Charles Bukowski Kimdir? Charles Bukowski Hakkında Bilinmeyenler…

Charles Bukowski Kimdir? Charles Bukowski Hakkında Bilinmeyenler…

Yazar: Emre Kimdir?

Charles Bukowski kimdir? Amerikalı yazarın tam adı Henry Charles Bukowski’dir. Şairliğin yanında romancı ve kısa öykü yazarlığı yapmıştır. Amerika’nın Los Angeles’da büyükmüş ve eserlerini yetiştiği çevrenin etkisiyle kaleme aldı. Yazılarında Amerika’nın renkli dünyasının görülmeyenleri olan yoksulları, alkolü, kadınları ve ilişkilerin zorluğuna vurgu yaptı. Bugüne kadar cinlerce şiir, yüzlerce kısa öykü ve roman ve altmıştan fazla kitap yazmıştır. Time dergisinin 1896 yılında ödüle layık gördüğü Charles Bukowski kimdir?

1- Charles Bukowski İlk Yıllar

Bukowski, Heinrich Karl Bukowski olarak Almanya’nın Andernach şehrinde Heinrich Bukowski ve Katharina’nın oğlu olarak dünyaya geldi. Charles’ın annesi bir Alman ve babası Amerikalı bir askerdi. Charles’ın baba tarafından dedesi Leonard, 1880’lerde Almanya’dan Amerika’ya göç etmişti. Leonard, Cleveland’da Danzig’den, ardından Almanya’nın bir kısmından göç etmiş olan Emilie Krausse ile tanıştı. Evlendiler ve Pasadena’ya yerleştiler. Marangoz olarak çalıştı, kendi inşaat şirketini kurdu ve başarılı oldu. Çiftin Bukowski ile toplam dört çocuğu oldu.

Charles Bukowski’nin ailesi, I. Dünya Svaaşı’ndan sonra bir araya geldi. Almanya’nın 1918 yılındaki yenilgisinden sonra Amerikan ordusunun bir görevlisi olarak Almanya’ya gelen babası ve annesi tanıştı. Bukowski kendisinin evlilik dışı olduğunu iddia etti ancak anne ve babasının doğumundan bir yıl önce evlendiğine dair kanıtlar var. Savaştan sonra ordudan ayrılan babası, müteahhitliğe başladı ve ailesiyle beraber Pfaffendorf’a taşındılar. Geçimini sağlayamadıkları için Amerika’ya taşındı. Bukowski Los Angeles’te büyüdü ve 30 yaşlarına kadar işsizdi. Kendi yazdığı biyografi kitabında babasının fiziksel ve zihinsel olarak kendisini taciz ettiğini, annesinin buna izin verdiğini yazmıştır.

 

 

Utangaç bir genç olan Bukowski, içine kapanık büyüdü. Mahallesindeki arkadaşları onun sivilceleriyle, Alman aksanıyla ve ailesinin giydirdiği kıyafetler yüzünden dalga geçti. Disleksi hastası gibi görünmesine rağmen, sanat çalışmaları nedeniyle okulda büyük övgüler aldı.
William isimli bir arkadaşının teşvikiyle alkolle tanıştı ve tüm zorluklarını alkole sığınarak atmaya çalıştı. Los Angeles Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bukowski, Los Angeles City College’a iki yıl boyunca devam etti, sanat, gazetecilik ve edebiyat dersleri aldı ve II. Dünya Savaşı’nın başında istifa etti. Daha sonra yazar olarak kariyerine başlamak için New York’a taşındı. 22 Temmuz 1944 yılında II. Dünya Savaşı’ndan kaçtığı gerekçesiyle Philadelphia’da FBI tarafından tutuklandı ve 17 gün hapse mahkûm edildi. Daha sonra savaşa gönderildi ancak askerliğe elverişli olmadığı gerekçesiyle 16 gün sonra geri gönderildi.

2- Charles Bukowski İlk Eserleri

Bukowski 24 yaşındayken, kısa öyküsü Story dergisinde yayınlandı. İki yıl sonra, başka bir kısa öykü, “Kasseldown’dan 20 Tank”, Black Sun Press tarafından Portfolio: An Intercontinental Quarterly’nin III Sayısında yayınlandı. Edebiyat dünyasında umduğu gibi bir giriş yakalayamadı ve hayal kırıklığı ile on yıl yazmayı bıraktı. Kendi deyimiyle “on yıllık bir sarhoş” olarak gezdi ve Los Angeles’e devam ederek turşu fabrikasında çalıştı.

1950’li yıllarda ABD Posta Servisinde postacı olarak işe başladı ancak üç yıl bile çalışmadan istifa etti. 1955 ülser hastalığı tedavisi gördü ve taburcu edildikten sonra şiir yazmaya yeniden başladı. 1957’de Barbara Frye adında bir kadınla evlendi ancak 1959 yılında boşandılar. Bu ayrılıktan sonra daha çok içmeye başladı ancak yazmayı bırakmadı.

3- 1960’lar

Charles Bukowski kimdir

Los Angeles’e geri dönenen şair Bukowski, yeniden postanede işe girdi. 1962 yılında ilk aikı Jane Cooney Barker’ın ölümüyle bunalıma girdi. Daha sonra duygusal travmasını yazıya döktü ve bir dizi şiir ve hikâye yazdı. Biyografi yazarı Jory Sherman’a göre Jane, hayatının en büyük aşkı olarak kabul edilir ve yazılarına ilham veren uzun bir müzik serisinin en önemlisiydi. 1964’te Marina Louise Bukowski, Bukowski ve “beyaz saçlı hippi”, “gecekondu” ve “yaşlı diş” olarak adlandırdığı, yaşayan kız arkadaşı Frances Smith’in çocuğu olarak dünyaya geldi.

Zamanın ünlü edebiyat dergilerinden bazılarında şiirleri yayınlandı ve 1963 yılında “It Cathecs My Hear in Its hands” ve 1965 yılında “Crucifix in a Deathhand” isimli kitapları yayınlandı. 1967 ve 1968 yıllarında bazı yeraltı edebiyat dergilerinde de eserleri yayınlandı. 1969’da Bukowski ve Neeli Cherkovski, kısa ömürlü, mimografili edebiyat dergileri Laugh Literary ve Man the Humping Guns’ı çıkardı. Takip eden iki yıl boyunca üç seri çıkardı.

 

Charles Bukowski kimdir

 

Black Sparrow Press yayın evinin sahibi John Martin onu tam zamanlı yazmaya ikna etmesinden sonra postanede çalışmayı bıraktı. 49 yaşında postaneden ayrıldıktan sonra ilk romanı olan Postane’yi bitirdi. Zamanla kendini tek gecelik ilişkilere verdi. Yaptığı işlerde, yazdığı oyunlarda ve birlikte olduğu kadınlardan şiir malzemeleri çıkardı.

1976 yılında bir Hint dininin ruhani liderlerinden biri olan Meher Baba denen bir adama biat eden Linda Lee Beighle isimli bir kadınla tanışır. İki yıl sonra bu kadınla beraber San Pedro’da bir liman kasabasına taşındı.

 

4- Ölüm

Charles Bukowski kimdir

Bukowski, 9 Mart 1994’te son romanı Pulp’u tamamladıktan kısa bir süre sonra 73 yaşında San Pedro, California’da lösemiden öldü. Dul eşi tarafından düzenlenen cenaze törenleri Budist rahipler tarafından gerçekleştirildi.

2007-2008 yıllarında Bukowski’nin yaşadığı Bungalov ev belediye tarafından yıkılmak istenmişti. Bu ülke çapında yıkımı engellemek için bir kampanyayı beraberinde getirdi ve sonunda eyalet mahkemesi tarihi kültür olarak tescillendi.

 

Charles Bukowski kimdir

 

Charles Bukowski kimdir isimli makalemizde hayatı hakkında kısa ve çarpıcı bilgiler vermeye çalıştık. Bu yazıda eserlerinden hiç bahsetmedik çünkü kendisine ait sayısız kitap ve öykü bulunmakta. Bunun için ayrı bir yazı kaleme alarak yazımızda linkini paylaşacağız.

 

Etiketler: Charles Bukowski Charles Bukowski hayatı Charles Bukowski kimdir


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL