Sivrisineklerden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Sivrisineklerden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Yazar: Emre Genel

Yaz aylarıyla beraber hayatımıza giren ve gecelerin en büyük problemlerinden biri olan sivrisineklerden kurtulmanın yolları nelerdir? Herkes yaz günlerini sever ancak bu mevsimi çekilmez yapan en zararlı canlılar sivrisineklerdir. Vızıltılı sesler çıkararak uykumuzu zehir etmelerinin yanında vücudumuzun bulabildikleri her yerini ısırırlar. Isırdıkları yerler acı verici ve kaşıntılı olur. Ne yazık ki bu durum en çok savunmasız çocukları etkiler. Ayrıca dünyanın en çok can alan hayvanının sivrisinekler olması bir sır değil. Her yıl milyonlarca insanın canını alan sivrisineklerden kurtulmanın birkaç yolu bulunmakta.

Sivrisineklerden kurtulmanın en etkili yolu kimyasal ilaçlardır ancak çoğu insan bunu tercih etmez. Bu ilaçlar etkilerini kısa vadede göstermese de uzun vadede zararlılardır. Özellikle solunum yolu rahatsızlığı olan ve hassas yapısı olan çocuklar için kimse onları tercih etmez.

Zararlı kimyasal maddelerle değil doğal yollardan sivrisineklerden kurtulun. Çünkü kimyasal maddelerin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunur. Sivrisinekler, doğal asidik içeren organik besinlerin kokularını sevmezler. İşte sivrisineklerden kurulmanın yolları:

Kuru buz: Sivrisinekler bizim nerede olduğumuzu bulabilmek için verdiğimiz nefesi takip ederler. Karbondioksitin yoğun olduğu yerlerin hissedebilir ve gece karanlığında bizi bu sayede bulabilirler. İşte buradan yola çıkarak gece karanlığında kulağımızın dibine kadar nasıl gelebildiklerini anlayabilirsiniz. Kuru buzun özelliği ise, ortama sivrisineklerin sizi bulabilmesini engelleyen bir karbondioksit salması. Bu sayede sivrisineklerin sizi bulması imkânsız bir hale gelir. Bu biraz zaman alıcı olabilir ama sivrisineklerden kurtulmanın yolları arasında yer alır.

Sarımsak

Her derde deva bir özelliği olan sarımsak, keskin kokusu sayesinde sivrisineklerin nefret ettiği bir antioksidandır. Bunun için yapmanız gereken 4-5 diş sarımsağı ezmek ve kaynatmak yeter. Daha sonra elde ettiğiniz suyu içi boş bir sprey şişesine boşaltın. Sivrisineklerin odanıza girdiği yerlerin yakınlarına ve yatağın çevresine sıkın.

Sivrisinek Tuzakları

Sivrisineklerden kurtulmanın yollarından bir diğeri de sivrisinek tuzaklarıdır. Dilerseniz bu tuzakları marketten satın alabilir veya kendi evinizde yapabilirsiniz. Bunun için plastik bir şişenin 1/3 kısmını kesin ve içerisine sivrisinekleri çekebilecek bir meyve veya şeker ekleyin. Daha sonra şişenin kestiğiniz kısmını huni şeklinde içine sokun ve yapıştırın. Sivrisineklerin en çok olduğu yerler neresiyse bu tuzağı oraya yerleştirin. Sinekler tuzağa girebilir ama çıkamazlar.

Fesleğen

Yetiştirilmesi kolay ve yoğun bir koku yayma özelliği olan fesleğen, doğal sivrisinek kovucu özelliği olan bir bitkidir. Özellikle balkon ve pencere çevresine bu bitkileri bırakabilirsiniz. Bunun dışında sivrisinekleri vücudunuzdan uzak tutmak isterseniz, onları ezin ve vücudunuza sürün.

Çay ağacı yağı

Bu uçucu yağın anti-bakteriyel ve mantar önleyici özellikleri onu sivrisineklerle savaşırken en etkili kürlerden biri yapar. Çay ağacı yağının kokusu, sivrisinekleri uzak tutar. Tek yapmanız gereken, birkaç damla yağı birkaç damla suda seyreltin ve sivrisineklerin size yakın bir yere gelmesini önlemek için cildinize uygulayın. Melaleuca olarak da bilinen bu yağ aynı zamanda kesikleri, uçukları ve böcek ısırıklarını tedavi eden ve iyi bilinen bir bitkisel antiseptiktir. Bu yağ sadece sivrisinekleri uzak tutmakla kalmaz, aynı zamanda sivrisinek ısırığını da tedavi edebilen başka bir yağdır.

Kahve Çekirdeği

Evinizin içinde veya çevresinde durgun su bulunuyorsa (örneğin, şiddetli yağmur varsa ve ön bahçenizde bir su birikintisi bulursanız), içine biraz kahve çekirdeği serpin. Bu, suda bulunan sivrisinek yumurtalarını yüzeye yüzmeye zorlayacak ve yumurtaların oksijenden yoksun kalmasını sağlayacaktır. Böylece sivrisinekler yumurtadan çıkmadan önce öleceklerdir. Böylece yeni sivrisineklerin doğmasını engellemiş olacaksınız.

Ek olarak

Portakal, Limon, Lavanta, ada çayı, kadife çiçeği, karanfil, okaliptüs, defne, reyhan, , soğan, sirke kokuları, sivrisineklerin nefret ettiği kokuları üretirler. Bu bitkilerin bazılarının yağlarını aktardan satın alarak doğrudan vücudunuza sürebilirsiniz. Bunun dışında, açık alanda sivrisineklerden kurtulmak isterseniz koyu renkli giysileri tercih edin.

 

 

Etiketler: ev yapımı sivrisinek ilacı sivrisinek sivrisineklerden kurtulmanın yolları


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL