En Mutlu Meslek Grupları Nelerdir?

En Mutlu Meslek Grupları Nelerdir?

Yazar: Emre Tanıtımlar

Herkes çocukluğundan itibaren mutlu olacakları bir işte çalışmanın hayatını kurar. Sabah kalktığımızda işe giderken karşılaştığımız insanların hemen hepsinin suratı asık. Bazı insanlar maaşı ne kadar çok olursa işlerde o kadar mutlu olacaklarını sanır. Ancak ne yazık ki bu tamamen yanlış bir algıdır. Zira böyle olsaydı en mutlu meslek gruplarında en üst sırayı en çok kazanan meslekler alırdı. Aynı zamanda şunu da söyleyebiliriz: Bir işte ne kadar mutlu olursanız kadar başarılı olursunuz. Yapılan ankete göre dünya üzerindeki insanların %40’ı yaptıkları işten dolayı mutsuz. Peki en mutlu meslek grupları neler?

Birazdan sıralayacağımız en mutlu meslek grubu çalışanlarının birçoğu, yüksek maaşlı olmasa bile yaptıkları işten zevk almaktalar. İşte dünyanın en mutlu meslek grupları.

Pazarlama Uzmanı

Fikirlerle dolu bir yaratıcı olduğunu düşünenlerin çoğu pazarlama uzmanı olmaktan zevk alır. Aslına bakarsanız bu oldukça zevkli bir iş. İş yaşamlarının büyük kısmı, analiz yapmak ve yaptığı şeylerin ne kadar efektif olduğunu test etmekle geçer. Reklam kampanyaları yapmak ve beklentileri karşılayan hizmetler heyecan verici bir iş olabilir.

İşe Alım Uzmanı

İşe alım uzmanlarının en mutlu meslek grupları arasında olmasının sebebi çok basit. Her gün yeni bir başlangıç ve hiçbir iş günü bir öncekine benzemez. Özellikle kurumsal bir firmada çalışıyorsanız sürekli gezersiniz. İkramiyeler çekicidir ve sıkı çalışma gerektirir.

Bahçıvan

Ofis dışında çalışarak mutlu olmak kulağa zor bir ihtimal gibi geliyor. Ancak bahçıvanlık gibi bir meslek yapıyorsanız, muhtemelen yaptığınız işten zevk alıyorsunuzdur. Fiziksel emeğinizin en güzel şekilde yansıtabildiğiniz bahçıvanlık aynı zamanda hayal gücü de gerektiriyor. Bahçıvanlık sandığınız gibi düşük maaşlı bir iş değil ve doğayı sevenler için harika bir seçenektir.

Mühendis

Mühendisler, teknik problemlere ekonomik çözümler geliştirmek için bilim ve matematiği kullanırlar. Mühendis olmak için seviyeli bir kafaya ve iyi bir problem çözücüye ihtiyacınız var. Her biri belirli teknolojiler ve ürünler konusunda uzmanlaşmış birçok farklı mühendislik dalı vardır. Mühendis olmanın en mutlu meslek grupları arasında olmasının sebebi, sorunlara çözüm bulmak ve hayata geçtiğini görmenin verdiği tatmin edicilik.

Öğretmen

İlkokul öğretmenleri, çocukların büyüdüğünü ve öğrendiğini görmekten haz alırlar. Bu, mesleklerini sevmelerini sağlayan nedenlerden sadece biri. Öğretmenler insanların hayatına dokunurlar ve toplumun temellerini inşa ederler. Gelecek nesli öğretmek, çok fazla işin dahil olduğu büyük bir roldür, ancak öğrencilerin ilerlemesini ve zeki yetişkinler haline geldiklerini görmeye değer.

QA Analisti

Bir QA analistinin dünyadaki en mutlu işler listesinde ikinci sırada olması bazı insanları şaşırtabilir. Kalite güvence analistleri, şirketlerin standartlarını karşıladıklarından emin olmak için ürünleri ve sistemleri test eder. Bu, doğruluğu sağlamak için test planları, vakalar ve komut dosyaları oluşturmayı içerir. Bir QA analistinin amacı, bir ürünün veya sistemin güvenilir, işlevsel ve kullanıcı dostu olduğundan emin olmaktır.

.NET Geliştirici

.Net geliştirme uzmanları en mutlu meslek grupları arasında yer alır. Kazançları iyi, bağımsız çalışırlar ve yaptıkları işten zevk alırlar. Evden çalışmanın kolaylığını sunan mesleklerden biri olarak göze çarpar. Bir dereceye kadar yaratıcılıklarını da konuşturabilmeleri bu mesleği üste taşıyor.

Sr. Yazılım Geliştirici

Kıdemli yazılım geliştiricileri, şirketlerin mimarisi hakkındaki bilgilerine dayalı olarak iş çözümleri tasarlamaktan, müşteri ihtiyaçlarını değerlendirmekten ve teknik sorunları çözmekten sorumludur. Ayrıca, projelerin zamanında tamamlanmasını sağlamak için geliştirici ekiplerini koordine eder, yönlendirir ve yönetirler. Hem yüksek kademeli hem de özgür çalışma ortamlarından ötürü yazılım geliştirici meslek grupları en mutlu meslekler arasında yer almakta.

İK Müdürü

Bir insan kaynakları yöneticisi, bir organizasyondaki tüm idari işlevleri yerine getirmelidir. Bu, işe alma, görüşme, işe alma, eğitim, ekip oluşturma, stratejik planlama, performans güncellemeleri, politikalar, maaş, sosyal haklar ve çalışan güvenliğini içerebilir. Çalışanlar ve şirket arasında bir irtibat görevi görürler. İK yöneticisi ayrıca çalışanları motive eden ve elinde tutan bir çalışma ortamı oluşturmaktan da sorumludur.

 

Etiketler: en mutlu meslek grupları


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL