Dünyanın En Sevilen Kahveleri

Dünyanın En Sevilen Kahveleri

Yazar: Emre Genel

Siz de kahve içmeyi sevenlerdenseniz, dünyanın en sevilen kahveleri listemizde yer alan lezzetlerin birçoğunun tadına bakmış olabilirsiniz. Kahve içmek, yararları ve zararlı tartışılan ancak dünyanın en çok tüketilen içeceklerinden biri. İnsanların birçoğu, yazın ve kışın aralıksız kahve içerler. Davetkâr bir kokusu olmasının yanında, kafeinli ve enfes tadı ile bağımlılık yapacak cinsten. Ayrıca hızlı ayılmamızı sağlayan özelliğinden ötürü özellikle sabahları tercih edilebilir. Aslına bakarsanız, günün sonunda yorgunluk kahvesinin yerini hiçbir şey tutamaz. Bugün milyarlarca dolarlık bir sektöre sahip olan, dünyanın en sevilen kahveleri hangileridir?

Long Black

Dünyanın En Sevilen Kahveleri

Tadı o çok yakından tanıdığımız caffé Americano’yu andırıyor. Zaten yakın akraba olarak kabul edilirler. Long black, seyreltilmiş bir espressodur. Ancak muadilinden farklı olarak, uzun siyah espressoyu bir fincan sıcak suya dökülerek veya doğrudan ekstrakte edilerek hazırlanır. Üst kısmı kalın, kremsi bir köpüğe sahiptir ve bu bozulmadan servis edilir. Bu kahvenin anavatanının Avustralya ve Yeni Zelanda olduğu sanılıyor.

 

Caffè Americano

Dünyanın En Sevilen Kahveleri

Dünyanın en sevilen kahveleri arasında yer almasının mutlak sebeplerinden biri, yoğun aromasının yanında seyreltilmiş ve kıvamında olması kabul edilebilir. İtalya’dan tüm dünyaya yayılan bu lezzet, önceden ekstrakte edilmiş bir espresso shotının sıcak su ile seyreltilmesiyle hazırlanır. İçecek olan kişinin damak zevkine göre su ve kahve oranı daha yoğun veya seyrek şekilde hazırlanabilir. Ancak süreç, kısmen kremanın dağıtılmasıyla elde edilir. Caffé Americano’nun tam olarak nereden geldiği tartışılır fakat II. Dünya Savaşı sırasında Almanya ile savaşmaya gelmiş Amerikan askerleri tarafından popüler hale geldiği düşülmekte. Özellikle espressonun sert aromasını tercih etmeyen kişilerin tükettiği bilinmekte. Caffè Americano, damlama veya filtre kahve anlamına gelen Amerikan kahvesi ile karıştırılmamalıdır.

 

Frappe

Dünyanın En Sevilen Kahveleri

Frappe kelimesi ilk olarak 19. yüzyılda ortaya çıkmasına rağmen, bu Yunan kahvesi çeşidi 1957 yılında keşfedilmiştir. Hazır kahvenin su ve buzla birleştirilmesiyle elde edilir. Kombinasyon genellikle bir shaker (çalkalayıcı) veya bir el mikserinde hazırlanır, bu nedenle içecek bir bardağa döküldüğünde üstte köpüklü bir köpük görünmelidir. Farklı versiyonlarında süt veya köpürtülmüş buharlı süt içerebilir. Bu kahvenin geleneksel servis çeşidi, uzun bardaklarda yapılır.

 

Flat White

Dünyanın En Sevilen Kahveleri

Ülkemizde çok yaygın olmasa da dünyanın en popüler kahveleri arasında yer alır. Çifte demlenmiş espresse ve sut ile elde edilen, hafif, ipeksi ve mikro köpükleri olan bir kahve çeşididir. Kusursuz hazırlanmış bir flat white, yoğun kahve aromasına sahip olmalı ve süt yalnızca tamamlayıcı bir unsur olmalı. Süt tadının yoğun olduğu bir flat White, başarılı kabul edilmez. Köpüğüne gelince, cappuccino ve latteye göre daha az kabarcıklı olmalı.

Flat Whit’ın 1980’lerde ortaya çıktığına inanılıyor, ancak başlangıçta Avustralya’da mı yoksa Yeni Zelanda’da mı ortaya çıktığı hala tartışmalı.

 

Türk kahvesi

Dünyanın En Sevilen Kahveleri

Çok ince öğütülmüş kavrulmuş kahve çekirdekleri, cezve adı verdiğimiz Türklere özgü geleneksel bir potta düşük ısıda pişirilerek elde edilir. Kaynama noktasına geldiğinde kahve demlenmiş kabul edilir ve benzersiz bir tadı vardır. İsteğe göre şekersiz, az şekerli, orta ve şekerli olarak pişirilebilir. Bugün dünyanın en sevilen kahveleri arasında yer alır. Zengin aromasıyla Avrupalıları kahve ile tanıştıran Türk kahvesinin kültürümüzdeki yeri, kahvaltı kelimesinde saklı.

Bu kahveyi diğer kahve türlerinden ayıran, içeceğin bu özel demleme yöntemidir ve Türklere atfedilmiş olmasıdır. Düzgün hazırlandığında, Türk kahvesi koyu renk, yüzeyinde kalın köpük, homojen kıvam ve acı notalarıyla güçlü bir tada sahiptir.

Ristretto

İtalyanca’da kısıtlı anlamına gelen Ristretto, tek bir espressonun yarısıdır. Standart bir espressodan sadece hazırlanmasında kullanılan su miktarı açısından değil, aynı zamanda normal espressodan daha az acı olan tadı bakımından da farklılık gösterir.

Bir espresso makinesinde hazırlandığında, normal miktarda ince öğütülmüş kahve, klasik espresso için kullanılan su miktarının yarısı ile ekstrakte edilir. Sonuç, standart espressodan farklı bileşik dengesine sahip daha konsantre bir içecektir. Ristretto’nun rengi bitter çikolatayı anımsatırken, krema normal espressodan çok daha hafiftir. Ristretto genellikle doğrudan bir demitasse fincanında servis edilir.

Café au lait

Genellikle diğer Avrupa varyasyonlarıyla, özellikle de espresso bazlı İtalyan caffè latte ile karşılaştırılsa da kahvenin ve ısıtılmış sütün bu Fransız versiyonu çoğunlukla geleneksel olarak Fransız presi (French press) kullanılarak demlenmiş kahve ile yapılır. İçeriklerin oranı da farklıdır ve café au lait genellikle her ikisinden de eşit miktarlara sahip olacaktır ve caffè latte’nin aksine çoğunlukla üstte köpük bulunmaz.

Cortado

Cortado, küçük bir cam bardağa az miktarda espressoyu döküp ardından acıyı etkisiz hale getirmek için eşit miktarda buharda pişirilmiş sütle keserek yapılan bir İspanyol içeceğidir. Adı, hazırlık sürecini ifade eden, kesmek anlamına gelen İspanyolca cortar kelimesinden gelir. Espressonun süte oranı, kahvenin sağlamlığının ortaya çıktığı benzersiz bir lezzet verirken, finiş buharda pişirilmiş süt nedeniyle kadifemsi bir görünüm verir. Cortado, hareket halindeyken alınması amaçlanmadığı için genellikle kahve barlarında tüketilir.

 

Cappuccino

Cappuccino, espresso ve buharla köpürtülmüş süt ile yapılan bir İtalyan kahvesidir. 18. yüzyılda Avusturya kahvehanelerinde içilen kahve bazlı bir içecek olan kapuziner’den geliştirildiğine inanılıyor. İtalya’da cappuccino kelimesinin ilk sözü 1930’lara kadar uzanmaktadır, ancak o sırada içeceğin üstüne krem ​​şanti konmuş ve daha sonra espresso makinesinin icadıyla bugünkü halini almıştır.

Geleneksel İtalyan cappuccino her zaman küçük kaplarda ve ara sıra önceden ısıtılmış olarak servis edilir ve üzerine hafif ve köpüklü buharda pişirilmiş sütle doldurulan tek veya bir çift espresso çekilerek hazırlanır. İtalya’da önerilen oran sıvıdan daha fazla köpüklü olması.

 

Espresso

Espresso, İtalya’da ortaya çıkan hem bir kahve içeceğinin adı hem de kahve demleme yöntemidir. Günümüzde dünya çapında, 1884 yılında Angelo Moriondo tarafından Torino’da icat edilen espresso makinesi ile küçük bir miktar sıcak suyu ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinden yüksek basınç altında zorlayarak hazırlanmaktadır.

Espresso için kullanılan kahve, çeşitli kavurmalardan harmanlanır ve basınçlı demleme sonucunda, içeceğin aromaları çok konsantre, kalın ve neredeyse şurupsu bir dokuya sahiptir. Sonuç olarak espresso, diğer kahve içeceklerinden daha fazla kafein içerir, bu nedenle geleneksel olarak shot olarak servis edilir.

 

 

Etiketler: Dünyada en çok tüketilen kahveler Dünyanın en iyi kahveleri Dünyanın En Sevilen Kahveleri en sevilen kahveler hangi kahve en çok tüketiliyor


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL