Elon Musk Kimdir? – Elon Musk Hakkında Bilinmeyenler

Elon Musk Kimdir? – Elon Musk Hakkında Bilinmeyenler

Yazar: Emre Kimdir?

Son dönemde Elon Musk ismini duymayan kimse kalmamıştır. Gerek yaptığı hareketler gerekse buluşlar ile günümüzün en çok konuşulan isimlerinden biri de Elon Musk’tır. Elon Musk’ın babası Güney Afrikalı, annesi ise Kanadalıdır. Ünlü bir yatırımcı olan Elon Musk’ın işini önemli konularda proje üreten bir mucit olarak açıklayabiliriz. Elon Musk, henüz 12 yaşındayken kendi kendine yazılım öğrenmiştir ve kendi ürettiği Blaster isimli uzay temalı bir oyunu 500 dolara satmıştır. Ünlü iş adamı ayrıca ekonomi, fizik ve işletme alanlarında eğitimler almıştır. Peki diğer yönleriyle Elon Musk kimdir?

Elon Musk kimdir? Elon Musk’ın ilham aldığı kişiler Steve Jobs, Tesla, Bill Gates, Edison ve Walt Disney gibi isimlerdir. Ünlü isime göre bu kişiler dünyanın geleceğini değiştirmiştir. Ünlü iş adamına göre yine dünyanın geleceğini ilgilendiren en önemli konular internet, uzay ve enerjidir. Kendisi zaten çalışmalarını da bu alanda yürütmektedir. Peki ünlü yatırımcı Elon Musk hangi projeleri yönetmektedir?

 

Zip2

Zip2 isimli proje ünlü yatırımcının ilk sitesi olarak bilinmektedir. Projenin amacı gazeteciler ve kargocular için bulundukları şehrin ayrıntılı bir rehberini oluşturmaktı. Site, Amerika’nın en önemli gazeteleri ile anlaşma sağladı ancak daha sonra satıldı. Kardeşiyle birlikte yürüttüğü bu proje onları toplam 28.000 dolara mal olmuştur.

 

Paypal

25

Dünyaca ünlü ödeme yöntemi olan Paypal ödeme servisinin ilk adı X.com’dur. daha sonra Paypal adını almıştır. Dünyaca ünlü ödeme sistemlerinden biri olan Paypal, kurucusu Elon Musk, Zip2 isimli projesini sattıktan sonra kazandığı parayla kurulmuştur. Paypal, daha sonra 165 milyon dolara satılmıştır.

 

Space X

23

Ünlü girişimci Elon Musk’ın belki de en çok konuşulan projelerinden biri Space X’tir. Öyle ki Space X, dünya yörüngesine ilk kez uygu yollayan özel firma olarak tarihe geçmiştir. Proje ayrıca 2008 yılında NASA ile ortaklık da gerçekleştirmiştir. Firma 2018 yılında ilk kez dik olarak iniş yapabilen bir roket de tasarlamıştır. Günümüzde de Mars üzerinde koloni kurma çalışmaları yapmaktadır.

 

Tesla

Elon Musk kimdir

Tesla, 2003 yılında kurulmuş bir şirkettir ve Elon Musk yatırım yaptıktan sonra büyümeye başlamıştır. Tesla, elektrikli araba üretmekte ve güneş panelleri satmaktadır. Günümüzde de elektrikli tır çalışmaları yapmaktadır.

Etiketler: elon musk elon musk kimdir


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL