Stephen King Kimdir? Stephen King Hayatı

Stephen King Kimdir? Stephen King Hayatı

Yazar: Emre Kimdir?

Bugün korku romanı deyince akla ilk gelen isim şüphesiz Stephen King’dir. Bugüne kadar yazdığı kitapların birçoğu beyaz perdeye aktarıldı. Carrie, The Shining ve IT gibi kitapları en tanınmış eserleri arasında yer almış ve New York Times’ın en çok satan romancısıdır. Stephen King kimdir yakından bakalım.

Stephen King kimdir? Ünlü yazar 21 Eylül 1947 yılında, Portland Maine’de dünyaya geldi. Üniversiteyi Maine’de okudu ve kendini yazar olarak tanıttı. Öğretmenlik yaptığı yıllarda ilk kitabı olan Carrie isimli kitabını yazdı. Ancak bu kitabın yazarı olarak kendi ismi yerine Richard Bachman takma ismini kullandı. Yıllar geçtikçe King, hem ticari olarak başarılı hem de bazen eleştirmenlerce beğenilen unvanlarla tanındı. Kitapları dünya çapında 350 milyondan fazla sattı ve çok sayıda başarılı filme uyarlandı.

Stephen King Kimdir – Erken Yaşam

Yazar Stephen Edwin King, 21 Eylül 1947’de Portland, Maine’de doğdu. King, tüm zamanların en ünlü ve başarılı korku yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Ebeveynleri Donald ve Nellie Ruth Pillsbury King, çok küçükken ayrıldılar. Kardeşi David ve Stephen, çocukluklarını Indiana ve Connecticut arasında geçirdiler. Daha sonra annesiyle beraber Main’e dönen yazar, 1966 yılında Lisbon Falls lisesinden mezun oldu.

Liseden sonra Orono’daki Maine Üniversitesi’ne gitti ve ilk yazarlık deneyimini okulun gazetesinde yaptı. Öğrenci gruplarında görev aldı ve okuldayken ilk kitabını Startling Mystery Stories (Şaşırtıcı Gizem Hikayeleri)’i yazdı. 1970 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmak istedi fakat iş konusunda şans bulamadı. Bir süre bir çamaşırhanede işe girdi ve orada çalıştı. 1 yıl sonra Hampden Academy’de İngilizce öğretmeni olarak işe başladı. Bu sırada her bulduğu boşlukta hikayeler yazmaya devam etti ve 1971 yılında Tabitha Spruce ile hayatını birleştirdi.

Kariyerinin Yükselişi

İlk romanı olan Carrie, 1973 yılında Doubleday yayınevi tarafından yayınlandı. Aslında bu onun 3. Romanıydı fakat yayımlanarak ticarete atılmasına vesile olmasından dolayı ilk kabul edildi. Daha sonra Calier isimli bir dergide kısa öyküler kaleme aldı. İlk üç hikâyeden sonra daha fazla yazamayacağına karar verdi ancak karısı Tabitha buna izin vermedi ve hikayesini bitirebilmesi için cesaretlendirdi.

İlk kitabı olan Carrie yayınlanmak üzereyken parasızlıktan ötürü telefonu servis dışı kaldı. Daha sonra dost olacakları Doubleday yayın evinin editörü olan William Thompson, kendisine bir telgrafla ulaşabildi ve 2.500 dolarlık bir avans ile tebrik gönderdi. Hatta King bu parayla Ford Pinto markalı ilk arabasını satın aldı. Kitap kendisini bile şaşırtan bir başarı gösterdi ve Nw American Library, kitap haklarını 400 bin dolara satın aldı. Bu Stephen King’in kariyerinin dönüm noktası oldu. Daha sonra bu kitabı onun filme çevrilen ilk eseri oldu.

1975 yılında Salem’s Lot, The Highway Patrolman dergisinde yayınlandı. Annesinin ölümünden sonra gelmiş geçmiş en büyük korku filmlerinden biri olarak kabul edilecek The Shining eserini yazdı. Bu kitabın sinema filminde ünlü oyunca Jack Nicholson oynadı. 1975 yılında Main’e döndü. 1977 yılında bir süre İngiltere’ye gitti. 1982 yılında Farklı Mevsimler, Stand By Me, The Boody ve The Shawshank Redemption” isimli dramatik dörtlü kitaplarını yazdı. Daha sonra birçok eser yazdı, hatta bir ara X-Men çizgi roman serisinde bir süre çalıştı.

Televizyon ve Film Uyarlamaları

King, kariyerinin önemli bir bölümünde son derece hızlı romanlar ve hikayeler yazdı. 1980’lerin ve 90’ların çoğunda yılda birkaç kitap yayınladı. Onun ilgi çekici, heyecan verici hikayeleri, büyük ve küçük ekranlar için sayısız filmin temeli olarak kullanılmaya devam etti. Aktris Kathy Bates ve aktör James Caan , 1990’da Misery’nin eleştirel ve ticari açıdan başarılı uyarlamasında rol aldı ve Bates, psikotik Annie Wilkes rolüyle Oscar kazandı.

Dört yıl sonra, Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın oynadığı ve hikayelerinden birine dayanan The Shawshank Redemption , birçok Oscar adaylığı ile beğenilen bir başka eser oldu. En çok beğenilen bir başka eseri olan Green Mile isimli eserinin başrolünde Tom Hanks ve Michael Clarce Duncan oynadı. Gerçek bir hikayeden esinlenerek yazılan kitap, dünya çapında ses getiren dramatik bir eser oldu.

Etiketler: stephen king stephen king hayatı stephen king kimdir


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL