Yeni Başlayanlar için Web Hosting Nedir?

Yeni Başlayanlar için Web Hosting Nedir?

Yazar: Emre Tasarım ve Yazılım

Yeni başlayanlar için web hosting nedir ve ne işe yarar? Her işte olduğu gibi bir web sitesi işinin de kendine özel bilinmeyenleri vardır ve ancak işin içine girince bu konular hakkında fikir sahibi olursanız. Eğer ilk kez bu işe giriyorsanız muhtemelen hosting kelimesini daha önce duymamışsınızdır. Yeni başlayanlar için web hosting nedir isimli yazımızda bu konu hakkındaki tüm soru işaretlerinizi ortadan kaldırmayı hedefledik.

 

1-    Web Hosting Nedir?

Yeni başlayanlar için web hosting nedir sorusuna temel sorudan başlamak en iyisi olacak. Web Hosting, sanal bir web sitesi alanıdır. Yani, bir site içerisinde gördüğünüz her türlü resim, yazı ve videolar, bu hostingler sayesinde depolanır. Fiziksel bir depolama alanınız yoksa, web sitesinde yeterince medya yüklemesi yapabilmeniz imkânsız olabilir. Web sitenizi oluşturan tüm dosyaları içermek ve onları ziyaret eden herkese sunmak için fiziksel bir sunucunun çok fazla güce sahip olması gerekir. Çoğu web sitesi sahibi için, güçlü bir sunucuya sahip olmak ve sürdürmek pratik değildir. Web sitesi barındırma şirketlerinin devreye girdiği yer burasıdır.

 

2-    Web Hostinge İhtiyacınız Var mı?

Eğer kapsamlı ve herkesin aradığını bulabileceği bir web sitesi sahibi olmayı hedefliyorsanız, web hostinge ihtiyacım var mı sorusunun en net cevabı evettir. Ancak, insanların sitenize erişmesini sağlamanın yanı sıra, web barındırma şirketleri de bazı önemli ek değerler sunar. Web sitenizin saldırıya uğrama olasılığını azaltan uygun güvenlik duvarlarına ve diğer güvenlik önlemlerine yatırım yaparlar. Ayrıca, web sitenizin tutarlı bir şekilde ayakta kalmasını sağlamak için gereken her türlü bakımı sağlamak için uzmanları personelde tutarlar.

 

3-    Web Hostingde Aranması Gerekenler

Eğer her şeyin iyi olmasını istiyorsanız, web hostinge aranması gerekenler vardır. Bu yüzden doğru bir satıcıdan hosting satın almanız gerekir. Eğer yeni başlıyorsanız, bu konuda çok fazla zorluk yaşayabilirsiniz. Çünkü bu karmaşık bir durumdur ve tahmin ettiğinizden daha fazla sorun bulabilirsiniz. Bu yüzden bu konuda karşınıza çıkabilecek tüm sorunları listelemenizi ve hangi konuda hangi satıcının daha iyi olduğunu not almanızı tavsiye ederiz. Bu sayede kendiniz için en mantıklı satıcıyı bulabilirsiniz.

  • İyi bir web hosting sağlayıcısında aranması gereken özellikler:
  • Sektörde üne sahip olması
  • En az %99 çalışma süresi vaat etmesi
  • Birden fazla B planı sunması
  • 7/24 müşteri desteği sağlaması
  • Makul fiyatlar sunması
  • Kullanılabilir hesap arayüzüne sahip olması
  • Bol miktarda başlangıç paketi sağlaması

 

4-    Web Hosting Nereden Satın Alınır?

Web hosting satın alabilmek için hizmet veren çok fazla şirket mevcut. Web forumlarında olduğu gibi, arama motorlarında arama yaparak da bu şirketlerden hizmet alabilmeniz mümkündür. Alışveriş yapmadan önce web hostingde aranması gerekenler isimli başlığımızın altındaki önerilerimizi takip etmenizi tavsiye ederiz.

 

5-    Web Hosting Satın Alınmazsa Ne Olur?

Yeni başlayanlar için web hosting

Eğer sitenizin bir hosting alanı olmazsa, herhangi bir medya yüklemesi yapabilmeniz imkânsız olur. Yani, eğer gerçekten birçok kullanıcıya hitap etmeyi hedefliyor ve en azından diğer sitelerle rekabet edebilecek bir site kuracaksanız bir depolama alanına ihtiyacınız olacaktır.

 

6-    Sitenizin İhtiyaçlarını Tespit Edin

Yeni başlayanlar için web hosting

Arama motorlarında web hosting satıcıları konusunda bir arama yaptığınızda, onlarca seçenek olduğunu göreceksiniz. Ancak bunlardan herhangi birini satın almadan önce web sitenizin ihtiyaçlarını bilmeniz size fayda sağlayacaktır. Doğru bir seçim yapmak için kurduğunuz sitenin ne tarz olduğu, içerisinde WordPress kullanıp kullanmayacağınız ve ne kadar fazla ziyaret edilecek gibi soruları göz önünde bulundurun.

 

7-    Sunucu Güvenilirliğini Kontrol Edin

Yeni başlayanlar için web hosting

İnternette kalmanın web siteniz için çok önemli olduğunu söylemeniz yeterli ve bunu yapmak için web hosting sağlayıcınızın ne kadar sağlam olduğuna bakmanız gerekir. Birçok web hosting sunucusu güvenlik konusunda üst düzey vaatlerde bulunuyor. Ancak gerçek bir kullanıcı yorumunu okumadan karar vermeyin.

 

Etiketler: web hosting web hosting nereden alınır web hostinng nedir


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL