PlayStation 5 İncelemesi

PlayStation 5 İncelemesi

Yazar: Emre Teknoloji Haberleri

Tüm dünyanın heyecanla beklediği PlayStation 5 çıktığı günden bu yana konuşulmaya devam ediyor. PlayStation 5 incelemesi yazmak için geç kaldığımızı düşünebilirsiniz. Fakat hızlı davranarak detayları atlamaktansa, detaylı bir yazı ele almak ve geç yazmayı tercih etti. Çekici bir yeni nesil oyun deneyimi suyan oyun konsolu, seriye daha fazla oyun eklendikçe muhtemelen kendini daha iyi gösterecektir.

PlayStation 5 incelemesinde ilk değinebileceğimiz, elbette olağanüstü tasarımı. Ancak bu tasarımdan çok daha fazlasına ineceğiz. Birkaç kusur dışında harika olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Sony firmasının gecen bunca zamandan sonra bu sorunları aşmış olması gerektiği kanaatindeyiz. Gene de genel itibariyle heyecan verici ve güzel olduğunu söylemeliyiz.

Evet, şekil olarak göz alıcı bir tasarıma sahip ancak modern bir oyun konsoluna göre büyük. Uzay estetiğini üzerinde barındırıyor. Boyu 39 x 10,4 x 26 cm ebatlarında. Kavisli yüzeyinden ötürü net bir rakam veremedik. Ağırlığı ise hissedilebilir derecede düşmüş. Televizyon ünitenizin altına koymak için büyük bir konsol ancak bunun sebebinin güçlü işlemcisini soğutabilmek için büyük bir fan olmasından ötürü kaynaklanıyor olabilir. Renklerin uyumundan ve şeklin benzersiz olduğuna şüphe yok.

PlayStation 5 Verimlilik ve Yonga İncelemesi

Geldik PlayStation 5 incelemesi için asıl eğilmemiz gereken konuya. Tasarım konusundaki eksileri burada söyleyebilmemize imkân yok. Özellikleri açısından etkileyici yenilikler içeriyor. Saniyede 120 kare hızı desteği, 4K çözünürlüğü zorlayabilen yeni RDNA 2 GPU ve 3.5 Ghz hızlı işlemci, AMD Zen 2 tabanlı. Ayrıca 16 GB DDR6 geçici belleği ile, bir oyun bilgisayarı özelliklerine sahip cihazın hızı SSD ile güçlendirilmiştir.

PlayStation 5 teknik özellikleri:

CPU: 3,5 GHz’de 8 çekirdekli AMD Zen 2 tabanlı CPU (değişken frekans)
GPU: 10,28 TFLOP, 2,23 GHz’de 36 CU (değişken frekans)
GPU mimarisi: Özel RDNA 2
Bellek arabirimi: 16 GB GDDR6 / 256 bit
Bellek bant genişliği: 448 GB / sn
Dahili depolama: Özel 825 GB SSD
Kullanılabilir depolama: 667,2 GB
GÇ işlem hacmi: 5,5 GB / sn (ham), tipik 8-9 GB / sn (sıkıştırılmış)
Genişletilebilir depolama: NVMe SSD yuvası
Harici depolama: USB HDD desteği (yalnızca PS4 oyunları )
Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücüsü

Aslında, PlayStation 5’in teknik özellik sayfasında sahip olduğumuz tek gerçek sorun, örneğin 1 TB veya 2 TB SSD yerine yalnızca 825 GB SSD kullanmasıdır. Küçük bir sorun gibi görünebilir ancak oyuncuların çoğu, yüksek veri depolayabileceği hafıza kapasitesi ister. Açıkçası bunun maliyet düşürmek için alınmış bir karar olduğunu bilmek için uzman olmaya gerek yok. Oyun yüklemek konusunda seçici olmanızda fayda var, zira bu alan hızla dolabilir.

Konsolu satın aldığınızda, içinde 16 oyun da (Astro’s Playroom, Marvel’s Spider-man, God Of War, Detroit: Beyond Human vb.) beraberinde geliyor ve bunlar topla 667,2 GB kullanılabilir alan bırakıyor.

İyi haber şu ki, harici sabit sürücüleri ve SSD’leri USB bağlantı noktasına takarak da kullanabiliyorsunuz. Yerleşik SSD’den ve isteğe bağlı SSD yuvasından elde ettiğiniz ışık hızındaki yükleme sürelerinin aynısını yaşamayacaksınız. Ancak harici bir SSD kullanıyorsanız, normal bir mekanik sabit sürücüye göre yükleme süresi performansında büyük bir artış göreceksiniz.

PS5’in USB bağlantı noktalarından birine harici bir SSD taktığınızda kurulum hızının oldukça iyi olduğunu görebilirsiniz. PlayStation 4 konsolundaki oyunları PlayStation 5’e yüklemeniz zahmetsiz şekilde gerçekleşiyor.

Gelecekte, bazı oyunlar saniyede 120 kare hızında 4K çözünürlükte çalışabilecek ve grafik açısından daha az yoğun oyunların 8K / 60fps’ye kadar ulaşma potansiyeli var.

Şimdilik, pek çok oyunun bu iddialı hedefe ulaşmasını beklemiyoruz, ancak bazı oyunların bu göze çarpan 4K / 120 fps çıktıyı elde etme şansı var.

PlayStation 4’e göre üstünlükleri:

4K / 120fps oynanabilirliğin yanı sıra 8K / 60 desteği

Yeni SSD sayesinde daha hızlı yükleme süreleri

Tempest 3D ses teknolojisi Atmos-lite gibidir

Sistem neredeyse her zaman serin ve sessiz çalışır

 

PS5’in 3D Tempest Audio’su ne kadar iyi?

PS5 ayarlarına girerseniz, 3D sesi tercihinize göre ayarlayabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz beş yükseklik seviyesi vardır, bu nedenle kulak seviyenize en yakın sesi veren seçeneği seçin. 3D sesin kablosuz olarak veya DualSense denetleyicisine takıldığında herhangi bir kulaklıkta çalıştığını unutmayın.

PS5’in 3D Tempest Audio, Sony’nin Dolby Atmos’u veya genel olarak uzamsal sesi ele geçirmesidir. PS5’in piyasaya sürülmesinden bir süre sonra gelen TV hoparlörleri desteğiyle herhangi bir kulaklıkta çalışır.

Geçmişte Windows Sonic’ten Dolby Atmos’a kadar çeşitli uzamsal ses çözümlerini test ettik ve gelecekte daha fazla oyunla test etmek istiyor olsak da PS5’in 3D Sesinin genel olarak karşılaştırılabilir bir deneyim olduğunu gördük.

Peki ya ısı ve gürültü?

PS5’in korkunç ayak izi, konsolun temelde sessiz olması ve ısı üretiminin de minimum düzeyde olması açısından selefine göre önemli bir avantaj sağlıyor.

Sistem fanlarını kullanıcıları rahatsız edici seviyelere çıkaran ve özellikle önceki modellerde çok fazla ısınmasıyla öne çıkan PS4 ve PS4 Pro’ya göre muazzam bir gelişme. Çalışma sırasında elinizi fan çıkışına koyduğunuzda bariz bir üfleme yaptığını hissedebiliyorsunuz. Bu eskisinden çok daha iyi bir etki.

Ps5 dualsense denetleyicisi:

  • Yeni DualSense Denetleyici, DualShock 4’e göre bir devrim gibi hissediyor
  • Öne çıkan özellikler, uyarlanabilir tetikleyiciler ve dokunsal geri bildirimdir
  • Sessiz düğmesi mikrofonunuzu veya TV’nizde HDMI CEC varsa TV’nizin sesini kapatabilir

PlayStation 5 incelemesi şimdilik burada sona eriyor. Oyun kolları hakkında detaylara girmedik, çünkü bunun ayrı bir şekilde incelenmesi gerektiğine karar verdik. Ancak şimdilik şunu söyleyebiliriz ki, şarj ömrü tam 12 saat boyunca aralıksız devam ediyor. Yazı dizimizi takip etmeye devam edin.

Etiketler: playstation 5 playstation 5 incelemesi


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL