyaçlarınıza cevap vermez. Ayrıca DSL tip modemler üzerinden alacağınız hız fark edilebilir şekilde hızlı olacaktır.

Bir virüs / kötü amaçlı yazılım tarayıcısı kurun

Henüz yapmadıysanız, bir virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılım tarama yazılımı yüklemenizi önemle tavsiye ederiz. Muhtemelen bilgisayarınızda gizlenen herhangi bir virüs veya kötü amaçlı yazılımın internet hızınızı büyük ölçüde etkileyeceği açıktır. Ayrıca, yine de genel bir kural olarak koruma yazılımının kurulu olması gerekir.

Ön belleği temizleyin

Girdiğiniz her internet sitesinde bilgisayarınızın ön belleğinde çerezler birikir. Bu çerezler zamanlar çok büyük bir yer kaplar ve zamanlar internet erişiminizi azaltır. Dilerseniz gereksiz dosyaları silmenize yarayan ücretsiz uygulamalar mevcut. Bu tip uygulamalar, bilgisayar tarayıcınızın ön belleğinde biriken ve sizi yavaşlatan dosyalardan kurtarır.

Bilgisayarımın İnternet Hızını Nasıl Öğrenebilirim?

Etkili bir müdahale için gerçekten internetinizin hızı yavaş mı yoksa sorun dış müdahaleler mi öğrenebilirsiniz. Bunun için internet hızınızı öğrenmenizde fayda var. Bilgisayarımın internet hızını nasıl öğrenebilirim? Bunun için hız testi yapan siteler var ve tek yapmanız gereken bir “click”.

İnternet hızını öğrenebileceğiniz internet siteleri şunlardır:

 

 

Etiketler: bilgisayarın internet hızı nasıl arttırılır internet hızı nasıl arttırılır


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL