Buda Kimdir?

Buda Kimdir?

Yazar: Emre Kimdir?

Buda Kimdir?

Güney Asya başta olmak üzere, dünyanın çeşitli yerlerindeki Budizm akımının ruhani öncüsü Buda kimdir? Antik Hindistan’da yaşamış Buda (tam adı Siddhartha Gotama) bir filozof, felsefi akım lideri ve ruhsal bir öğreticidir. Kurucusu olduğu Budizm tek tanrılı bir din değildir ve bir yaratıcının var olduğuna inanılmaz ancak yeniden doğuşa ve karmaya inanır. Yani yaptığınız hiçbir iyilik veya kötülük karşılıksız kalmaz.

Buda kimdir? Buda, Shakya adıyla bilinen ve eski Hindistan’ın köklü hanedanlığına ait bir ailede doğdu ancak o bu yaşamı reddetti. Babası Kral Suddhodana ve annesi Kraliçe Maya’ydı. Budist geleneklerinden meditasyon ve uzun süren çilecilikten sonra, inancı olan yeniden doğuş döngüsünü anlamaya çalıştı. Daha sonra Gani ovasında kendisinin izinden giden müritleriyle beraber dini bir topluluk kurdu. Bu dinin topluluk, o zaman Hindistanlılar arasında yaygın olan şehvetten uzak, hoş görüyü temel alan ve manevi bir yol öğretmek uğruna meditasyon ve dingillik gibi temellere yoğunlaşmış aynı zamanda hayvan kurban etme gibi uygulamalara da karşı çıkmıştır.

Buda, hayatının yaklaşık olarak 45 yıllık bir bölümünde öğreticilik yaptı ve manastırlarda büyük kitlelere sahip oldu. Bu manastırlarda onun öğretilerinden olan duhkha ve bunun sonucunda Nirvana denilen evreye erişilmesiyle zirveye ulaşır. Buda öldükten yüzlerce yıl sonra, aydınlanmış anlamına gelen Buda unvanını almıştır. Buda’nın öğretileri Orta Hint Aryan lehçelerinde sözlü bir gelenek yolu ile yıllarca aktarıldıktan sonra, sonraki nesiller sistematik incelemeler ve yazıtları toplayarak Mahayana Sutraları adı verilen eserde birleştirildi.

Buda ve Mahayana Sutraları

Mahayana Sutraları nedir? Buda’nın ölümünden birkaç yüz yıl sonra takipçilerinin araştırmalarıyla sözlü öğretilerinin metne çevrilmesiyle oluşturulmuş eserdir. Bilim adamları genel olarak Budistler tarafından daha sonra kutsal olarak niteleyeceği bu yazıtların kökenlerini M.Ö. birinci yüzyılda yazılan diğer kutsal kitaplara dayandığı sonucuna varmakta.

Mahayana Sutraları, Buda’nın öğretilerinin derlendiği ve bugün Çin Budist Kanonunda ve Tibet Budist Kanonunda günümüze kadar büyük ölçüde saklanmaktadır.  Daha sonra Bu kitabın da etkisiyle Mahayana, Theravada adında Budizmin tutucu ve katı bir kolunun ortaya çıkışında etkili olmuştur.

Buda’nın Öğretileri Nelerdir?

Buda’nın öğretileri nelerdir? Bugün bir din mi değil mi tartışmaları arasında kalmış Budizm’in 4 öğretisi vardır.

  • 1 Acı Çekmenin Yüce Gerçeği
  • 2 Acı Çekmenin Kökeni Yüce Gerçeği
  • 3 Acı Çekmenin Yüce Gerçeği
  • 4 Acı Çekmenin Sona Ermesine Giden Yolun Yüce Gerçeği: Sekiz Katlı Yüce Yol.
    Budizm, acı çekme olgusuyla başlar. Bununla birlikte, bu konuda bir şey yapmadan önce, nedenini bilmeliyiz, ki bu hepimizin sahip olduğu derin köklere sahip ‘ben’ duygusu olduğu düşünülür.

Buda’nın öğretileri şu şekildedir:

1. Evrende hiçbir şey kaybolmaz

İlk gerçek, evrende hiçbir şeyin kaybolmamasıdır. Madde enerjiye, enerji maddeye dönüşür. Ölü bir yaprak toprağa dönüşür. Bir tohum filizlenir ve yeni bir bitki olur. Eski güneş sistemleri parçalanır ve kozmik ışınlara dönüşür. Ebeveynlerimizden doğarız, çocuklarımız bizden doğar.

Bitkilerle, ağaçlarla, diğer insanlar gibi, yağan yağmurla aynıyız. Çevremizdekilerden ibaretiz, her şeyle aynıyız. Çevremizdeki bir şeyi yok edersek, kendimizi yok ederiz. Bir başkasını aldatırsak, kendimizi aldatmış oluruz.

2. Her Şeyi Sevmek

Buda’nın ikinci evrensel gerçeği, her şeyin sürekli değiştiğidir. Hayat, sürekli değişen, sürekli akan bir nehir gibidir. Bazen yavaş ve bazen hızlı akar. Bazı yerlerde pürüzsüz ve yumuşaktır, ancak daha sonra takılmalar ve kayalar hiçbir yerden çıkmaz. Güvende olduğumuzu düşündüğümüz anda beklenmedik bir şey olur.

3. Sebep ve Sonuç Hukuku (KARMA)

Buda’nın açıkladığı üçüncü evrensel gerçek, neden ve sonuç yasasına bağlı olarak sürekli değişimlerin olduğudur. Bu, her modern bilim ders kitabında bulunan aynı neden ve sonuç yasasıdır. Bu şekilde bilim ve Budizm birbirine benzer.

Sebep ve sonuç yasası karma olarak bilinirHak etmediğimiz sürece bize hiçbir şey olmaz. İyi ya da kötü, kazandığımızı tam olarak alırız. Geçmişte yaptığımız şeyler nedeniyle şimdi olduğumuz gibiyiz. Düşüncelerimiz ve eylemlerimiz, sahip olabileceğimiz yaşam tarzını belirler. İyi şeyler yaparsak, gelecekte başımıza güzel şeyler gelecek. Kötü şeyler yaparsak, gelecekte başımıza kötü şeyler gelecek. Her an söylediğimiz, yaptığımız ve düşündüğümüz şeyle yeni karma yaratırız. Bunu anlarsak, karmadan korkmamıza gerek yok. Bizim arkadaşımız olur. Bize parlak bir gelecek yaratmayı öğretir.

Tüm bunlara genel olarak baktığımızda bir dinden ziyade felsefi bir düşünce akımı çıkıyor karşımıza. Öte yandan Buda’nın kendini hiçbir zaman bir tanrı veya yaratıcı olarak adlandırmaması, bu öğretiler için bir din mi yoksa düşünce akımımı sorusunu sormamıza sebep olabilmekte. Öyle veya böyle, Budizm Asya’daki en yaygın inanç şekli ve dünyanın 4. büyük dinidir.

 

“Şizofreni Hastalığı Belirtileri Nelerdir” isimli makalemize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Etiketler: buda buda kimdir buda öğretileri budizm budizm buda


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL