Dünyanın En Çılgın Taraftar Grupları

Dünyanın En Çılgın Taraftar Grupları

Yazar: Emre Genel

Dünyanın en çılgın taraftar grupları, Güney Amerika’dan Avrupa’ya kadar her yerdeler. Kendilerini takımlarına adamış binlerce kişi, takımlarının maçlarını deplasman ve iç sahalarda yalnız bırakmıyor. Futbol bugün dünyanın en popüler sporlarından biri haline gelmiş durumda. Bazı taraflar bazen ipin ucunu kaçırabiliyorlar. Öyle ki olaylar öyle bir hal alıyor ki, bu ateşli futbol taraf gruplarının yaptıkları, müsabakaların önüne geçebiliyor. Listemizde yer alan grupları belli bir sıralamaya göre dizmedik, nispeten göreceli bir kavram olabilir. Bunun dışında Türk taraftarları bunun dışında tuttuk, zira bize sorarsanız bu listede en az dört taraftar grubuna yer verebiliriz. Gelin dünyanın en çılgın taraftar gruplarına bakalım:

 

Liverpool FC: Liverpool, İngiltere

Dünyanın En Çılgın Taraftar Grupları

Sadece Liverpool şehrinin değil, aynı zamanda İngiltere’nin de en sadık taraftar gruplarından biridir. “You will never walk alone”, yani “Asla Yalnız Yürümeyeceksin” sloganı da bunu destekler nitelikte. 1852 yılına kadar dayanan köklü bir tarihe sahip olan bu kulüp, aynı zamanda tüm zamanların en büyük spor takımları arasında gösterilir. Bugüne kadar milyarlarca dolar değerinde oyuncuları kadrosuna katmış, Avrupa’nın en büyük kupalarından olan UEFA’yı üç kere kazanma başarısı göstermiştir. Bunun dışında dünyanın en zorlu liglerinden kabul edilen İngiltere Premire Ligi’nde 18 şampiyonluk elde etmişlerdir. Özellikle 1990’lı yıllarda çılgın bir akıma sahne olmaları, onları dünyanın en çılgın taraftar grupları arasında yapıyor.

 

Celtic FC: Glasgow, İskoçya

Dünyanın En Çılgın Taraftar Grupları

İskoçya’nın Glasgow şehrinde kendinize binlerce düşman edinmek istiyorsanız, sadece Celtic forması giymeniz yeterli olacaktır. Açıkçası Celtic Park’ın taraftar grubunun azınlık da olsa oldukça ateşli bir taraftar grubuna sahip olduğunu söylemek mümkün. Glasgow ekibi, takımlarını Avrupa maçlarında yalnız bırakmasa da özellikle Celtic maçlarında olağanüstü bir hazırlık yapıyorlar. Bu iki takım arasındaki çatışmanın esas sebebi ise, dinsel mezheplere dayanıyor. Arkasına aldığı bu taraftar ile 47 İskoç Ligi şampiyonluğunun kazanmış, 2003 yılında Avrupa Kupası finallerine kadar yükselmeyi başarmışlardır.

 

Kızıl Yıldız Belgrad: Belgrad, Sırbistan

Dünyanın En Çılgın Taraftar Grupları

Balkanların çılgın taraftar grupları arasında yer alan Kızıl Yıldız taraftarları için bu bir takımdan çok daha fazlası. 1945 yılında kurulan Kızıl Yıldız Belgrad, parlak bir geleceği olan genç bir kulüp. Ülkenin neredeyse yarısı bu takımı destekliyor. 1992 yılından beri UEFA şampiyonası ön elemelerini aşmayı başaramadılar ancak bu taraftar gruplarında bir çatlamaya yol açmadı. Kızıl Yıldızı Doğu Avrupa’da çok sayıda başka şampiyonluğa sahip ve Avrupa Kupasını kazanan tek Sırp takımı.

 

Borussia Dortmund: Dortmund, Almanya

Dünyanın En Çılgın Taraftar Grupları

Muhtemelen dünyanın en çılgın taraftar grupları arasında ilk üçte yer alacak, ateşli bir seyirci. Her maç stadını dolduran ve 40 milyona kadar ulaşan taraftarı, Avrupa koreografi kralı olarak da biliniyor. Avrupa’da bulunan statlar arasında en çok ayakta bulunan bölüm onlara ait. Bu statta oturan bir seyirci bulmanız imkânsız. Zira Dortmund taraftarının en büyük özelliği, 90 dakika boyunca durmadan tezahürat yapmaları ve takımlarını desteklemeleri.

Juventus: Turin, İtalya

Küçük bir şehrin takımı ne kadar ileriye gidebilir? Eğer arkasında dünyanın en ateşli taraftar grubu varsa, Ronaldo’yu da alır, Şampiyonlar Ligi kupasını da. Hatta Barcelona’ya hayatının dersini verebilir. 41 bin kapasiteli stadı hıncahınç dolduran taraftarlar, takımları küme düşürüldüğünde bile yalnız bırakmadılar ve hep bir ağızdan “Inno Juventus” marşını zikrettiler.

Boca Juniors: Arjantin

İş abartmaya gelince olayları terörizm boyutlarına kadar taşıyacak kadar ateşli taraftar grubu olan fakir temsilcileri, rakip futbolcuları öldürmeye teşebbüs edecek kadar çılgın. Amerika kıtasının en büyük statlarından biri olan La Bombonera’nın çılgın çocukları, bitmek bilmeyen bir enerjiye sahip. Her fırsatta sahaya girme eğiliminde olan taraftarlar için olağanüstü tedbirler bulunuyor.

 

 

Etiketler: dünyanın en ateşli taraftar grupları Dünyanın En Çılgın Taraftar Grupları en çılgın taraftarlar en fanatik taraftarlar en holigan taraftarlar


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL