Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Yazar: Emre Nasıl Yapılır?

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Deprem çantası nasıl hazırlanır? 30.10.2020 tarihinde meydana gelen Ege depremi, son zamanlarda unuttuğumuz bir gerçeği daha hatırlamamıza sebep oldu. Deprem ülkesi olan Türkiye’de deprem ile yaşamayı öğrenmeliyiz. Elbette bu konuda ilk almamız gereken tedbir, binalarımızı depreme dayanıklı hale getirmek. Devlet ve özel kuruluşlar bu konuda çeşitli çalışmalar yapıyor olsa da İzmir’de 20’ye yakın binanın çökmesi bazı vatandaşlarımızın bu konuyu yeterince ciddiye almadığının göstergesi. 1997 yılında gerçekleşen Gölcük Depreminden sonra depremi yaşayan insanlar günlerce evlerine girememiş, baraka ve çadırlarda yaşamak zorunda kalmışlardır. Deprem çantası bu sebepten ötürü çok önemli bir tedbirdir. Hasar almış binalara daha sonra girerek hazırlık yapabilme ihtimaliniz olmayabilir. Zaten bu tavsiye edilen bir hareket değildir. Bu durumda daha önceden hazırladığınız deprem çantası en önemli tedbir olacaktır.

AFAD’ın yaptığı açıklamalara göre evlerde hasar varsa, doğalgaz, su vanaları ve elektrik şalterleri kapatılmalı. Evinizi ve çevresini olası tehlikelere karşı kontrol ettiğinizden ve mümkünse emniyete aldığınızdan emin olun. Unutmayın: Bir deprem veya artçı sarsıntıları sırasında her şey hareket edebilir, düşebilir veya kırılabilir. Olası bir deprem anında depremin geçmesini bekleyin ve durduğuna emin olduktan sonra tahliye planınızı devreye sokun. Eğer yeterince iyi şekilde hazırlanmış bir deprem çantanız varsa evdeki tüm enerji kaynağı anahtarlarını kapadıktan sonra gönül rahatlığı ile güvenli yerlerde bekleyebilirsiniz. Deprem çantanızı dışarı çıkarken kolay alabileceğiniz bir yerde tutmalısınız ancak her ne kadar korkunç bir ihtimal olsa da olası bir göçük altında kaldığınızda sizi hayatta tutacak şeylerle dolu olması gerekmektedir.

Deprem Çantasında Olması Gerekenler

Deprem çantasında olması gerekenler, ihtiyaç duyduğunuz anda elinizin altında bulunması gereken araç-gereç ve yiyeceklerden oluşmalı. Enkaz altında veya dışında, çanta içerisinde sağlığınızı, gündelik ihtiyaçlarınızı ve hijyen koşullarını karşılaması gerekmekte.

Deprem çantasında olması gerekenler şunlar:

 • Evde yaşayan insan başına en az 2 litre içme suyu hazırlamalısınız. Bunun dışında temizlik ve diğer sebeplere bağlı olarak su rezervinizi arttırmanız tavsiye edilir.
 • Tüketilmeye hazır gıdalar. Bu tip gıdalar hem hızlı ve kolay tüketilebilir hem de uzun ömürlüdür. Mümkün mertebe sakladığınız bu yiyeceklerin raf ömrünün en 2-3 ay olmasına dikkat edin.
 • Pilli radyo ve yedek pil. Baz istasyonları en ufak bir sebepten ötürü hizmet vermez hale gelebilir ya da yoğunluğa bağlı olarak kitlenebilir. Ancak radyolar hızlı ve güvenli bir şekilde haber alabileceğiniz cihazlardır.
 • El feneri. El fenerlerinin içlerinde pil olmadığına ancak yanında açılmamış bir çift pil olmasına dikkat edin. Bu şekilde oksitlenmenin önüne geçebilirsiniz. Telefonlarınızdaki flaştan daha uzun ömürlü olmasının yanında gereksiz şarj tüketiminin de önüne geçebilirsiniz.
 • Düdük: sesinizi duyurabilmenin en kolay ve etkili yolu bir düdüktür. İyi bir düdüğü askeri malzeme satan dükkân veya spor malzemeleri satan bir mağazadan temin edebilirsiniz. Bir düdüğün sesi her yerden duyulabileceği için sesinizi duyurabilmenize yardımcı olacaktır.
 • Maske: Özellikle ilk birkaç dakika içerisinde oluşan toz bulutu, ciğerlerinizin nefes doldurarak ölmenize sebep olabilir. Bu yüzden bir çift maske iyi bir iş görecektir.
 • Kişisel temizlik için: ıslak mendil, peçete, tuvalet kâğıdı, çöp torbası, havlu.
 • B planı için: İp, levye, kerpeten.
 • Cep telefonları için: dolu bir powerbank veya eski tip bir cep telefonu.
 • Yemek kitleri, kâğıt bardaklar, tabaklar, kağıt havlular ve plastik aletler
 • Varsa reçeteli ilaçlarınızın bir tableti, gözlük kullanıyorsanız yedek bir çift gözlük, lens kullanıyorsanız solüsyon, bebeğiniz varsa mama.
 • Varsa evcil hayvanınız için ekstra su ve kuru mama, nakit para, uyku tulumu, yangın söndürücü, bir poşet içerisinde çakmak veya kibrit.

Deprem Çantası Nerede Saklanmalı?

Deprem çantası her koşulda kolay ulaşılabilir bir konumda olmalı. En korkunç senaryoya karşı enkaz altında kalırsanız ulaşılabilirliği mümkün bir yerde olmalı. Örneği buzdolabı, kitaplık veya masaların yanında olası bir deprem köşeniz varsa buraya yakın veya kapı kirişlerinde olmalısınız. İçinde pil, gıda ve su gibi malzemelerin olmasından ötürü nemli veya ışık gören yerlerde saklamakta kaçının. Unutmayın ki iyi hazırlanmış bir deprem çantası, sizin ve sevdiklerinizin hayatını koruyacaktır.

 

“Oyun Odası Nasıl Yapılır” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Etiketler: deprem deprem çantası deprem çantası nasıl hazırlanır deprem çantasına ne konur deprem son dakika


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL