Dünyanın En Ünlü Seri Katilleri

Dünyanın En Ünlü Seri Katilleri

Yazar: Emre Kimdir?

Tarih boyunca yaptığı acımasız katliamlar ve canilikleriyle dünyanın kanını donduran seri katiller var olmuşlardır. Kimi sosyal bilimcilere göre bunlar doğuştan gelen hasta ruhlu insanlar, kimilerine göre ise yetiştikleri aile yapılarına göre ruh halleri şekillenmiş “kurbanlar”. Çoğu seri katilin çocuk yaşta tecavüze uğraması veya annelerinin fahişe olması gibi gerçekler var ancak bazıları hiçbir şekilde bu tip dış etkilere maruz kalmamış çocuklar. Bu durumda her iki görüşü de doğrulayan ve yalanlayan deliller mevcut. Öyle veya böyle, dünyanın en ünlü seri katilleri, insanı dehşete düşürecek kadar sadist ve korkunç kişilerdi. Birçoğunun literatüre geçmiş savunmaları vardır. Dünyanın en ünlü seri katilleri kimlermiş yakından bakalım.

 

1-     Karındeşen Jack – Gizemli Katil

1888 yılında İngiltere sokaklarında kendini göstermeye başlamış ve asla yakalanamamış “Karındeşen Jack” tarihin en ünlü seri katilleri listesindeki en bilinen isimdir. Bugüne kadar kendisiyle alakalı birçok kitap yazılmış, film çekilmiş ve İngiltere’deki bazı üniversitelerde sosyal bilimlerin araştırma konusu olmuştur. İngiltere’nin Whitechapel semtinde kendini göstermeye başlamış ve sokakta bulduğu fahişelerin karnını deşerek öldürmüştür. Neşteri o kadar iyi kullanıyordu ki, polis onun bir kasap, cerrah veya bir uzman olduğu konusunda emindi. Topluma kendini yakalayamayan polislerle alay eden mektuplar gönderdi ve bu mektuplarda kendisini Karındeşen Jack olarak tanımladı. Kim olduğu ise hala merak konusu.

 

2-     Ted Bundy – Bebek Yüzlü Katil

Eşine az rastlanır bir manyak olmasından ötürü basının çok ilgi gösterdiği, “bebek yüzlü” bir seri katildi. Cinayet işlemek için cezbedici yeteneklerini kullanmaktan çekinmezdi. 1974 ve 1978 yılında işlenen kadın cinayetlerinin birçoğunu onun yaptığına inanılmaktaydı. Yıllarca bu cinayetlerin hepsini inkâr etse de sonunda 30 kişinin öldürülmesinden sorumlu olduğunu kabul etti. Kurbanlarını sopayla öldürmek gibi sadist içgüdülerine sahip olmasının yanında, nekrofiliydi. Yakalandıktan sonra iki kere firar etmeyi başarmış olmasına rağmen cinayetlerine devam etti ve sonunda elektrikli sandalyede yaşamı son buldu.

 

3-     Harold Shipman – Dr. Ölüm

Dünyanın en ünlü seri katilleri arasında yer almasının en büyük sebebi, kutsal bir meslek ile anılmasıydı. Ona namı diyar dr. Ölüm lakabı verilmişti. 1972 ve 1998 yılları arasında iki farklı hastanede toplam 250 kişinin ölümünden sorumlu tutuldu. Polisin yanlış soruşturma yürütmesinden kaynaklı yıllarca tutuklanamadı ancak sonunda bir kurbanın yakını sayesinde yakayı ele verdi. 2000 yılında cezaevine atıldı ve 2004 yılında intihar ederek öldü.

 

4-     Jhon Wayne Gacy – Sadist Bir Cani

Dünyanın en ünlü seri katilleri

Eşi benzeri görülmemiş derece sapkın ve ruh hastası bir adam olan Jhon Wayne Gacy, gelmiş geçmiş en kötü seri katiller listesinde yer alabilecek kadar üst düzey bir manyaktı. Doğum günü partilerinde palyaço kıyafeti giyecek kadar sosyal bir görüntüsü vardı. 1978 yılında etrafında kaybolan birçok çocuğun ipuçları onu gösteriyordu. Sonunda polis ondan yetince şüphelendi ve evinde arama yaptı. Döşeme altında bulunmuş 30 ceset bulundu. Bunun dışında 33 kişinin daha ölümünden sorumlu tutuldu. Kurbanlarına tecavüz ve işkence ederek öldüren sadist katil, 1994 yılında zehirli iğneyle idam edildi.

 

5-     Albert Fish –  Mazoşist Yamyam

Dünyanın en ünlü seri katilleri

Tüm zamanların en manyak seri katillerinden biri olan Albert Fish, gerçek bir mazoşistti. 1870 ve 1936 tarihleri arasında yaşamış iyi görünümlü bu adam bir pedofili, yamyam ve seri katildi. Kendi söylemine göre en az 100 kurbanı var. Polis, kaybolan küçük bir çocuk için ondan şüphelendiğinde, 3 cinayetini daha itiraf etti. Grace Budd adındaki küçük kız çocuğunu tanıyordu ve evine getirmek için onu bu şekilde kandırmıştı. Aile geçmişinde akıl hastalığı bulunan bu adam kurbanlarını öldürdükten sonra yemesinden sonra dünyanın en ünlü seri katilleri arasında yer bulabilmişti. Aynı zamanda homoseksüeldi ve sadist-mazoşist ilişkilerden zevk alırdı. 1936 yılında idam edilmeden önce kasıklarına çekilen bir röntgende, içinde iki düzineden fazla iğne olduğu görülmüştü.

 

6-     Ed Gein – Mezarlık Hırsızı

Dünyanın en ünlü seri katilleri

Eşine az rastlanır ruh hastalarından olan Ed Gein, dünyanın en ünlü seri katilleri sıralamasına üst seviyeden giriş yapacak seviyede bir adamdır. Annesini kaybettikten sonra onu yeniden dirilteceğini düşünmesiyle anatomiyle ilgilenmeye başlar. Sonunda bunun imkânsız olduğunu fark etti ancak daha farklı bir alana ilgi duymaya başlamıştı. Resmen aklını kaybetti ve mezarlıktan çaldığı “taze cesetlerin” vücutlarından eşyalar yapmaya başladı.

 

7-     Charles Manson – Kötülüğün Eş Anlamı

Dünyanın en ünlü seri katilleri

Amerika’da kötülük denince akla gelen ilk isimdir ve bir satanist tarikatının lideridir. Kendisini burada uzun uzun anlatmak yerine, daha önce sitemizde yayınlanmış olan Charles Manson kimdir yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

 

Etiketler: charles manson Dünyanın en ünlü seri katilleri seri katiller ted bundy


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL