Virüsler Yüzeyde Ne Kadar Yaşarlar?

Virüsler Yüzeyde Ne Kadar Yaşarlar?

Yazar: Emre Sağlık

Her virüsün karakteristik özellikleri bulunur ve virüsler yüzeyde ne kadar yaşarlar bilinirse, tedbir almak daha kolay olur. Bildiğiniz gibi artık virüsler hayatımızın bir parçası olmaktan çok daha öteye geçtiler. Hayatımızı hatta işlerimizi kısıtlar oldular. Ne yazık ki bunu ciddiye almayan birçok insan, bedelini ağır ödedi. Bu yazımız virüsün ciddiyetinde olan ve ondan korunmak isteyen insanlara rehber olmak için hazırlandı. Merak edenler için virüsler yüzeyde ne kadar yaşarlar sizin için araştırdık.

 

1-    Korona Virüsü

Covid-19 korona virüs yüzeylerde ne kadar yaşar? Muhtemelen son zamanlarda en çok araştırılan konuların başında geliyor. Tıpkı grip hastalığında olduğu gibi Covid-19 virüsü de öksüren veya hapşıran kişinin salyalarından gelen damlacıklarla bulaşabiliyor. Dezenfekte edilmediği takdirde, metal, cam, plastik ve benzeri yüzeylerde dokuz gün, uygun ortam sıcaklığında 28 gün hayatta kalabiliyor. Havada asılı olarak 3 saat ve giysilerimizde 24 saat hayatta kalabiliyor.

 

2-    Soğuk virüsler

Soğuk algınlığına sebep olan çok fazla virüs vardır. Evlerde ve kapalı mekanlarda hiçbir müdahaleye maruz kalmayan virüsler, bir hafta yaşayabilirler. Bu tip virüsler, genelde çelik, plastik, kumaş ve dokumalarda daha uzun süre yaşayabilirler. Soğuk havalar sadece virüslere sebep olmaz. Sıcaklığın eksi seviyelere düşmediği ortamlarda bir gün kadar hayatta kalabilirler. Soğuk algınlığına ve nezleye sebep olan virüsler, kısa bir süre de olsa ellerde hayatta kalabilirler. Bu hayatta kalma süresi birkaç dakika kadar sürer. Ancak rinovirüslerin bazıları, bir saat kadar dayanabilirler.

Çocukların hayatını ciddi manada tehlike altına olan virüs türlerinden biri olan Respiratuvar sinsityal virüsleri, tezgahlarda ve kapı kollarında altı saate kadar, giysilerde ve dokularda 30-45 dakika ve ciltte 20 dakikaya kadar hayatta kalabilir.

 

3-    Grip virüsleri

Dünyanın en yaygın virüslerinden biri olan grip virüsleri, en ufak bir temas ile bulaşabilirler. Bu virüsler, enfeksiyona sebep olabilir ve sert yüzeylerde bir gün boyunca hayatta kalabilirler. Ancak bu grip virüsleri, delikli ve dokumalı yüzeylerde yalnızca on beş dakika boyunca hayatta kalabilirler. Grip virüsleri de soğuk algınlığı virüsleri gibi ellerde yaşayabilir ancak bu kısa bir süredir. Yaklaşık beş dakika boyunca aktif olurlar ve daha sonra bulaşıcılıkları düşer. Bu virüsleri tehlikeli yapan şey ise, havada damlacıklar halinde yaşayabilmeleri. Özellikle düşük sıcaklıktaki havalarda daha uzun süre kalabilirler.

Çocuklarda krup hastalığına neden olan parainfluenza virüsü, sert yüzeylerde 10 saate, yumuşak yüzeylerde dört saate kadar yaşayabilir.

 

4-    Mide böcekleri

virüsler yüzeyde ne kadar yaşarlar

Mideler, birçok virüs ve mikroba bağlı olarak hastalanabilirler. Virüslerde iltihaba sebep olan en yaygın virüslerden bazıları coli, salmonella, Clostridium difficile (C. difficile) ve campylobacter gibi bakterilerin yanı sıra norovirüs ve rotavirüs gibi virüslerdir. Salmonella ve campylobacter adı verilen bazı virüsler, sadece sert yüzeylerde değil aynı zamanda kumaş ve dokumalı yüzeylerde de en az 1 saat ve en fazla 4 saat yaşayabilirler. Norovirüs ve Difficile virüsleri, bu sürelerden çok daha uzun sürede hayatta kalma özelliğindedir. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar neticesinde difficile virüsünün beş ay boyunca hayatta kaldığı görülmüştür. Norovirüs ise sert yüzeylerde günlerce hatta haftalarca hayatta kalabilirler. Bu virüse sahip bir kişi öksürdüğünde, virüsün damlacıklar halinde havada kalabilme ve bu şekilde yayılabilme özelliği vardır. Bu nedenle norovirüslü kişilerin temas ettiği yerlerden uzak durması ve sık sık dezenfekte edilmesi gerekir. Bu tip virüsleri taşıyan kişiler, özellikle tuvaletten çıktıklarında ellerini iyice yıkamalılar.

 

5-    MRSA

virüsler yüzeyde ne kadar yaşarlar

Virüsler yüzeyde ne kadar yaşar makalemizin konu edindiğimiz bir diğer virüs de MRSA’lar. MRSA enfeksiyonlarına sebep olan bakterileri, günlerce ve haftalarca yaşayabilirler. Özellikle nemli olmayan ortamlarda çok daha fazla hayatta kalırlar. Yumuşak yüzeylerde daha az etkili olsalar da sert yüzeylerde daha fazla yaşarlar.

 

6-  Uçuk

virüsler yüzeyde ne kadar yaşarlar

Ağız çevresindeki uçuklardan kaynaklanan herpes virüsleri ciltte iki saat hayatta kalabilir. Uçuğun varsa ona dokunmamaya çalış. Dokunursanız, örneğin uçuk kremi sürmek için ellerinizi hemen yıkayın.

 

Etiketler: virüsler yüzeyde ne kadar yaşarlar


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL