Cadılar Bayramı’nın Bilinmeyenleri

Cadılar Bayramı’nın Bilinmeyenleri

Yazar: Emre Genel

Cadılar bayramı, ürkütücü olan her şeyin dahil edildiği, yaygın bir Amerikan kutlamasıdır. Şeker mi şaka mı klişesi, biz Türklerin dahi bildiği bir motto. Amerika’da bu kutlama nasıl bu boyutlarda bir çılgınlığa ulaşabildi? Cadılar bayramı hakkında bilmediğiniz gerçekler olduğuna eminiz. Belki çoğunuzun ilgini çekmiyor ancak eğlenceli ve güzel vakit geçirebileceğiniz bir makale hazırladık. Okurken zevk alacağınıza eminiz. İşte cadılar bayramı hakkında bilmediğiniz ilginç bilgiler.

 

1-     Jack o’lantern” İrlandalı Stingy Jack efsanesinden geliyor

Efsane şu şekilde; Jack adında cimri bir adam, şeytanı bir bara davet eder ancak iş hesap ödemeye geldiğinde şeytanın hesabını ödemez. Şeytanı kendisine para vermeye ikna etti ancak parayı cebine indirdi. Daha sonra tam bir yıl boyunca şeytanı evindeki hacın yanında hapsetti. Sonunda kendisine zarar vermeyeceğine inandıran şeytanı serbest bıraktı. Bu olay tanrının hoşuna gitmedi ve yolunu aydınlatması için bir ışık gönderdi. Efsanenin buna benzer birkaç versiyonu bulunuyor. İrlandalı ve İskoçyalılar Jack’in fenerini temsilen kendilerine kabak ve patateslerden fenerler yaptı. Daha sonra İrlandalı ve İskoçyalılar tarafından Amerika’ya taşınan bu olay, zamanda bir kutlamaya dönüştü.

 

2-     Şeker mi şaka mı, “souling” den gelir

Cadılar bayramı hakkında bilmediğiniz şeylerden biri de muhtemelen şeker mi şaka mı sloganının nereden geldiği. Bu, Orta Çağlardan kalma bir pagan geleneğidir. Hayaletlerin Samhain gecesi dünyayı dolaştığına inanılıyordu, böylece insanlar ruhları kovmak için kostümler giyeceklerdi. Kilise daha sonra bu olayı Hristiyanlığa yoğurdu ve popüler hale geldi. İnsanlar eskiden dualar karşılığında kapı kapı dolaşıp dua karşılığında yiyecek dilenirdi.

 

3-     Cadılar Bayramı folkloru falcılık ve sihirle doludur

Cadılar Bayramı ile ilgili eski İngiliz folkloru, elmaları sallamak veya kara kedilerden kaçınmak gibi, bugün hala varlığını sürdüren batıl inanç ve falcılıklarla doludur. Örneğin evli olmayan bir kız, gece yarısı aynaya bakarken merdivenlerden geriye doğru giderse, aynada bir sonraki sevgilisinin siluetini görür.

 

4-     Ölüler Gününde Gerçek Ölüler Anılır

Dia de los Muertos (İspanyolca), yani Ölüler Günü, Meksika’da 31 Ekim – 2 Kasım tarihlerinde ölen çocuk ve aile üyelerini onurlandırmak için kutlanırdı. Orijinal Aztek kutlaması aslında bir ay sürdü, ancak İspanyol fatihler 16. yüzyılda Meksika’ya geldiklerinde festivali Katolik Azizler Günü ile birleştirdiler. Bugünün kutlamaları hem Aztek’in kafatası ritüellerinin hem ölülere sunakların hem de Katolik kitleler ve dualarla yiyeceklerin bir karışımıdır.

 

5-     Cadılar Bayramı Eski Bir Kelt Festivalinden Doğmuştur

Samhain Festivali olarak bilinen eski bir Kelt geleneğinde, insanlar kötü ruhları uzaklaştırmak için büyük ateşler yakar ve kostümler giyerdi. VIII. yüzyılda Paganlara yapılan Haçlı Seferleri sonrasında Papa III.  Greory, 1 kasımı Azizler Günü olarak ilan etti ve Samhain festivali ile ortak bir sentez ortaya çıktı. All Hellowes terimi daha sonra Hallowen olmuştur. Ölü ya da diri, daha sonra şeker ya da şaka olmuş.

 

6-     Amerika’da Bir Sektör

Cadılar bayramı hakkında bilmediğiniz

Her ne kadar bu başlığı cadılar bayramının bilinmeyenleri arasında sıralasak da bunun Amerikalıların en büyük alışveriş şölenlerinden biri olduğunu herkes bilir. Noel’den hemen önce kutlanan Hallowen, insanların yaklaşık 7 milyar dolar harcadığı büyük bir sektör.

 

7-     Şeker koması

Cadılar bayramı hakkında bilmediğiniz

Biraz önce de yazdığımız gibi bu dönemde yaklaşık 7 milyar dolarlık bir şeker alışverişi yapılmakta. Bu tatil boyunca bir Amerikalı, kişi başı yaklaşık 3.4 kilo şeker tüketir.

 

8-     Cadılar Bayramı Örümceği

Cadılar bayramı hakkında bilmediğiniz

Tamamen birkaç farklı fikrin veya birilerinin ortaya atarak uydurduğu şeylerden bir diğeri de cadılar bayramı örümceği inancı. Eğer cadılar bayramında bir örümcek görürseniz, ölmüş birinin sizi izlediği manasına gelir.

 

 

 

 

 

Etiketler: cadılar bayramı cadılar bayramı hakkında bilinmeyenler


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL