İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

Yazar: Emre Nasıl Yapılır?

İster Google Chrome, ister Opera, isterseniz de Windows’un kendine ait tarayıcılarını kullanın. Normal bir şekilde giriş yaptığınız tüm tarayıcılar, internet geçmişini kayıt altına alır. Yani, daha önceden giriş yaptığınız internet sayfalarını, tarih ve saatine kadar gösterebilir. Bazı kullanıcılar, ortak bilgisayarlarda daha önceden giriş yaptığı sitelerin gizlenmesini ister. Birden çok tarayıcı kullanıyorsanız, her birinin geçmişini ayrı ayrı silmelisiniz. Hangi taramayı kullanırsanız kullanın, internet geçmişini silmenin yolları mümkündür. Bugün internet geçmişi nasıl silinir sorusunun cevabını ele alacağız.

Her web tarayıcının ara yüzü, kullanım şekli ve ayarlara olan erişimleri birbirinden farklıdır. Bu yüzden internet geçmişi nasıl silinir, her tarayıcı için ayrı ayrı olacak şekilde ele almalıyız.

Google Chrome İnternet Geçmişi Silme

Google Chrome internet geçmişi silmek için, Windows, MacOs veya Linux işletim sistemli bilgisayarların tümünde aynı işlem yapılır.

İnternet tarayıcınızın sağ (Mac için sol) üst köşesinde yer al üst üste sıralı üç noktalı simgeye tıklayın. Buradan, aşağıda yer alan “Diğer Araçlar” sekmesine tıkladıktan sonra, “Tarama Verilerini Temizleme” seçeneğine gelin. Burada “Temel” ve “Gelişmiş” başlıkları olmak üzere iki seçenek sizi karşılayacak. Temel başlığının altında, “Tarama Geçmişi” yazan kutucuğu işaretledikten sonra (isteğe bağlı çerez ve diğer site verileri ve önbelleğe alınan dosyaları da işaretleyebilirsiniz. Bunlar, sitelerin kimlikleridir ve bir sonraki girişinizde daha hızlı sayfa yüklemesi yapan gereçlerdir) altta yer alan Verileri Temizle seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan sayfadan tüm internet sitesini silmiş olabilirsiniz.

Diğer bir seçenek olan “Gelişmiş” ayarlarında, Tarama geçmişi, İndirme geçmişi, Çerezler, Önbelleğe alınanlar ve altta yer alan diğer bilgileri parça parça silebilmenize yarayan işlemdir. Daha çok spesifik sebeplerden ötürü kullanılır ve bilgisayar bilginiz iyi sayılacak seviyede değilse, burada verimli  bir işlem yapamayabilirsiniz.

Dilerseniz bu işlemleri kısa yol tuşlarını (CTRL + H) kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bu kısa yol ile açılan sayfada, internet sitesi geçmişlerini tek tek silebilmeniz de mümkündür.

Android veya iOS’ta Google Chrome Chrome Geçmişi Silme

iOS internet geçmişini silmek için, uygulamayı açtıktan sonra ayarlara, oradan da Gizlilik ve Tarama Verileri sekmesine giriş yapın. Andorid cihazlarda yer alan kontrollü silme işlemi, iPhone ve iPad gibi cihazlarda farklı olarak çalışır. Tüm zaman aralıklarını tek bir tuş ile silersiniz. Tarama Geçmişi seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin ve “Tarama Verilerini Temizle” seçeneğine dokunun. Android internet geçmişi silmek için aynı işlemi takip edebilirsiniz.

 

 

İOS’ta Safari Geçmişi Nasıl Silinir?

iOS’ta Safari geçmişini silmek için, Ayarlar menüsüne gelin. Buradan tekrar ayarlara girin ve Safari seçeneğine girin. Karşınızda Web Sitesi Verilerini Temizle ibaresini göreceksiniz. Buraya giriş yapın ve “Geçmişi ve Tarama Verilerini Sil” seçeneğine tıklayın.

 

Mozilla Firefox İnternet Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Mozilla Firefox internet geçmişini silmek için Ayarlar, geçmiş ve temizleme seçeneğine tıklayın. Bu seçenekleri Windows için Ctrl+Shift+Delete, Mac için Cmnd+Shift+Delete kısa yolları ile erişebilirsiniz. Geçmişin tamamını silmek için “Tümü”, ayrıntılı işlem için “Göz Atma” seçeneğine giriş yapın.

Microsoft Edge Tarama Geçmişi Nasıl Silinir?

Microsoft Edge, eski adıyla İnternet Explorer uygulamasında tarama geçmişini silmek için programa giriş yapmanız, menüden ayarlara gelerek “Gözatma Geçmişi” kutusunu işaretledikten sonra “Temizle” seçeneğine tıklayarak işlemlerinizi tamamlayabilir ve geçmişi silebilirsiniz.

Dilerseniz bu işlemleri Ctrl+Shift+Delete kombinasyonu ile kısa yoldan açarak da internete geçmişinizi silebilirsiniz.

Opera Tarama Verilerini Silme

Opera tarama verilerini silmek için, programa giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan paralel dizili üç çizgiye tıklamanız ve en altta bulunan “Tam tarayıcı ayarlarına git” seçeneğine tıklayın. Sol kısımda yer aran Temel yazısının altındaki Gelişmiş seçeneğine tıklayın ve daha sonra Gizlilik ve Özellik ayarlarına tıklayın. Sağ tarafta yer alan “Tarama Verilerini Sil” seçeneğine gelerek geçmişi silebilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL