Bilim Temalı Youtube Kanalları Nelerdir?

Bilim Temalı Youtube Kanalları Nelerdir?

Yazar: Emre İnternet

Her gün milyonlarca internet kullanıcısının ziyaret ettiği Youtube, sosyal medyanın en çok kullanılan siteleri arasında başı çekmekte. Yasal çerçeveler içerisinde dünya üzerindeki hemen her konuyla alakalı Youtube kanalı bulunmakta. Her konuda bolca kanalın yer aldığı platformdaki en az içerik bilim konusunda yer almakta. Ancak bu bilim kanallarına düşük rağbet olduğunu anlamına gelmemeli. Aksine, milyonlarca Youtube kullanıcısı, bu bilim kanallarına abone ve videolarını yakından takip etmekte. Bilim temalı Youtube kanallarında her türlü deney ve bilimsel makalelere yer verilmekte. Peki bilim temalı youtube kanalları nelerdir?

Vsauce -12.783.422 abone

Bilim temalı Youtube kanalları arasında bulunan Vsauce, dünya çapında büyük bir abone sayısına sahip. Orijinal Vsauce dizisi üçüncü sezonunu açılan Vsauce kanalı, keşif ve bilim hakkında akıllara durgunluk veren bilgiler sunan Mind Field adlı bir YouTube Red Original Serisine dönüştü. Michael Stevens tarafından oluşturulan kanalın, bilimsel, psikolojik, matematiksel ve felsefi konuların yanı sıra oyun, teknoloji, kültür ve diğer genel ilgi konuları üzerine videolar sunuyor.

AsapScience  7.227.021 abone

Beyaz tahta üzerine çizim yaparak bilim dersleri veren, sorulan soruları yanıtlayan bir türde bilim kanalı. Bununla birlikte bazı soruların teorik değil pratik çözümünü de konu alıyor.

Mitchell Moffit ve Gregory Brown tarafından oluşturulan kanal, bilimin birçok farklı konusuna değinen haftalık videolar üretiyor. Her video için Mitchell arka plan seslendirmesini yapıyor, Greg ise bunu canlandırıyor.

Kurzgesagt – 5,317,905 abone

YouTube video kanalının, bilim öğrenmeyi kolay ve heyecan verici hale getirmek için akılda kalan tek bir amacı vardır. En karmaşık teoriler bile, takip etmesi kolay açıklamalar ve açıklamaların yanı sıra eşlik eden animasyonlarla basit hale getiriliyor.

2013 yılında açılan kanal, kısa sürede çok sayıda aboneye sahip oldu ve zamanla Youtube platformunun en popüler bilim kanallarından biri oldu. Kanal almanca ancak alt yazı desteği ile izleyebilirsiniz. Bu kanalda hiçbir konu sıkıcı değil ve animasyonlar ile eğlenceli bir hale geliyor. Eğlenceli Youtube bilim kanalı arıyorsanız Kurzgesagt kanalında aradığınızı bulabilirsiniz.

Veritasium 4.534.558 abone

Veritasium, Derek Muller tarafından 2011 yılında oluşturulan ve deneyler, uzman röportajları, harika demolar ve bilimle ilgili her şey hakkında halkla tartışmalar içeren bilim ve mühendislik videolarından oluşan bir kanaldır. Videolar, 2011 Nobel Fizik Ödülü Sahibi Brian Schmidt gibi uzmanlarla yapılan röportajlardan bilimle ilgili yanlış anlamaları ortaya çıkarmak için bilim deneylerine, dramatizasyonlara, şarkılara ve halkla yapılan röportajlara kadar çeşitlilik gösteriyor. Bu açıdan baktığımızda bilim temalı Youtube kanalı olmasının yanında büyük bir prodüksiyon ve emekle yapılan içeriklere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

MinutePhysics 4.151.035 abone

Fizik öğrenmeniz gereken şeyse, MinutePhysics sizin kanalınızdır. Kanal, evrenle ilgili videolarla fiziğin ötesine geçiyor. Kanal Henry Reich tarafından yaratılmıştır. Fizikle ilgili her şeyi birkaç dakika içerisinde açıklıyor ve karmaşaya yer vermiyor.

11 milyondan fazla görüntülemeye sahip en popüler MinutePhysics videosu, durdurulamaz bir kuvvetin taşınamaz bir nesneyle karşılaşmasının sonuçlarını açıklayan videodur. Bir başka popüler MinutePhysics videosu, Reich’in pembenin neden aslında bir renk olmadığını açıkladığını gösteriyor.

 

Etiketler: bilim bilim temalı youtube kanalları


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL