SSD mi daha iyi HDD mi?

SSD mi daha iyi HDD mi?

Yazar: Emre Teknoloji

Son zamanlarda yeni bir dizüstü bilgisayar satın almışsanız büyük ihtimalle depolama alanı bir SSD’dir. Öte yandan masaüstü bilgisayar toplarken karşınıza çıkan en büyük sorulardan biri SSD mi daha iyi HDD mi olacaktır. Genel olarak bilgisayar satış mağazalarındaki satış danışmanları SSD’yi önereceklerdir.

Özellikle oyun için üretilen tüm dizüstü cihazları SSD’li üretilmekte. Daha alt segment ürünler HDD’yi, yani sabit disk sürücülerini tercih etmekte. Öte yandan yeni üretilen masaüstü bilgisayarlar da yeni tip depolama aygıtlarıyla donatılmakta. Ancak büyük kapasiteli depolama alanları için hard diskler tercih edilir. Yine de bir seçim yapmak durumunda kaldıysanız, SSD mi daha iyi HDD mi sorusuna net bir cevap arayışında olabilirsiniz. Sizin için yol gösterici olarak doğru karar vermenize yardımcı olacağız.

HDD ve SSD Nasıl Çalışır?

SDD mi daha iyi SDD mi net bir karar vermeden önce bu birimlerin çalışma prensiplerine kısaca değinerek karar vermenizde etken oluşturabiliriz.

Sabit diskler, bilgisayarın geçici depolama birimleriyle karıştırılmamalı. RAM’ler üzerinde yer alan bilgiler, bilgisayar kapanıp açıldığında tamamen silinir ve depolama alanları oldukça küçüktür. Yeni gelen bilgiler çoğaldıkça eski bilgiler silinir. Bilgisayarınızda yer alan kalıcı programlar, dosyalar, klasörler ve tüm diğerleri ise sabit diskler içerisinde saklanır. Sabit disk ismi de kalıcı bilgilerden ötürü gelir.

Temel olarak SDD de HDD de görevlerini yerine getiren donanım elemanlarıdır. Ancak bunların hızları, içlerinde kendilerini oluşturan yongalara bağlıdır. Bir tip Flash disk olan SSD’ler, taşınabilir küçük depolama alanlarına göre çok daha pahalılardır.

SSD’ler, HDD’lere oranla çok daha hafif ve küçüktür. Bu da estetik bilgisayar tasarımları için bir kolaylık sağlıyor. SSD’ler 2,5 ve 3,5 inçlik boyutlarda üretilirler. Yakında daha yaygın olması beklenen M2 Sata modelleri, tıpkı bir RAM gibi anakarta doğrudan monte edilebiliyor.

HDD’lerin çalışma biçimleri, bir disk okumaya benzer. Bu nispeten eskimiş ve yavaş bir teknoloji. Hard disk sürücülerinin büyük bir kısmı yeni teknolojilere uyum sağlayamayabilir.

Diğer yandan masaüstü bilgisayarlar ve daha ucuz dizüstü bilgisayarlar, en azından önümüzdeki birkaç yıl boyunca HDD sunmaya devam edecek.

Bununla birlikte hem SSD’ler hem de sabit sürücüler aynı işi yapar: Sisteminizi önyükler ve uygulamalarınızı ve kişisel dosyalarınızı depolarlar. Ancak her depolama türünün kendine özgü özellikleri vardır. Nasıl farklılaşırlar ve neden birini diğerinin daha üstün olarak değerlendirirsiniz?

SSD ve HDD Fiyatlandırması

SSD’ler, GB cinsinden sabit sürücülere göre daha pahalıdır. Yüksek kapasiteli 3,5 inç sabit sürücülere bakarsanız, fiyat farkı daha yüksek olur. Sabit diskler, daha eski bir teknoloji kullandıklarından, muhtemelen daha ucuz olacaklar. Sisteminize ekleyeceğiniz SSD’ler, bütçenizi zorlayabilir. Ancak nadir olarak SSD sürücüler 2TB’den büyük kapasitelerde üretilir. Bu yüzden fiyatları çok daha yüksektir.

SSD ve HDD Hızı

SDD mi daha iyi HDD mi? Kullanıcılar için bu sorunun cevabı, işlevsel hıza bağlı. SDD depolama birimlerine sahip bilgisayarlar, bir dakikadan kısa bir süre içerisinde açılır. Sabit diskler doluluk oranına göre çok daha düşük olabilmekte. Buna, bilgisayar içerisinde yer alan herhangi bir oyunu veya dosyayı açarken harcadığı süreyi de dahil edebiliriz.

Döner kayıt yüzeyleri nedeniyle, sabit diskler en iyi bitişik bloklar halinde yerleştirilmiş daha büyük dosyalarla çalışır. Bu şekilde, tahrik kafası okumasını tek bir sürekli hareketle başlatabilir ve bitirebilir. Sabit sürücüler dolmaya başladığında, büyük dosyalar disk tabağının etrafına dağılarak, sürücünün “parçalanma” denen şeyden zarar görmesine neden olur. Okuma / yazma algoritmaları, etkinin en aza indirildiği noktaya kadar gelişirken, sabit diskler yine de performansı etkileyecek şekilde parçalanabilir. Ancak SSD’ler bunu yapamaz çünkü fiziksel okuma kafasının olmaması, verilerin herhangi bir ceza olmaksızın herhangi bir yerde saklanabileceği anlamına gelir. Bu, SSD’lerin doğal olarak daha hızlı doğasına katkıda bulunur.

SSD ve HDD’nin Güvenilirliği ve Dayanıklılığı

Bir SSD’nin hareketli parçası yoktur, bu nedenle dizüstü bilgisayar çantanızı düşürmeniz veya sisteminiz çalışırken sarsılması durumunda verilerinizi güvende tutma olasılığı daha yüksektir. Sabit disklerin çoğu, sistem kapalıyken okuma / yazma mekanizmaları kapanır ancak çalışırken, mekanizma disk tablasının üzerinde birkaç nanometre mesafede bulunur. Bu da en ufak bir sarsıntıdan dolayı etkilenebilecek olması manasına gelir. Örneğin, HDD’li bir bilgisayara çalışma esnasında düşürürseniz veya bulunduğu masayı sert sallarsanız, yanma ihtimali ortaya çıkar.

Sonuç: SSD mi Daha iyi HDD mi? Hız, sağlamlık ve ücret konularında açıklama yapmaya çalıştık. Sonuç olarak: SSD, HDD’ye göre daha hafif, daha hızlı ve daha dayanıklıdır ancak daha pahalıdır.

Etiketler: ssd mi daha iyi hdd mi ssd mi hdd mi


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL