Popülerliğini Yitirmiş Fenomen Siteler

Popülerliğini Yitirmiş Fenomen Siteler

Yazar: Emre İnternet

 

Bir dönem popüler olan internet siteleri arasında hangilerini hatırlıyorsunuz? Eski bir internet kullanıcıysanız, muhtemelen anılarınızda pek çok site var. Türkiye’de efsane olmuş internet siteleri, o zamanlarda pek az sahip olduğumuz siteler arasında kolaylıkla yükselmişti. O zamanlar iyiler mi yoksa kötüler mi bunu mukayese edebilecek kadar geniş bir ufkumuz yoktu muhtemelen. Ancak popülerliğini yitirmiş fenomen siteler hala hafızalarımızda taze. Değilse bile bu yazımızdan sonra unuttuklarınızı tekrar hatırlayacaksınız.

 

1-     e-kolay.net

Hepimiz bu siteyi, rahmetli Kemal Sunal’ın oynadığı son reklam olarak hatırlıyoruz. Hatta reklamda e-kolay.net mottosu, insanlar arasında viral olmuştu. Türkiye’de internetin öncülerinden diyebileceğimiz sitenin yapısı, bugünkü MSN.com sitesine çok benzer bir yapıdaydı. İçerisinde günlük haber, magazin ve e-posta gibi çeşitli hizmetler vardı. Geleceği olan bir siteydi ancak ne olduysa çağı yakalayamadı ve sonunda yok oldu.

 

2-     Rapidshate.com

Eğer 90’ların sonlarından 2000’lerin başlarına kadar tutkulu bir forum sitesi üyesiyseniz, bu site sizin anılarınızı canlandıracaktır. Eskiden dosya indirmek bugünkü kadar kolay değildi. Her sitenin kendine ait geniş bir hostingi veya her şeyi indirebileceğiniz bir site yoktu. Bilmeyenler için söyleyelim, popülerliğini yitirmiş fenomen siteler listemizde yer alan bu site, dosya yükleme ve indirmemize yardımcı olmaktaydı.

 

3-     İzlesene.com

Henüz Youtube 1 yaşındayken, aynı formda hizmet vermeye başlayan ve tamamen yerli olan izlesene.com, bir zamanlar Türkiye’nin en meşhur siteleri arasında yer almaktaydı. Günümüzde hala aktif bir site ancak popülerliğini büyük oranda yitirmiş durumda.

 

4-     Hi5.com

Günümüzün internet kullanıcılarının çoğu bilmez. Bu, günümüzün Facebook sitesine benzer bir site ancak burada amaç arkadaş olmak değil tanışmak. Dolayısıyla etkileşim almak için paylaşım yapmak gibi seçenekler söz konusu değildi. Ayrıca paylaşım seçenekleri ve gönderileri başkalarıyla paylaşma ve beğeni sayfası gibi pek çok şeyden yoksundu.

 

5-     Mirc

Bir zamanların internet kafelerini ayakta tutan, basit ancak milyonlarca kullanıcıya hizmet veren garip bir internet sitesi. Burada herkes ilgilendiği alanlarda veya başlıklarda sohbet gruplarına giriyorlardı. Örneğin Muhabbet Kuşu Sevenler, Bursalılar vs. tarzında.

 

6-     Yonja

Zamanın trendlerini yakından takip eden gençlerin rutin olarak girdikleri bir siteydi. Sitede ne kadar arkadaşınız varsa o kadar popüler kabul edilirdiniz. Bugünün Facebook’u gibi gerçek isimler yerine, Twitter’daki gibi takma isimlerle insan bulmak daha yaygındı. Çoğu özelliğini kullanmak ücretli olduğu için, site popülaritesini kullanmayı başaramadı ve bu yanlış politika yüzünden popülerliğini yitirmiş fenomen siteler arasında yerini aldı.

 

7-     Myspace

Bir zamanlar dünyanın en çok ziyaret edilenler sitelerinden biri oldu ancak günümüzde popülerliğini tamamen yitirdi. Bu site sayesinde pek çok amatör müzisyen sesini duyurmayı başarabilmişti. Thomas Anderson isimli girişimci bir genç tarafından kurulan site, sosyal medyanın büyüyen devleri arasında çok hızlı bir şekilde tarihe kavuştu.

 

8-     Pikniktube

Popülerliğini yitirmiş fenomen siteler

Türkiye’ye ve milli kişilere yönelik hakaret ve küfür dolu videolara ısrarla izin veren Youtube sitesi kullanıcıların erişimine kapatılmıştı. Bu sırada kendine bir yer bulmaya çalışan Pikniktube, biranda en çok ziyaret edilen site oldu. Daha sonra Youtube’ın geri adım atmasıyla sitenin popülerliği de yitip gitti.

 

9-     Netlog

Popülerliğini yitirmiş fenomen siteler

Bu site için bugün herhangi bir site ile kıyaslamasını yapamayız. Facebook gibi diye söze başlanabilir ancak tek benzer yanları profil oluşturabilmeniz. Netlog sitesi, site editörlerinin oluşturduğu sahte profillerle dolu, mesaj atmanın ücretli olduğu bir tanışma sitesiydi. Muhtemelen bir daha hiçbir zaman eski günlerini yakalayamayacak.

 

10- Yahoo

Popülerliğini yitirmiş fenomen siteler

Daha önceki yazımızda neden Google’ın gerisinde kaldığı hakkında kısa açıklamalar yapmıştık. Bir zamanlar Türkiye’de olduğu gibi, Amerika’da da dünyanın en çok kullanılan arama ve haber sitesiydi. Yitip gitmiş gibi görünse de bugün internet kullanıcılarının %8’i hala Yahoo kullanıyor.

 

11- Hotmail

Popülerliğini yitirmiş fenomen siteler

Bir zamanlar MSN kullanımı çok popülerdi. Bir MSN sahibi olmanın tek yolu da Hotmail hesabı almaktı. Microsoft’un muhtemelen bugüne kadar yaptığı en büyük hata, Skype uygulamasına destek vermek amacıyla MSN’yi kaldırması oldu. Bu boşluktan faydalanan Google, yavaş, kullanımı zor ve hackerlara karşı savunmasız olan Hotmail’in yerini aldı. Bugün hala aktif olsa da bireylerden çok şirketlere hizmet vermekte.

 

Etiketler: eski siteler eskiden en çok kullanılan siteler popülerliğini yitimiş fenomen siteler


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL