İletişim Nedir? İletişimin Altın Kuralları

İletişim Nedir? İletişimin Altın Kuralları

Yazar: Emre Nedir?

Günümüzde başarılı olmanın en büyük kuralı etkili iletişim kurmaktır. İster internet ister telefon isterseniz de birebir mülakatlarda iyi bir iletişim kurmak hayatta sizi bir adım öne taşır. En basitinden hitap yeteneği kuvvetli olan kişilerin siyasi alanda başarılı olduğunu görebilirsiniz. Günlük hayatta karşımıza çıkan işinde ve alanında kariyer yapmış kişilerin farklı özellikleri olabilir. Ancak ortak özellikleri iletişim yeteneğinin gelişmiş olmalarıdır. Bu tip insanlar iletişim nedir iyi bilirler ve iletişimin altın kuralları hakkında eğitim almış kişilerdir. Bu açıdan baktığımızda iletişimi kuvvetli olan kişilerin kariyerinde yükselmelerinin daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.

İster bir psikolog isterseniz pazarlama müdürü olun, iletişim nedir sorusunun cevabı aynıdır. İletişimin altın kuralları hakkında detaylı bir bilgi paylaşımı yapacağız ancak öncesinde kısa bir tanım yapmakta fayda var. En basit haliyle iletişimde anlatmak kadar dinlemek de önemlidir. Teoride oldukça kolay görünse de iş pratiğe geldiğinde insanların çoğunun bu konuda eksik kaldığını görebilirsiniz. Dışarıdan bakıldığında iletişim yeteneği düşük olan kişilerin ne kadar komik ve aciz durumda olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun en büyük sebebi ise insanların kendini geliştirmek için bir çaba sarf etmemesidir. Söylemek istediğiniz şeyden ziyade karşısındakinin size ne söylediğine bağlı konuşmanız gerekir. Bu şekilde iletişimi en üst seviyelerde ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilir ve kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz.

Biraz önce vurguladığımız gibi iletişim yalnızca konuşmak değil dinlemek anlamına da gelir. İşte kendinizi daha iyi bir şekilde ifade edebilmenizi sağlayacak iletişimin altın kuralları:

Dikkatli Olun

İster inanın ister inanmayın insanların içgüdüsel bir hisleri vardır ve karşındaki size dikkatini vermezse bunu sorgularlar. Çoğu insan konuşmanın ortasında verilen bir soruya anlamsız cevap verebilir. Bunun sebebi ise dikkatini vermemek. Birini gerçekten dinlemek ona ve fikirlerine değer verdiğinizin bir göstergesi olduğu için iletişimin altın kuralları arasında yer alır.

Dinlediğinizi gösterin

Sağlıklı bir iletişim için etkileşim sürecinin dinamik olması gerekir. Dinlediğinizi göstererek insanlara verdiğiniz değeri gösterebilirsiniz. İnsanlar, karşısında kendilerinin dinlediğini gösteren kişilerle iletişim kurarken daha samimi olurlar. Dinlediğinizi göstermek için vücut dilinizi, reflekslerinizi ve göz temasınızı kullanabilir, yer yer başınızı sallayarak onu onaylayabilirsiniz.

Anladığınızı gösterin

Karşısındakinin anlattıklarına ortak olun ve aynı frekansta olduğunuzu belli ederek anladığınızı gösterin. İnsanlar, iletişim içerisinde olduğu insanlardan kendilerini anlamasını beklerler. Bu ister iş ister özel hayatta olsun her zaman daimî bir kuraldır. Empati kurmak ve çözüm sunmak etkili bir iletişimdir.

Yargılamadan önce zaman tanıyın

Birinin kendini ifade etmesindeki en büyük engel, karşısındakinden gelebilecek ön yargıdır. Eğer karşınızdakinin kendini daha rahat ifade etmesini istiyorsanız önyargıda bulunmadan önce bitirmesine zaman verin.

Buraya kadar ki kısım iletişimin dinleme kısmını oluşturuyor. Şimdi sırada iletişimin altın kuralını oluşturan konuşma kuralları hakkında bilmeniz gerekenler var.

Mesajları açık ve etkili bir şekilde iletin

Söylemek istediğiniz şey her ne olursa olsun mesajlarınız kısa, etkili ve net olmalı. Konuşmanın sonunda ne kadar uzun konuşursanız konuşun anlattıklarınızın bir manası yoksa hiçbir işe yaramaz. Mesajlarınızı insanlara doğrudan iletmelisiniz. Özellikle resmi konuşmalar sırasında uzun ve anlaşılması güç konuşmak şirketler için zaman kaybı olarak nitelendirilir.

Açık bir dil kullanın

Uzun, karmaşık ve süslü kelimeler kullanmak sizin açınızdan havalı görünebilir. Ancak dışarıdan bir dinleyici bu tip konuşmalardan etkilenmez. Aksine bu ters tepen bir stratejidir. Örneğin, cümlenizde kullandığınız “temel yetkinlik”, “kanıta dayalı”, “dijital dönüşüm” gibi ifadeler içi boş, iddialı ve ruhsuz ifadelerdir.

Diğer iletişim yollarından faydalanın

Konuşmalarınızda bir şey kanıtlamaya çalışıyorsanız PowerPoint, şema ve video gibi ek araçlar kullanmanız etkili olacaktır. Farklı kanallar aracılığıyla iletilen mesajların başarısı daha yüksektir. Bitirmeden önce iyi bir şaka ve dokunaklı bir hikâye fena olmaz.

Tekrar edin

Bir liste verilirse, insanlar listedeki ilk öğeyi (öncelik etkisi) ve son öğe(yenilik etkisi) hatırlayacakları son şey olur. Bu nedenle, iletmek istediğiniz mesajı konuşmanızın başında ve sonunda ifade ederek odak noktası oluşturabilirsiniz.

Son olarak: Başarılı bir şekilde iletişim kurmak için hedef kitlenizi tanımanız gerekir. Onlar kim? Ne istiyorlar? Nasıl motive edebilirsiniz? Onları konuşmanıza nasıl dahil edebilirsiniz? Bunları bilerek mesajınızı doğru bir şekilde iletmeniz mümkün olacaktır.

 

 

Etiketler: iletişim iletişim nasıl kurulur iletişim nedir iletişimin altın kuralları


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL