Bugüne Kadar Yaşanmış En Şiddetli Depremler

Bugüne Kadar Yaşanmış En Şiddetli Depremler

Yazar: Emre Genel

Bugüne kadar yaşanmış en şiddetli depremler hangileri hiç merak etmiş miydiniz? Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de hemen herkes deprem nedir sorusunun cevabını biliyor. Deprem için kabaca yer kabuğunun altında bulunan plakaların tektonik hareketler ve gazla sıkışarak açığa çıkan enerji diyebiliriz. Fay hattı denilen bu kırıkların en büyüklerinden bazıları ülkemizin altından geçmekte. Ancak bu konuda en şanssız topraklara sahip değiliz. Örneğin California eyaletinin altında bu kırılmalardan iki tane bulunmakta. Pasifik plakası ve Kuzey Amerika plakası bu bölgenin altında kesişiyor.

Bilim adamları uzun yıllardır depremler üzerine çalışmalar yapmakta. Deprem olmadan önce tespit yapabilmek can kayıplarını önlemenin en etkili yöntemleri. Ancak hala bununla ilgili gözle görülür bir keşif yapılmadı. Buna ek olarak bugüne kadar yaşanmış en şiddetli depremler de araştırmacıların ilgisini çekmiştir.

 

1.     Bio-Bio, Şili Valdivia Depremi – 9.5

22 Mayıs tarihinde meydana gelen depremin şiddeti 9.5 büyüklüğündeydi. Büyük Şili depremi olarak bilinen felakette yaklaşık 3 bin kişi hayatını yitirmiştir.

 

2.     Güney Alaska Depremi ABD – 9.2

1964 yılında meydana gelen deprem 3 dakika kesintisiz sürmüş ve devamında 10 metrelik dev tsunami dalgaları kıyıya vurmuştur. Amerika’nın en çok deprem alan bölgesi olarak bilinen Alaska’da bu depremdeki seyrek yerleşimden ötürü toplamda 128 kişi öldü.

 

3.     Kuzey Sumatra’nın Batı Kıyısı Açıklarında – 9.1

Yakın tarihte bugüne kadar meydana gelmiş en büyük üçüncü deprem olarak bilinir. Sumatra-Andaman Adaları depremi, 2004 yılında meydana gelmiş ve arkasından Hint Okyanusu Tsunamisi gelerek can kaybının katlanmasına sebep olmuştur. 30 metreye kadar çıkan dev dalgalar sonucunda 230 binden fazla kişi ölmüştür.

 

4.     Honshu’nun Yakın Doğu Kıyısı, Japonya Tohoku Depremi – 9.1

2011 yılında Oshiko yarımadası ve Thoku arasında meydana gelen depremde hiçbir bina yıkılmamıştı. Ancak depremden sonra meydana gelen tsunami, büyük bir yıkıma sebep oldu ve yıllarca sürünecek bir travmaya sebep oldu.

 

5.     Kamçatka Yarımadası’nın Doğu Kıyısı Açıklarında Rusya – 9.0

Dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Rusya’nın Kamçatka bölgesinde meydana gelen deprem, 1952 yılındaki deprem büyük bir tsunamiyi de tetiklemiş oldu. 18 metreyi bulan dev dalgalar ve yıkımlar, beraberinde 2.336 ölüm getirdi.

 

6.     Offshore Bio-Bio, Şili Maule Depremi – 8.8

2010 Şubat ayında yerel saatle 03:34’de meydana gelen deprem 8.8 şiddetindeydi ve toplam 3dk sürdü. Depremde toplam 525 kişi hayatını kaybetti.

 

7.     Ekvator Sahili yakınlarında 1906 Ekvator-Kolombiya Depremi – 8.8

Bugüne kadar yaşanmış en şiddetli depremler

1906 yılının ocak ayında Ekvator açıklarında meydana gelen deprem yıkıcı bir tsunaminin tetikleyicisi oldu ve beraberinde 1000 kişinin ölmesine sebep oldu. 20 km derinlikte meydana gelen depremden çok 5 metrelik tsunamiler can kaybında etkili oldu.

 

8.     Sıçan Adaları, Aleut Adaları, Alaska Sıçan Adaları Depremi – 8.7

Bugüne kadar yaşanmış en şiddetli depremler

“Rat Adaları Depremi” olarak adlandırılan deprem, 1965 yılında 30 km derinlikte meydana geldi. 1965 yılının 4 Şubat 05:01 saatlerinde 8.7 şiddetindeydi.

 

9.     Doğu Xizang-Hindistan sınır bölgesi Assam, Tibet – 8.6

Bugüne kadar yaşanmış en şiddetli depremler

 

15 Ağustos 1950 yılında 8.6 büyüklüğünde meydana gelen depremde toplamda 4.800 kişi hayatını kaybetmişti. Bu, bugüne kadar deprem yüzünden en büyük kayıpların verildiği afetlerden biri olarak da tarihe geçmişti.

 

10. Kuzey Sumatra’nın Batı Kıyısı Açıklarında – 8.6

Bugüne kadar yaşanmış en şiddetli depremler

Hint Okyanusu Depremi olarak da bilinen deprem, 2012 yılında 20 km derinlikte gerçekleşti. Depremin ardından Endonezya kıyılarını vuran büyük tsunami dalgaları, turistik bölgelerin büyük bir hasar görmesine ve 12 kişinin ölmesine sebep oldu.

 

 

Etiketler: bugüne kadar yaşanmış en şiddetli depremler deprem dünyanın en büyük depremleri en büyük depremler en şiddetli depremler


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL