Bilgisayarınızın Performansını Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Bilgisayarınızın Performansını Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Yazar: Emre Teknoloji

Bilgisayarınızın Performansını Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Bilgisayarınızın performansını arttırmak bugün birçok bilgisayar kullanıcının cevap aradığı sorulardandır. Özellikle günlük kullandığımız programların ve oyunların sistem gereksinimlerinin her güncellemeden sonra artması bir sorun oluşturmakta. Buna bağlı olarak bilgisayarınızın daha iyi bir performans göstermesi için ne yapmanız gereken her şeyi derinlemesine ele alacağız.

Bilgisayar performansını arttırma işlemi ile, bilgisayarınızın açılış hızını arttırabilir, kullandığınız programları daha rahat çalıştırabilir ve oynadığınız oyundan daha çok zevk alabilirsiniz. Bu, özellikle rekabete dayalı oyunlarda rakiplerle daha rahat mücadele edebilmenizi sağlayacaktır. Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızda aldığınız saniye başı akış hızını arttırabilir, ekran kartınız üzerinde yer alan baskıyı düşürebilirsiniz.

Bilgisayar Performansını Nasıl Arttırabilirim?

Bilgisayar performansını nasıl arttırabilirim? Bunun için yazılımsal ve donanımsal olarak atabileceğiniz birkaç adım vardır. Donanımsal olarak yapabilecekleriniz masaüstü bilgisayarlarda daha fazladır. Masaüstü bilgisayarınızda yer alan donanım parçaların upgrade adı verilen yerine daha üst düzey parçaları ekleyebileceğiniz seçeneğiniz laptoplara göre daha avantajlıdır. Bilgisayarınızın performansını arttırmak için yapabilecekleriniz:

Depolama Birimi Arttırmak

Bilgisayarınızın hafızası ne kadar doluysa açılış kapanış ve programların cevap verme hızı da o kadar yavaş olacaktır. İlk olarak kullanmakta olduğunuz bilgisayarda yer alan gereksiz programları silmeyi denebilirsiniz. Eğer bu hatırı sayılır miktarda bir alan oluşturmanızı sağlamazsa, bilgisayarınızın donanım birimi arttırmak bilgisayarınızın performansını arttırmak için yapabileceklerinizden biridir. Özellikle eski tip lazerli okuma teknolojine sahip HDD depolama birimlerinin yerine SSD ve SS M2 Sata birimleri, başta bilgisayarınızın açılış ve kapanış hızı olmak üzere birçok işlemde gözle görülür bir performans yaratır.

RAM takviyesi

Bilgisayarınızın performansını arttırmak için yapabileceğiniz bir diğer donanımsal değişiklik ise bilgisayarınıza RAM takviyesi yapmaktır. RAM’ler bilgisayarınızın geçici hafızasını oluşturur. Genellikle çalışma verilerini ve makine kodunu depolamak için kullanılan, herhangi bir sırayla okunabilen ve değiştirilebilen bir bilgisayar belleği biçimi olan RAM’ler ne kadar yüksekse, alacağınız performans da o kadar yüksek olacaktır. Ancak her RAM her anakarta uyum sağlamaz. Bunun için ilk olarak GPU-Z isimli programı indirmeniz ve sahip olduğunuz RAM’in mhz. Hızını bilmeniz gerekir.

Fan Temizliği

Fanlar bilgisayarınızı soğutan elemanlardır. Bilgisayarınızın performansı ne kadar yüksek olursa ve ne kadar zorlanırlarsa o kadar fazla ısınır, dolayısıyla bu soğutma fanları da o kadar fazla çalışır. Bu fanların çalışmaması bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olduğu gibi anakart veya ekran kartının yanmasına da sebep olabilir. Fanlarda biriken pisliği temizleyerek çalışmasını hızlandırabilir ve bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Macunlayın

Bilgisayar performansını nasıl arttırabilirim sorusunun bir diğer cevabı da bilgisayarınızın işlemcisine termal macun sürmektir. Anakart üzerine yapılan macunlama işlemi, donanım birimlerinin birbirleri arasındaki veri akışını hızlandırır. Veri akışı ne kadar hızlı olursa bilgisayarınızın performansı da o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca bu macunlama işlemi, anakart üzerinde yer alan toksitlenmenin de önüne geçecektir. Bu toksitlenmeye zamanında müdahale edilmezse, bilgisayarınızın diğer elemanlarına da zarar verebilir.

Optimizasyon Yapın

Bilgisayarınızın performansını arttırmak için, özellikle oyunlarda optimizasyon ayarları yapmalısınız. Bunun için piyasada ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebileceğiniz programlar mevcut. Kullanmak istediğiniz programı açmadan önce optimizasyon yaparak performans arttırması sağlayabilirsiniz.

Güncelleme Yapın

Bilgisayarınızın ekran kartı başta olmak üzere tüm donanımlarının güncellemelerini yapmalısınız. Bu bilgisayarınızın performansını arttırabilmeniz için yapabilecekleriniz arasındadır. Ayrıca bilgisayarınızın otomatik güncellemesi ile DrectX ve Wi-Fi sürücüsü gibi pek çok sürücüsünü güncellenir. Dolayısıyla bilgisayarınızın otomatik güncellemesini kapatmayın.

Virüs Taraması Yapın

Bilgisayarınızın yavaşlamasındaki en büyük olası etken virüstür. Windows 10 ile bu sorun büyük ölçü de çözülmüş olsa da çerez gibi gereksiz klasörlerin silinmesi de bilgisayarınızın performansını arttırır.

 

 

 

Etiketler: bilgisayar bilgisayar performansı nasıl arttırılır bilgisayarın performansını arttırma bilgisayarınızın performasını arttırmak


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL