İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Yazar: Emre Genel

Dijitalleşen dünya insan hayatına yeni alışkanlıklar sokmakla birlikte, yeni tehlikeleri de beraberinde getirdi. Maalesef hemen her şeyi fırsata çeviren dolandırıcılar, gelişen bir yeni teknolojiyle birlikte yeni taktiktiler geliştirmekte. Örneğin, bundan 50 yıl önce kapıda satış yoktu, ancak son 10 yıla kadar kapıda satış tekniği ile dolandırıcılık yapan insanlar türedi. İşte internet üzerinden her türlü dolandırıcılığı planlayan kişiler de bunlar gibi çağa ayak uyduran kötü niyetli kişiler. Elbette her şey bununla sınırlı değil. Alışveriş çılgınlığının büyük bir kısmının sanal ortama kayması beraberinde bazı tehlikeler ve dikkat edilmesi gereken hususları da beraberinde getirdi. Peki internetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli konusunda iki husus vardır. İlki, alışveriş yaptığınız internet sitesi, diğeri, alışveriş yapmayı düşündüğünüz satıcının şartları ve profili.

Site güvenliği için:

3 D Ödeme

3 D ödeme yöntemi, internet üzerinden yapılan dolandırıcılık olayları yüzünden geliştirilmiş uygulamadır. Eskiden internet siteleri üzerinden alışveriş yaparken cep telefonuna gönderilen mesajlarda kullanım bakiyesi yer almazdı. Hatta bazı internet sitelerinden hiçbir şekilde mesaj gelmezdi. Bunun için kredi kartı numaralarını girmeniz yeterli olmaktaydı. Ancak daha sonra geliştirilen 3D Ödeme şekli sayesinde, internet sitelerinden alışveriş yapmak çok daha güvenli bir hale geldi. Alışveriş yapmadan önce sitede 3D ödeme şeklinin olup olmadığını muhakkak kontrol etmelisiniz.

Umuma Açık Bilgisayarları Kullanmayın

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında en çok özen göstermeniz gereken bir diğer konu da kullandığınız bilgisayardır. Size ait olmayan veya umuma açık olan bilgisayarların içerisinde, bilgilerinizi kayıt etmeye yarayan keylogger gibi yazılımlar olabilir. Bu yazılımlar, girdiğiniz her tür bilgiyi kayıt eder. Bu sayede aldığınız ürünün farklı bir adrese gönderilmesinden kişisel bilgilerinize kadar pek çok konu hakkında fikir sahibi olabilirler.

Alışveriş Yaptığınız Sitenin SSL Sertifikası Var Mı?

SSL Sertifikası, kısaca Secure Sockets Layer kelimelerinden oluşur. Sitenin değil, giriş yapan kullanıcıların güvenliğini teyit eder. Bu tip siteler üzerinden yaptığınız her türlü giriş hareketleri ve harcamalar güvenli olmaktadır. İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmelidir sorusuna verebileceğimiz bir cevap da bu SSL Sertifikasının doğruluğunu kontrol etmektir. Bunun için siteye giriş yaptıktan sonra, adres çubuğunun önünde https ve sol kısmında bir kilit olup olmadığına bakmanız yeterli olacaktır.

 

İnternetten alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenler arasında bahsettiğimiz bir diğer konu olan satıcı profilleri için:

Nakliye Süresi

Herhangi bir siteden alışveriş yapmadan önce, satıcının satın aldığınız ürünü en geç hangi gün kargolayacağı ve ne zaman elinize ulaşacağı gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Mağdur olmamak adına, almış olduğunuz ürünün elinize geçeceği tarihi önceden görüntüleyebilir ve buna göre sipariş verebilirsiniz.

Değişim ve İade Şartları

E-Ticaret sitelerinden herhangi bir mal almadan önce, iade ve geri ödeme şartları hakkında bilgi sahibi olmanız, daha sonra mağdur olmamanız için çok önemlidir. Hatalı bir satın alma işlemi çok yaygındır. Ancak buna ek olarak, artık stokta olmayan bir malı satın almış olabilir veya satın aldığınız bir üründen memnun kalmayarak iade etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda, almış olduğunuz ürünü değiştirmek ve paranızı geri alabiliyor olmak önemlidir. Ayrıca, bazı ürünler nakliye sırasında hasarlı gelebilmekte. Bu durumda değişim şartları nasıldır ve ne şekilde yapılır detaylı olarak bilmeniz gerekir.

Müşteri Yorumları

Son olarak, insanlar online bir şeyler satın alırken, her zaman başkalarının satıcı mağaza hakkında ne söylediğini bilmek isterler. Birçok web sitesinde satın alınan ürün hakkında yorum yapabilme ve ürüne puan verebilme gibi seçenekler vardır. Sizden önce ürünü satın alan kullanıcıların yorumları ise, ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmenizi sağlar.

 

 

Etiketler: İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL