Kedilerin Davranışları ve Anlamları

Kedilerin Davranışları ve Anlamları

Yazar: Emre Genel

Kedilerin davranışları ve anlamları sahipleri için çok karmaşık gelebilir. Ancak tıpkı insanlar ve diğer canlılar gibi, kedilerin de her hareketinin bir şeyler anlatmak istediği anlamına gelir. Herkes kedilerin ne kadar özel canlılar olduğunu bilirler. Her hareketleriyle sahiplerine veya diğer canlılara karşı anlam yüklü işaretler verirler. Tecrübesiz kişiler için bazı hareketler ilginç ve hatta korkutucu gelebilir ancak panik yapmaya gerek yok. Kedi davranışlarının büyük bir bölümü, kuyruk manevralarına bağlıdır. Bu tip davranışlar biz insanlara göre komik gelebilir ancak bunlar çoğu zaman anlam yüklü hareketlerdir. Ayrıca bazı durumlarda belli bir rahatsızlığın da habercisi olabileceğinden, kedilerin davranışları ve anlamları konusunu bilmek sizin için faydalı olacaktır.

Kedilerin hareketleri ne anlama gelir? En sık yapılan kedilerin davranışları ve anlamları konusunu sizin için listeledik:

 

Kuyruğu Yukarı Dikmek

Kuyruğunu yukarı diken kedilerin çoğu, kuyruğun uç kısmını kıvrık hale getirdiğini fark etmişsinizdir. Kedilerin davranışları ve anlamları arasında en klasik hareketlerden biri olsa da bazı insanlar bu davranışı tuhaf bulabilir. İşten yorgun geldiğinizde evinizde kendinize yemek hazırlarken size sürtünen bir kedinizin bu pozisyonda durduğunu görebilirsiniz. Bu hareket heyecan, sevgi, mutluluk ve şefkat gibi duyguların tümünün dışarı yansımasıdır. Kediler kuyruğunu kaldırıyorsa ne anlama gelir merak ediyorsanız, bu iyi ve güzel bir şeydir.

 

Kuyruğu Aşağı Almak

Çok fazla göremeyeceğiniz bu hareket, aynı zamanda kedilerin yüzüne de yansıyan bir durumu işaret eder. Peki kedilerin kuyruğunu aşağı alması ne anlama gelir? Bu, kedinizin herhangi bir cisimden, hayvandan belki de insandan korkmuş ve tehdit altında olduğunu düşünmesinden meydana gelir. Elbette başka bir kediyle oyun oynarken ve gözüne kestirdiği bir şeye yaklaşırken yaptığı hareketleri dahil değil.

 

Kuyruk Sallama

Kedilerde kuyruk sallama ne anlama gelir? Kedilerin davranışları ve anlamları üzerine araştırma yapan kişilerin birçoğu kuyruk sallamanın ne anlama geldiğine cevap arar. Bunun birden fazla anlamı olabilir. Bildiğiniz gibi kediler dünyanın en meraklı hayvanlarındandır ve bunun ilk anlamı herhangi bir şeyleri merak ettikleridir. Diğeri ise bir heves belirtisi olabilir. Ortaya çıkmayı bekleyen küçük bir böcek buna dahil.

 

Kuyruk Kabartma

Kedilerde kuyruk kabartma, insanların çoğu tarafından bilinen bir manaya gelir. Bu, karşısındakine net bir cevap verir ve burada amaç, kedilerin kendilerini olduğundan daha büyük göstermektir. Yani, ben büyük, güçlü ve tehlikeliyim, bana yaklaşma iması yapar. Genelde köşeye sıkıştıklarında, bir rakiple karşılaştıklarında veya köpekler gibi doğal düşmanlarıyla karşı karşıya geldiklerinde kabarma doğal bir reflekstir. Nispeten bu görünüşün etkili bir yanı olduğu söylenebilir. Çoğu zaman köpeklerde de işe yarayabilir.

 

Kafa Vurma

Kediler kafa vurma hareketini genelde yakın çevreleriyle yaparlar. Yani annesi, babası veya diğer kardeşleriyle doğrudan kafa tokuşturma hareketi yaparlar. Peki kedilerde kafa vurma hareketi ne anlama gelir? Bu, aile içi veya arkadaş arasında bir selamlaşma hareketidir. Biz insanlardaki harekete benzer bir harekettir ve bunu bazen sahiplerine veya diğer insanlara da yaparlar. Elbette bu bir samimiyet göstergesidir.

 

Patileriyle Yoğurma Hareketi Yapmak

kedilerin davranışları ve anlamları

Genelde sıcak yataklarına yapılan bir harekettir ancak bazen bu hareketi bize de yapabilirler. Peki bu hareketin manası nedir? Uzmanlar bu hareketin kedilerin yavruluğundan kalan bir alışkanlık olduğunu düşünmekte. Yani, anne sütü emerken kediler annelerinin memesine bu hareketi yaparlar. Bu hareket, bir huzur buldukları anlamına da gelir.

 

Sevilirken Tırmalamak

kedilerin davranışları ve anlamları

Muhtemelen en sinir bozucu hareketlerin başında gelir. Peki kediler sevilirken neden tırmalar? Bunun birkaç farklı sebebi olabilir. İlki, fazla ilgi görmek hoşuna gitmemesi ve sizi uzaklaştırmak istemesidir. İkincisi, sizinle oyun oynamak istemesi ve yanlış anlaşılmasıdır. Diğer bir sebep de kendini iyi hissetmemeleri veya güvende olmadıklarını düşünmek olabilir. Bu yüzden bu tip durumlarda çok üzerine gitmeyin ve bir anlık refleks olabileceğini de aklınızda tutmanız gerekir.

 

Geceleri Miyavlamak

kedilerin davranışları ve anlamları

Bunu neden yaptıklarının cevabını, nerede ve ne zaman yaptıklarına göre değişecektir. Örneğin, Aralık ve Nisan ayları arasında çığlığa benzer ve anlamsız bir ses çıkarıyorlarsa bu bir eş arama ritüeli olabilir. Daha küçük alanlarda birden fazla kedi yaşıyorsa, üstünlük kurma çabası da olabilir. Eğer evde beslediğiniz kediniz, hiçbir anlamda mantıksız bir şekilde bu hareketi yapıyorsa bu canının sıkıldığı anlamına gelir. İçgüdüsel olarak geceleri uyanık kalmaya adapte olmuş kediler, rutin hayatlarında can sıkıntısı yaşarlar. Bu durumda onları yormanız biraz iyi olacaktır.

Etiketler: kedi davranışları kedi davranışları ne anlama gelir kedilerin davranışları ve anlamları


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL