Dünya Edebiyatının En Unutulmaz Karakterleri

Dünya Edebiyatının En Unutulmaz Karakterleri

Yazar: Emre Genel

Kitap okumayı seven herkesin en azından bir tane unutamadığı karakter vardır. Kitaplar, yazarların sonsuz hayal gücüyle oluşturulan eserlerdir ve bazen bu karakterlerde kendimizi buluruz. Bazense sadece olmak istediğimiz kişileri bu romanlarda buluruz. Dünya edebiyatında öne çıkmış karakterler ise herkesin ruhunda ve kalbinde izler bırakmasıyla ünlü olmuşlar. Bugünkü dünya edebiyatının en unutulmaz karakterleri hakkında yazdık:

Suç ve Ceza – Dostoyevski – Raskolnikov

dünya edebiyatının en unutulmaz karakterleri

Dünya edebiyatının en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilen Rus yazar Dostoyevski’nin baş karakteri Raskolnikov’un, dünya edebiyatının en unutulmaz karakterleri arasında yer alması kaçınılmaz. Yokluk içinde okumaya çabalayan bir hukuk fakültesi öğrencisi olan Rodiyon, içine düştüğü bunalımda okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Kendi zihninde kurduğu dünyada yönetilenler ve yönetilecekler olarak iki tip insan olduğuna inanmaktadır. Memleketinde annesi ve bir de kız kardeşi olan Raskolnikov, annesinin gönderdiği rubleler ile geçimini zor da olsa sürdürmekteydi. Ancak tesadüf eseri karşılaştığı zalim bir tefeciyi öldürme fikrinden kendini alamaz. Sonunda aklında iyi bir plan kurar ancak işler tahmin ettiği gibi gitmez ve iş çifte cinayete kadar gider. Son anda bu cinayetten kurtulur ancak suçlar masum bir insanı işaret edince suç ona kalır. Vicdan azabı, kız kardeşinin onu ve annesini kurtarmak için yapacağını düşündüğü bir evlilik ve diğerleri arasında sıkışıp kalan Raskolnikov’un iç dünyası okuyucuları alıp götürmekte.

Sherlock Holmes- Sir Arthur Conan Doyle

dünya edebiyatının en unutulmaz karakterleri

Tüm zamanların en büyük ve en havalı dedektifi. Erudite, esprili, çekici … Holmes, diğer tüm kurgusal (ve pek de kurgusal olmayan) dedektiflerin ölçüldüğü ölçütü belirledi. Holmes dört roman ve 56 kısa öykü boyunca her vakayı çözmek için tüm mantık ve ikna gücünü kullanır. Dedektifin olayları konu alması ve zihninde canlandırma şekli büyüleyici bir şekilde okuyucuya aktarılmıştır. Popülerliği bugün bile devam eden Sheclock Holmes kitap serisinin dizi ve filmleri günümüzde ilgi görmeye devam ediyor.

Don Kişot (Don Kişot)- Miguel de Cervantes

dünya edebiyatının en unutulmaz karakterleri

Don Kişot, rutin olarak tüm zamanların en büyük edebi eserlerinden biri. Şövalye geleneğini canlandırmak için asil bir arayışa girmek isteyen İspanyol asilzadesi olan Don Kişot, havalı bir müşteridir. Ortağı Sancho Panza ile birlikte İspanya’yı dolaşır ve keşfetmeye çalışırken komik olaylar yaşar. Bazıları onun adaletsizliği yok etmek istediğini düşünüyor. Diğerleri anlamın sonsuz olduğunu söylüyor. Aslında asil bir deli olan Donkişot, dünyayı kimsenin görmediği pencereden gören adalet peşindeki bir hayalperestten başka bir şey değildir. Muhtemelen bu özellikleri onu dünya edebiyatının en unutulmaz karakterleri arasında yapıyor.

Alice (Alice Harikalar Diyarında)- Lewis Carroll

dünya edebiyatının en unutulmaz karakterleri

Pek çok karakter yalnızca adlarıyla tanınmaz. Alice dikkate değer bir istisnadır. Meraklı doğası, çoğu zaman kayıtsız ve kabul gören yetişkin dünyasına bir ayna tutan genç bir kız olan Alice, Harikalar Diyarı’nın büyülü dünyasına sürüklenir. Saçma sapan dünya, nihayet evinde hissedebileceği yerdir. Zamanın ötesinde bir hayal gücü ile yazılmış olan bu eser, ilgi çekici ve büyüleyici.

Peter Pan – James Matthew Barrie

Gölgesini unutan ve çocuklarla iyi anlaşan Peter Pan, edebiyatın en ilginç karakterlerinden biridir. Düşler ülkesinde yaşayan ve uçabilen bir kahraman olan Peter, düşler ülkesinde korsanlarla kovalamaca oynayan ve sihirli bir pelerin taşıyan enteresan bir karakterdir.

Dünyanın en değerli edebi eserleri arasında kabul edilen Sefiller isimli kitabın baş karakteri olan Jean Veljean, okurların hafızasında yer edinmeyi başarabilmiş karakterlerden biridir. Hugo, kitabında yozlaşan Fransa’nın dönemini konu edinmiştir. Hayatı boyunca kendisine iyilik yapan insanları dahi sırtından vurmaktan çekinmeyen Jean, kendisine iyilik yapan bir pederi aynı şekilde hayal kırıklığına uğratır. Hapisten yeni çıkmış olan Jean, peder sayesinde hapse girmekten kurtulur ve bu olaydan çok etkilenerek hayatına farklı biçimde devam eder.

Moby Dick (Kaptan Ahab)- Herman Melville

Bir hayvana olan takıntı bir insanı ne kadar deliliğe sürükleyebilir? Pequod adlı bir gemide yıllardır beyaz balinanın peşine düşmüş olan Ahab, bu uğurda uzuvlarını kaybetmeyi dahi göze almış takıntılı bir adamdır. Hayattaki tek arzusu bu gizemli yaratığı yakalamak olan Ahab, aynı zamanda insanoğlunun zalim tarafını okuyucuya aktarmış başarılı bir eserin karakteridir.

Guguk Kuşu (Randle McMurphy)- Ken Kesey

Ken Kesey’in kaleme aldığı eser, bireysel prensipleri öven ve aynı zamanda zamanın psikolojik tedavilerine eleştirel bakan bir kitabın karakteridir. Reşit olmayan bir kızla cinsel ilişkiye girmekten dolayı tutuklanan McMurphy, hapse girmemek için deli numarası yapar ve kendini Oregon Psikiyatri Hastanesi’nde bulur. Hemşire Ratched ile sürekli bir mücadele içerisinde olan Randle, aynı zamanda hastanede bulunan tüm akıl hastalarına bir ilham kaynağı olur.

 

 

 

 

 

Etiketler: Dünya edebiyatının en karizmatik karakterleri Dünya Edebiyatının En Unutulmaz Karakterleri dünya edebiyatının öne çıkan karakterleri en karizmatik kitap karakterleri guguk kuşu karizmatik kitap karakterleri Raskolnikov Sefiller


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL