Nikola Tesla Kimdir? – Anlaşılmamış Dahi Tesla Hakkında Her Şey

Nikola Tesla Kimdir? – Anlaşılmamış Dahi Tesla Hakkında Her Şey

Yazar: Emre Kimdir?

İnsanlık tarihini değiştiren 100 kişi arasında yer alan Tesla, şüphesiz bugün yaşadığımız dünyanın teknoloji mimarlarından biridir. Bugün en bilinen eseri Tesla bobini ve elbette alternatif akımdır. Kısaca AC olarak adlandırılan alternatif akım, hala günümüzün küresel elektrik standardının mimarisidir. Ayrıca hayatımızı büyük ölçüde değiştiren manyetik alanın keşfi, yine ona aittir. Nikola tesla kimdir? Hayatı hakkında bilmedikleriniz, yaşamı ve ölümü hakkında her şey bu yazıda.

 

1- Nikola Tesla Kimdir?

Elektriğin babası olarak adlandırılan Nikola Tesla kimdir? Dünyanın her yerinde kullanılan elektrik sistemi olan alternatif akımın mucidi, tasarlayıcısı ve bilim adamıdır. Bugün günümüzde radyo teknolojisinde kullanılan sistemi “Tesla Bobini” olarak o yarattı.

Tesla, Hırvatistan’da dünyaya geldi ve 1884 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Burada Thomas Edison ile çalıştı. Yaptığı çalışmalar neticesinde Alternatif Akımı keşfetti ve patent haklarını yok pahasına George Westinghouse’a sattı.

 

2- Yaşamının Erken Dönemleri

10 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan’da bulunan Smilian isimli bir şehirde dünyaya geldi. Ailesinin kendiyle birlikte toplamda beş çocuğu (Milka, Marica, Angelina ve Dane) vardı. İlk olarak elektriğe olan merakına annesi Djuka Mandic’in teşvik etmesiyle başladı. Annesi de kendisi gibi meraklı ve küçük ev aletleri icat eden bir araştırmacıydı. Babası Milutin Tesla ise, yazar ve rahipti. Bir Ortodoks rahip olarak oğlunun da kendisi gibi bir din adamı olmasını istemişti ancak çocuğu daha çok bilime ilgi göstermişti.

 

3- Eğitimi

Eğitim hayatına ilk olarak Realschule okulunda başladı. Burada mezun olduktan sonra, Almanya’da bulunan Karlstadt isimli okula gitti. Daha sonra da Avusturya’nın Graz şehrinde yer alan Politeknik Enstitüsü’nde eğitim aldı. Üniversiteye 1870 yılında Prag Üniversitesi’nde başladı. Daha sonra Merkezi Telefon Borsası’nda işe başladı ve buraya taşındı.

Burada yaşadığı yıllarda, endüksiyon motoru fikrini düşündü. Henüz tasarım aşamasındayken bir yıl sonra (ne aşamaya geldiği bilinmiyor) bu fikrinden vazgeçerek kıtalar arası göç etme kararı aldı. 1884 yılında, henüz 28 yaşındayken Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

 

4- Nikola Tesla ile Thomas Edison

nikola tesla kimdir

Küçük bir çanta ve üzerindeki kıyafetlerden başka hiçbir şeyi yoktu. Kendisiyle bir mektup ile iletişime geçen Thomas Edison ile bir araya geldi. Edison o yıllarda mucitlik peşinde koşan, daha çok parayla ilgilenen sıradan bir adamdı. DC elektrik ile çalışmalar yapmış olan Edison’ın icatları, işe yeni aldığı Nikola Tesla’nın sayesinde daha iyi bir hal aldı.

 

nikola tesla kimdir

 

Bu iki adamın kişilikleri birbirine çok tersti. Tesla, sadece icat yapmayı ilke edinmiş ve kendini bu yola adamaya hazır idealist bir bilim adamıydı. Edison ise işin daha çok patent ve ücret kısmıyla ilgilenmekteydi. Pazarlama ve finans konularına odaklanmış Edison, Tesla’nın hakkını vermeyi reddetmişti. Yabancı bir ülkede savunmasız olan Tesla, Edison’ın patentlerine karşı yasalar önünde savunmasızdı. Menhattan’da çalıştığı bir yıl boyunca Edison’a büyük kazançları oldu ancak ticari hakkını alamamıştı. Hatta Edison kendisine DC dinamosunu geliştirirse 50 bin dolar ödeyeceğini söylemiş ve Tesla bu işe kendini adamıştı. Tesla daha sonra bu işin üstesinden geldi ancak Edison sözünü tutmadı. Daha sonra Tesla’nın deyimiyle Edison ona, “Tesla, Amerika’da bu işler böyle yürümez” tarzında konuşmuş, bunun üzerine Tesla istifa etmek zorunda kalmıştı.

 

5- Nikola Tesla’nın Başarısızlıkları, Ölümü ve Mirası

nikola tesla kimdir

11 yıl boyunca bilimsel araştırmalar ve çalışmalar yapan Tesla’nın New York şehrinde bulunan laboratuvarı yandı. Bu yangında yıllarca edindiği bilimsel çalışmalar, notlar ve deneyler yok oldu. 1995 yılında gerçekleşen bu olaydan 3 yıl sonra Colorad’ya taşındı ancak 2 yıl sonra, 1900 yılında New York’a geri döndü.

Kendisine sponsor olan JP Morgan’dan finansman destek alarak dev bir kule çalışmalarına odaklandı. Burada yaptığı çalışmalardaki amacı, küresel bir iletişim ağı kurmaktı. Ancak süreç Morgan’ın tahmin ettiğinden daha uzun sürdü ve daha fazla para kaybetmek istemediği için projeyi sonlandırmasını istedi.

 

nikola tesla kimdir

 

Yavaş yavaş zihinsel ve fiziksel enerjisi tükenmekte olan Tesla, yaşamının son yıllarına kadar yeni icatlar yapmaya devam etti. New York’ta bir otelde yaşayan Tesla’nın en ilginç özelliği, 3 sayısına olan takıntısı ve titizliğiydi. Yıllarda yapmaktan en çok zevk aldığı şey, New York parklarında bulunan güvercinlere yem vermekti. Söylentilere göre onlarla konuşuyordu.

7 Ocak 1943 yılında, New York’taki otel odasında parasız ve yokluk içinde öldü. Aynı yıl ABD Yüksek Mahkemesi, Tesla’nın radyo teknolojilerine olan katkısını kabul etti. Ne yazık ki Tesla bunu göremeden öldü ancak geç de olsa adalet tecelli etti. Marconi’nin haksız yere üzerine aldığı patentleri de iptal etti. Tesla’nın geliştirdiği Alternatif Akım sistemleri, günümüzün elektrik standartlarının temeli kabul edilmekte.

 

Etiketler: nikola tesla nikola tesla kimdir


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL