Youtube Çöktü! Youtube’un Çöküşü Dünya Gündemine Girdi

Youtube Çöktü! Youtube’un Çöküşü Dünya Gündemine Girdi

Yazar: Emre İnternet

Bu gece saat 03 sıralarında Youtube çöktü! Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu bu gece tüm dünya genelinde çöktü. Twitter’da #YoutubeDown etiketi dünya gündemine bomba gibi girdi. Youtube neden çöktü?

Çöküşün ardından milyonlarca insan Youtube neden çöktü sorusuna yanıt aramak için sosyal medya sitelerine akın etti. Kullanıcılarına açıklama yapan Youtube, resmi Twitter hesabından: “Şu anda Youtube’da video izleyeme konusunda sorun yaşıyorsanız endişe etmeyin, yalnız değilsiniz. Çalışma arkadaşlarımız sorunun farkında ve düzeltmek için çalışıyor. Herhangi bir gelişmeyi buradan takip edebilirsiniz.” Şeklinde bir açıklama yaptı.

 

Down Detector isimli web sitesinin raporlarına göre, Amerika’da saat 19:13 itibariyle sitede sorunlar meydana gelmeye başladı. Youtubr’un web ve mobil sürümlerinde video yükleme, reklam yükleme ve videoların dakikalarca beklediği halde açılmadığı gibi çeşitli problemler hakkında karşı karşıya kaldılar. Bu saatten sonra Türkiye ve dünya genelinde kullanıcılar Twitter’a akın etti.

Youtube Sorunu Ne Kadar Sürdü

Youtube sorunu ne kadar sürdü? Youtube çöktükten yalnızca 6 dakika sonra resmi hesaplardan açıklama yapan Youtube ekibi, 40 dakika boyunca sorunu çözemedi. Herhangi bir sosyal medya ağının veya web platformunun kullanıcılarının, söz konusu platform çalışmıyorsa Twitter’a dönmesi bir ritüel haline geldi.

Dünya genelinde sorunun yaşandığı ülkeler:

Kaynak: Down Directer

Google Platformları Çöktü

Gece gerçekleşen çözüm sadece Youtube’da değil, Google’ın diğer platformlarından olan Google TV (eski adıyla Google Play, Google Filmler) üzerinden satın aldığınız filmleri izlemeye çalışırken de meydana geldi. Aynı alt yapıyı kullanan hizmetlerin aynı anda çökmesi kısa süreli paniğe sebep oldu.

Kesintinin başlarında Youtube web sitesine giriş yaparken herhangi bir sorun yok gibi görünmekteydi ancak videoların sürekli olarak yükleme yapan tekerleğin aralıksız dönmesi, videoyu tekrar tekrar başa sarması gibi problemler bir süre sonra sitenin kitlenmesine sebep oldu.

Youtube Neden Çöktü?

Dün gecenin en çok aranan sorusu Youtube neden çöktü oldu. Twitter’da #YoutubeDown dünya genelinde ilgi gördü ve kullanıcılar bu sorunun yanıtını aradı.

Youtube neden çöktüğü hakkında henüz resmi bir açıklama yapmış olmasa da herhangi bir siber saldırı seçeneği zayıf ihtimaller arasında. Muhtemel sorun ise Google’ın kendine ait servis sağlayıcının altında yatan sorundan ötürü meydana geldi.

Etiketler: youtube youtube çöktü


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL