Turistler İçin Dünyanın En Tehlikeli Şehirleri

Turistler İçin Dünyanın En Tehlikeli Şehirleri

Yazar: Emre Genel

Tatil denince akla gelen şeyler genelde huzur ve sakinlik olur. Ancak yeni yerler görmek ve antik kentleri yenide keşfe çıkmak her zaman sandığınız kadar iyi geçmeyebiliyor. Yüksek suç oranının alıp başını gitmesi, eğitim seviyelerine bağlı durumlar, hastalık, kıtlık ve yoksulluk gibi durumlar planları değiştirebilir. Bu tip ülkeler, turistler için risk teşkil etmekte. Fakat turistler için dünyanın en tehlikeli şehirleri bile popüler gezi yerleri destinasyonları arasında yer almaya devam ediyor.

Her ne kadar turistler için dünyanın en tehlikeli şehirleri diye bir gerçek olsa da nerede yaşarsanız yaşayın tehlike her yerde. Fakat birazdan bahsedeceğimiz yerlerde olumsuzluk yaşamanız daha muhtemel. Tüm bunlar somut istatistiklerle ve hali hazırdaki ölüm oranlarıyla kanıtlanmış durumda. Çevrenizin farkında olmanız veya bu şehirler hakkında fikir sahibi olmanız düşüncelerinizi değiştirebilir. İşte dünyanın en tehlikeli şehirleri:

San Pedro

Bu şehirde yaşayan her 100.000 kişiden 117’si cinayete kurban gidiyor. Bu istatistik dünyanın en tehlikeli şehirleri sıralamasında listenin ilk sırasına sahip olmasını sağlıyor. Bir orta Amerika ülkesi olan Honduras’ta yer alan San Pedro şehrinin en büyük sorunu uyuşturucu ve çeteler. Şehirdeki suçların büyük bir bölümü faili meçhul. Dolayısıyla turistler için dünyanın en tehlikeli şehirleri arasında San Pedro ilk sırada yer alıyor. Ayrıca ülkede kişi başının 5 silaha sahip olabilmesi ve yasal gevşeklikler en büyük sorunlar arasında.

Santa Tecla

El Salvador dünyanın en büyük uyuşturucu ticareti noktalarından biri olarak bilinmekte. Ülkede Maya ve Aztek uygarlıklarından kalma piramit ve tapınaklar var. Tüm bu bölgeler her yıl yüzbinlerce turisti bölgeye çekiyor. Fakat ne yazık ki ülkedeki hiçbir turistin can ve mal sağlığı güvende değil. Ülkenin tehlikeli olmasına sebep olan en büyük sorun ise çeteler. Bu çeteler toplumu terörize eden ciddi eylemlerde bulunuyor.

Las Cabos

Las Cabos konumu itibariyle Meksika ülkenin en güzel yerlerinden birisi. Bir çıkıntı ile yarımada özelliği olan şehir, bir haliç ve okyanus kıyısına nazır. Harika sahillere ev sahipliği yapsa da potansiyelini iyi bir şekilde değerlendiremiyor. Ülkeyi kasıp kavuran suç çeteleri bu bölgeyi de ele geçirmiş durumda. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya ile sınırı olan şehir, ABD hükümetine göre dünyanın en tehlikeli şehri.

Rio de Jenerio

Güney Amerika deyince akla gelen ilk ülkelerden biri olan Brezilya’nın en çok turist çeken bölgesi Rio de Jenerio. Ülkenin zirve kesimlerinde yer alan İsa Mesih heykeli dünya genelinde bir üne sahip. Ancak bu şehir turistler için dünyanın en tehlikeli şehirleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ülkenin çok güzel sahil kesimleri ve turistik bölgeleri var fakat açlık ve sefalet hat safhada. Buna bağlı olarak şehirdeki evsiz ve fakirler geçimlerini turistlerden sağlıyor. Ellerinde bıçaklarla sahile akın eden çeteler turistlerin tüm parasını çalıyor ve direnenlere saldırıyor.

Cape Town

Afrika kıtasının güneyinde yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti, bölgenin en büyük ülkesi. Ancak ülkenin en büyük sorunu adaletsizlik. Azınlık beyazların ülkedeki siyahilere uyguladığı demokrat dışı tutum büyük bir sorun teşkil ediyor. Ülkede yaşayan fakir siyahiler ise devlet otoritesini yok sayıyor ve başta turistler olmak üzere gücü yettiği herkese saldırıyor. Turistlerin uğradığı saldırılar göz önüne alındığında turistler için dünyanın en tehlikeli şehirlerinden biri olarak kabul edilebilir.

Guatemala City

Bir başta Orta Amerika ülkelerinden biri olan Guatemala da turistler için çok gözde. Ancak kaldığınız otele giderken bile hayati tehlikeniz var. Bölge hem mal hem de can güvenliği açısından turistlere sorun teşkil ediyor. Bu gene de ziyaret edilmesine engel olamıyor.

Kabil

Uzun zamandır istikrardan uzak olan Afganistan’da yer alan yasadışı örgütler hayatı genel anlamda olumsuz etkiliyor. Ülkede mutlak bir otoriteden bahsetmek mümkün değil. Kimi yerler tamamen Taliban yönetiminde. Ayrıca her an her yerde bomba patlama ihtimali de bulunuyor. Bu yüzden Kabil diğer Afgan şehirleri gibi turistler için en tehlikeli şehirler arasında yer alıyor.

Bağdat

Dünyanın en kadim medeniyetlerinden kalan eserlere ev sahipliği yapan Bağdat eski günlerinden çok uzakta. Bölgeye Amerikan askerleri girdikten sonra istikrar sağlanmış değil ve neredeyse her gün bir saldırı haberi yer alıyor. Can ve mal sağlığınızın güvende olmadığı Bağdat, dünyanın en tehlikeli şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Sana

Yemen’de patlak veren iç savaştan sonra ülkenin en çok turist çeken şehri şatafatlı günlerini geride bıraktı. Her an her yerden duyulan silah ve bomba sesleri ile ölüm her yerde. Ayrıca ülkede baş gösteren kıtlık, salgın ve hastalıklar her halükârda var olan tehlikeyi katlıyor.

Kahire

Dünyanın en büyük eserlerinden biri olan piramitlere ev sahipliği yapan Mısır’da var olan tehlikeler katlanmış durumda. Bölgenin istikrarsız olan yönetimi ve kadınlar için dünyanın en tehlikeli yeri ilan edilen Mısır güven vermiyor. Kahire’de birçok insan, turistleri soymayı ve dolandırmayı meslek kapısı olarak görmekte. Görülecek güzel yerlere sahip olsa da turistler için dünyanın en tehlikeli şehirleri arasında Kahire de yer alıyor.

Etiketler: dünyanın en tehlikeli şehirleri


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL