Twitter Mavi Tik Nasıl Alınır? Twitter Mavi Tik Almayı Adım Adım Anlattık

Twitter Mavi Tik Nasıl Alınır? Twitter Mavi Tik Almayı Adım Adım Anlattık

Yazar: Emre Nasıl Yapılır?

Twitter’da bazı kişilerin profillerinde mavi tik işaretinin yer aldığını fark etmişsinizdir. Bu uygulama, dünyada ilk olarak Twitter sitesi tarafından kullanıldı. Sadece doğrulanmış kullanıcıların alabildiği Twitter mavi tik, kullanıcılar tarafından daha fazla takip edilmenize olanak veren bir araç. Bu, sitenin size kefil olduğunu anlamına gelir. Sizden istenilen bilgileri doğru olarak verirseniz, bu tike sahip olabilirsiniz ancak bu anlatıldığı kadar kolay değil. Bunun için bir kurum, kuruluş, tanınmış kişi veya siyasetçi olmalısınız. Mavi tik genelde siyasetçiler, şirketler ve kurumsal firmalar tarafından alınıyor. Bu özellikler dışında kalan diğer kullanıcılar Twitter mavi tik nasıl alınır sorusuna yanıt aradı. Hatta Twitter mavi tik hilesi gibi çeşitli manipülatör paylaşımlar da yapıldı. Ancak bu bir algoritma değil ve böyle bir şey söz konusu değil. Bu tip hileli şeyler hakkında ısrarcı olursanız sistem tarafından spam olarak algılanabilir ve siteden kalıcı olarak uzaklaştırılabilirsiniz.

Mavi tik uygulamasına son veren Twitter, geçtiğimiz aylarda bu özelliğin yeniden aktif olacağını duyurdu. Her şey bir Twitter kullanıcısının Ayarlar menüsünde yeni bir başlığın gelmesini fark etmesiyle başladı. Jane Manhuc Wong isimli kullanıcının attığı bir Tweet, Twitter aleminde bomba etkisi yaratmıştı. Peki Twitter’da mavi tik anasıl alınır?

 

Twitterda Mavi Tik Nasıl Alınır?

Kullanıcılar Twitter mavi tik nasıl alınır sorusunu neredeyse her gün resmi hesaba attığı tweetlerle soruyor. Twitter kullanıcısının iddiaları reddetmedi ve “Kamu Yararına” olan hesapların yanlarında mavi tik vereceğini duyurdu. Twitter, mavi onay işaretinin herhangi bir kurumun varlığını ispat niteliğinde olmadığını ısrarla söylemesine rağmen bu algıyı değiştiremedi. Bugün bile bunun ne işe yaradığı konusundaki algılar devam ediyor. 2017 yılında Twitter’ın beyazların siyahi, Asyalı ve melezlerden daha üstün olduğunu ve siyahilere yönelik yapılan katliamları savunan bir kullanıcının mavi tik alması sansasyonlara sebep olmuştu. Bu olaydan sonra Twitter mavi tik uygulamasını kaldırmıştı.

Twitter 2018 yılında mavi tikin geri getirilmesi için çalışma yaptıklarını duyurmuştu. Yeterli büyüklükte bir bant genişliği olmadıklarından ötürü mavi tik uygulamasını dile getirdiler ancak o yıl herhangi başka açıklama yapılmadı. 2020 yılının başlarında görülmeye başlayan virüs salgını sebebiyle, bazı bilgilendirme amacıyla açılan hesaplar mavi tik alabilmişti. Peki normal kullanıcılar Twitter’da nasıl mavi tik alabilir?

Twitter doğrulama yapabilmek için, siteye üye olurken giriş yaptığınız e-mail hesabının ve telefonun doğrulanmış olması gerekir.

Bu linke tıklayan üyeler, Twitter onaylı olmak için başvurabilir ve adınızın yanında mavi bir onay işareti rozeti alabilirsiniz. Twitter’da doğrulanmak için profilinizi güncel bilgilerle güncellemeniz gerekir. Mavi tik havalı görülebilir ancak her şeyden önemlisi bir markayı değerli kılar.

Twitter’da mavi tik nasıl alınır:

 1. Profilinizi profil resmi, kapak fotoğrafı, ad, web sitesi ve biyografi ile tamamen doldurun
 2. Doğrulanmış bir telefon numarası ekleyin ve e-posta adresinizi onaylayın
 3. Doğum gününüzü ekleyin
 4. Tweetlerinizi “herkese açık” olarak ayarlayın
 5. Kişisel doğrulama yapacaksanız kimlik veya pasaport göndermeniz gerekir.
 6. İşletme profilinin onaylanması için başvuruyorsanız forumda belirterek farklı bir yol izlemelisiniz.

Kimler Twitter Mavi Tik Alamaz?

Aşağıda belirtilen durumlardan herhangi biri gerçekleştiğinde ne yazık ki Twitter mavi tik alamazsınız.

 • Görünen adını veya biyografisini değiştirerek Twitter’da insanları kasıtlı olarak yanıltmak.
 • Diğer insanlara karşı nefreti ve / veya şiddeti teşvik etmek veya diğer insanlara ırk, etnik köken, ulusal köken, cinsel yönelim, cinsiyet, cinsel kimlik, dini inanç, yaş, engellilik veya hastalık temelinde doğrudan saldırmak veya tehdit etmek.
 • Yukarıdakileri tanıtan kuruluş veya kişileri destekleyen kuruluşlar.
 • Başkalarını taciz veya tehdit etmek.
 • Şiddet ve tehlikeli davranış, örneğin:
 • Terörizmi teşvik etme dahil olmak üzere, bir bireye veya herhangi bir gruba karşı herhangi bir fiziksel şiddeti doğrudan veya dolaylı olarak tehdit etmek veya teşvik etmek.
 • Şiddet, dehşet verici, şok edici veya rahatsız edici görüntüler
 • Kendine zarar verme veya intihar
 • Twitter’da Twitter Kuralları’nıihlal eden faaliyetlerde bulunmak.

 

 

 

Etiketler: twitter mavi tik alma twitter mavi tik nasıl alınır


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL