Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Yazar: Emre Genel

Bir teknoloji devinin mimarisi Steve Jobs hakkında şaşırtıcı gerçekler bilmediklerinizi gün yüzüne çıkaracak. Dünyayı değiştiren 100 insan arasında kabul edilen Steve Jobs, kimine göre bir dahi kimine göre ise megaloman bir narsist kişiliktir. Steve Jobs hakkında bilinmeyen birçok şey var. Bu bilinmeyenlerin bir kısmı hayatını konu edinen filmde gün yüzüne çıktı. Bunun dışındaki sırlar ise öldükten sonra onu tanıyanların söylemleriyle ortaya çıktı. Peki Steve Jobs hakkında şaşırtıcı gerçekler neler?

Annesi ve Babası Üveydir

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Steve Jobs hakkında az bilinenlerden ilki, aslen nereli olduğudur. Jobs, doğumundan kısa bir süre sonra henüz bir bebek iken evlatlık verilmiştir. Clara ve Paul çifti gerçek anne babası değildir. Gerçek babası aslen Suriyeli bir Arap’tır.

Wozniak ile 13 Yaşında Arkadaş Olmuşlardır

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Markanın diğer kurucusu olan Wozniak ile lise yıllarından beri arkadaştır. Bunun Steve Jobs hakkında şaşırtıcı gerçekler arasında yer almaması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak kişiliği Wozniak ila yaşadığı sorunlara rağmen ikilinin birbirinden ayrılmamasının bir açıklaması olabilir.

Çocukluğundan Beri Teknolojiye Düşkündü

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

13 yaşındayken Bill Hewlet’ten (HP markasının sahibi) iş almış, daha sonra bir amatörken kendisinden parça temin etmesini istemiştir.

Peseteryandır

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Steve Jobs bir peseteryandır. Yani, balık dışında herhangi bir hayvan eti yemezdi.

Budizm ve Jobs

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

5 .  1970 yılında Zen Budizm’inin en çok geliştiği yer San Francisco’ydu. Steve Jobs, 1974 yılında aydınlanma arayışına girdi ve Hindistan’a gitti. Jobs, Zen ile o kadar rezonans hissetti ki, pratiğini derinleştirmek için Japonya’ya taşınmayı düşündü. Ancak Otogara, Kaliforniya’da yapması gereken işleri olduğunu söyledi.

Okul Hayatı İyi Değildi

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Muhtemelen okul notlarının zekâsı ile hiçbir alakası yoktu. Jobs’ın yıllık ders ortalaması sadece 2.65’ti.

Uyuşturucu Hakkındaki İlginç Beyanı

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Bir keresinde bir muhabire, üniversitede LSD almanın hayatında yaptığı “en önemli iki veya üç şeyden biri” olduğunu söylemiştir

Üniversiteden Ayrıldı Ancak Derslere Devam Etti

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Jobs, eğitimine devam ederken Hare Krishna tapınağını ücretsiz yemek yiyebilmek için kullanmış ve yurtta arkadaşlarının odalarında kaçak olarak kalmış. Derslere girebilmek içinse denetçi olduğunu söylemiştir.

Steve Jobs Atari’de Çalışmıştır

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Steve Jobs, Aplle’dan önce Atari’de çalışmıştır. Hatta sürekli yalın ayakla gezdiği ve sık duş almadığı için gece vardiyasına alınmıştır.

Apple’dan Kovulmuştur

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Steve Jobs, inatçı ve zor bir adamdır. 1985 yılında şirketten yönetim kurulunun aldığı oy çoğunluğu kararıyla kovulmuştur. Daha sonra kendi firmasını kurmuş ve “Cube”yi çıkarmıştır ancak çok fazla başarılı olduğu söylenemez. 1997 yılında eski günlerini arar olan Apple yönetim kurulu, tekrar CEO olarak onu işe almıştır.

Astronot Olmak İstemiştir

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Apple’dan kovulduktan kısa süre sonra astronot olmak için başvuruda bulunmuş ancak kabul edilmemiştir.

Kızını Yıllarca İnkâr Etti

Lisa Brennan adında 23 yaşındayken babalığını yıllardır reddettiği bir çocuğu vardı, ancak Lisa’nın annesi “davranışlarından dolayı defalarca özür dilediğini söyledi. Sonunda Brennan, adını Lisa Brennan-Jobs olarak değiştirdi.

Meşhur Lisa Chip

Lisa’nın doğduğu sıralarda, Jobs yeni bir Apple bilgisayarını “Apple Lisa” olarak adlandırdı, ancak adının Yerel Entegre Yazılım Mimarisi anlamına gelmesini istedi.

Apple’dan Maaş Almadı

Apple’da geçirdiği süre boyunca, Steve Jobs kendisine yılda sadece 1 dolar ödedi, ancak Apple hisselerinin 5.5 milyon hissesine sahipti ve Disney’in çoğunluk hissedarı oldu.

Beyaz Saray’da Bir Gece

Bir zamanlar Bill Clinton tarafından geceyi Beyaz Saray’ın Lincoln yatak odasında uyuyarak geçirmesi için davet edilmişti.

Beyaz Rengi İstememişti

Apple’ın temiz çizgilerine ve tamamen beyaz estetiğine rağmen, Jobs başlangıçta ürünlerini beyaz olarak sunmak istemedi, ancak “ay grisi” gölgesini görünce fikrini değiştirdi.

Öleceğini Gizlemiştir

Steve Jobs’a 2003 yılında pankreas kanseri teşhisi konduğunda, sonunda ameliyata girmeden önce alternatif tıp, katı vegan diyet, akupunktur ve psişik konsültasyonları içeren bütüncül bir tedavi yaklaşımı izledi. Ölmeden önce Apple firmasının hisse değerlerinin düştüğünü görmek istemediği için herkese iyileşmeye başladığını söylemişti ancak birkaç ay içerisinde öleceğini biliyordu.

Çocuklarını Mirasın Bir Kısmından Mahrum Bıraktı

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Bir milyarder olmasına rağmen, Jobs’un parasal servetinin çoğu çocuklarına bırakılmadı. Aynı zamanda hayır sever de değildi ve Jobs hayırsever değildi. Şirketin hayırseverlik programlarını kesti ve şirket kazanmaya başlayınca yeniden başlayacağını söyledi ancak Apple’ın muazzam başarısına rağmen, hayırsever programlar asla eski haline getirilmedi.

 

Oh Wow

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Steve Jobs’un ölüm döşeğindeki ünlü son sözleri, “Oh Wow!” olmuştur.

Steve Jobs Günü

Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

16 Ekim 2011 Pazar, Kaliforniya valisi tarafından Steve Jobs Günü olarak ilan edildi ve hala her yıl Kaliforniya eyaletinde kutlanıyor.

Steve Jobs Hakkında Bilinmeyenler- Bonus

Atari firmasının Apple’a ödediği 5 bin doları cebe indirmiş ve bunu Wozniak’tan gizlemiştir. Koca bir malikanede tek bir mattan ve bir Apple bilgisayardan başka hiçbir şeyi yoktu. Amerika’nın en zor patronları listesine üst sıralardan girmiştir. Steve Wozniak kendisinin hiçbir şekilde kod yazmayı bilmediğini söylemiştir. Bilgisayarlardan nefret ederdi ve köpek pisliği satmayı tercih ettiğini söylemiştir. Gümüş renkte bir Mercedes arabası vardı ve asla plaka takmadı. Kanun boşluğundan faydalanmak için altı ayda bir araba değiştirdi ancak Silikon Vadisi’nde plakasız bir Mercedes görüldüğünde hemen o olduğu anlaşılırdı. Bu arabayı engeliler için ayrılmış özel bir yerlere park ederdi.

 

 

Etiketler: Steve Jobs Hakkında Bilinmeyenler Steve Jobs Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler Steve Jobs'ın İlginç Özellikleri Stve Jobs Kimdir Stve Jobs ve Sırları


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL