Charles Manson Kimdir? Charles Manson Hakkında Bilinmeyenler

Charles Manson Kimdir? Charles Manson Hakkında Bilinmeyenler

Yazar: Emre Kimdir?

1960 yıllarının sonuna kadar Charles Manson ve takipçileri çok sayıda kötü şöhretli cinayetler işledi ve ömür boyu hapis cezalarına çarptırıldı. Bugün Amerika’nın en meşhur tarikat liderlerinden biri olan satanist Charles Manson Kimdir?

Adına onlarca film yapılan ve Amerikan’ın bugüne kadar ki en ikonik tarikat liderlerinden biri olan Charles Manson kimdir? Takipçileriyle beraber suç tarihinin en kötü şöhretli figürlerinden biri olacak suçlara imza atan satanist ve sadist bir adamdır. 1971 yılına kadar işlediği suçların içerisinde hamile bir kadın olan Sharon Tate de vardı.

Charles Manson Kimdir? Charles Manson’un gerçek adı Milled Maddox’tur ve 12 Kasım 1934 yılında Ohio kentinde, 16 yaşındaki Kathleen Maddox’un oğlu dünyaya geldi. Annesi alkolik bir kadındı ve hayatı idam ettirecek parayı kazanabilmek için seks işçiliği yapıyordu. Küçük yaşta sokaklarda yaşamaya başlayan Charles yavaş yavaş suç işlemeye başlamıştı. Hayatı boyunca çeşitli suçlar işlemiş, birkaç defa hapse girmiş ve aftan yararlanarak salıverilmişti. 21 Mart 1967 tarihinde hapisten son kez çıktığında San Francisco’ya taşındı.

Manson Ailesi

Buradaki aile kavramı sizi yanıltması. Manson ailesi, geleneksel aile yapısından farklı bir yaşam tarzı benimsemiş aykırı gençlerden meydana geliyordu. Bu gençlerin ortak noktaları ise aile sevgisinden yoksun büyümüş, toplum tarafından itilmiş, alkol bağımlısı, LSD ve mantar olarak tabir edilen halüsinojenik uyuşturucuların tutkunu olmaları. Daha sonra tarikat olarak anılacak bu “aile” yaklaşık 100 takipçiden oluşmaktaydı. Charles Manson ve takipçilerinin sayısı hızla artarken, San Francisco’dan ayrılarak San Fernando Vadisi’nde ıssız gözlerden uzak bir çiftliğe taşındılar.

Manson’un grubunun büyük bir kısmı genç kızlardan oluşmaktaydı. Kendisinin İsa olduğunu iddia eden Charles Manson, zamanla takipçilerini tamamen buna inandırdı. Bazı insanlara göre bunun en büyük sebebi halüsinasyona sebep olan uyuşturucularda.

Manson’un Amerika’yı dehşete düşüren cinayet zincirleri başlamadan önce Beach Boys müzik grubundan Dennis Wilson ile tanışmıştı. Manson iddiaya göre Dennis’in kardeşi Brian Wilson’ın ev stüdyosunda Manson tarafından yazılan “Cease to Exist” (adı “Never Learn Not to Love” olarak değiştirildi. 1969 albümlerinde 20/20 tek B tarafı olarak yayınladı) şarkıyı seslendirdi.

Cinayetler ve Kurbanlar

Charles Manson ve tarikatının, tüm müritleri dahil olmak üzere yaklaşık 35 cinayet işlediği düşünülmekte. Cinayet davalarının bir kısmı delil yetersizliğinden ötürü yapılamadı. Tarikat üyelerinin neredeyse hepsi ömür boyu hapse mahkûm edildi.

Ağustos 1969’da Manson, Hollywood’un seçkin ve “güzel insanları” arasındaki katliamını gerçekleştirmek için en sadık takipçilerinden bir grup topladı. Manson’un kurbanlarından ilki, Beverly Hills’in hemen kuzeyindeki Benedict Kanyondaki Cielo Drive’da bulunan Polanski’nin kiraladığı evde öldürüldü. Polanski, Londra’da bir film çekiyordu ve dört kurban, cinayetin işlendiği akşam yemeğinden yeni dönmüştü. Manson bu cinayetlerde bizzat bulunmadı ancak tarikatının en sadık üyelerinden olan Watson, Susan Atkins, Patricia Krenwinkel ve Linda Kasabian’ı adrese yönlendirmişti. Daha sonra Manson’ın bu cinayeti işletmesindeki sebebinin kendisini şov dünyasına reddetmesinden ötürü yaptığı anlaşıldı.

Steven Parent, Manson Ailesi’nin ilk kurbanı olduğunda arkadaşı Garretson’u ziyaret ediyordu. Sabahın erken saatlerinde karanlıkta evden ayrıldığı sırada yolda Manson tarikat üyeleri tarafından öldürüldü.

Tarikatın başla kurbanlarından olan Tate, Frykowski, Folgers ve Sebring ise bağlanarak işkence görmüşlerdi. Sebring Tate bu sırada kurtulmaya çalışırken öldürüldü. Tate Frykowsky ve Folger da kaçmaya teşebbüs etmiş ve evden kaçabilmişler ancak daha sonra yolda yakalandıklarında bıçaklanarak öldürülmüşlerdi. Bu olaya tanıklık eden Kasabian adındaki bir mahkemede tanıklık etmişti. Kasabian mahkemeye verdiği ifadede, Frykowski’nin kanlar içinde evden çıktığını ve daha sonra kurbanın sopalarla defalarca vurularak öldürüldüğünü anlattı. Folger’ın yaraları ise daha evden çıktığında daha azdı ancak yakalandığında 28 kere bıçaklanarak öldürüldü. Ayrıca Tate 8 aylık hamileydi ve tüm yalvarmalarına rağmen Manson tarikatı üyeleri onun hayatını bağışlamadı. Kasabian’ın anlattıklarına göre onu karnından bıçaklayan Atkins, “Bak sürtük, sana merhametim yok, öleceksin ve buna alışsan iyi olur” dediğini söylemişti.

Daha sonra 2009 yılında öleceği güne kadar af talebinde bulunan Atkins, zavallı kurbanın kanından kapıya “domuz” yazmıştı. Bu cinayetten bir gün sonra Manson tarikat üyelerini Krenwinkel ve Leslie Van Houten’i LaBiancas’ın Los Feliz adresine götürdü ve çift, benzer şekilde korkunç bir şekilde öldürüldü

Tutuklama ve Yargılama

Charles Manson kimdir sorusunun cevabına ironik olarak, Manson ve Ailesi, Tate-LaBianca cinayetlerinin şüphesiyle değil, Mojave Çölü’nde saklanırken Ölüm Vadisi Ulusal Parkı’nın bir bölümünü tahrip ettikleri için tutuklandı . 1969 yılında ilçe şerifi, iğrenç cinayetlere karıştıklarının farkında olmadan onları gözaltına almıştı. Ancak, alakasız bir olay sırasında Gary Hinman’ı öldürme şüphesiyle gözaltında tutulan Susan Atkins’in itirafı, dedektiflerin Manson ve takipçilerinin cinayetlere karıştığını anlamasını sağladı.

Soruşturma süresince çeşitli deliller incelendi. Dedektif, tutarsız karakterleri, Armegeddon’a olan sonsuz inancı ve sonsuz egosu olan Manson’ın deli olduğunu fark ettiler. Manson kendisinin yeni Mesih olduğuna ve bir “nükleer saldırı” sonrasında kendisinin ve takipçilerinin çölün altındaki gizli bir dünyada saklanarak kurtarılacağına inanıyordu. Bir başka kehaneti de Amerika’da ırka dayalı bir savaş çıkacağı ve beyazların bu savaşı kaybedeceğiydi. Siyahilerin yönetme yeteneği olmadığı için Manson onlara bu konuda rehberlik edecekti.

Susan Atkins, mahkûm arkadaşlarına ilk itiraflarında Tate’in doğmamış bebeğini kesmek istediğini, ancak zamanı olmadığını itiraf etti. Ayrıca, kurbanlara karşı diğer tüyler ürpertici ve ürkütücü eylemlerin işleneceğini ve diğer yüksek profilli Hollywood yıldızlarının bir listesinin öldürülüp sakatlanacak bir listede olduğunu açıkladı. Bunlar Elizabeth Taylor ve eşi Richard Burton, Frank Sinatra, Steve McQueen ve Tom Jones’u içeriyordu. Neden ünlüleri öldürmek istedikleri sorulduğunda Atkins, Manson Ailesi’nin dünyayı şok edecek ve insanların dikkatini çekecek cinayetler işlemek istediğini söyledi.

Duruşma sırasında Manson, savunması için para toplamak amacıyla Lie adlı bir albüm yayınladı. Medyanın ilgisinden keyif aldı ve mahkeme işlemleri sırasında alnına kazınmış bir X ile ortaya çıktı. Kadın takipçilerinden bazıları bu hareketten etkilenerek alınlarına x işareti koydu ve bazen adliye dışında oturarak saçlarını tıraş etti. Ancak Manson’un kafasındaki bu X daha sonra gamalı haç şeklini aldı. Duruşma boyunca katillerin sık sık gülmesi, suçlarından dolayı pişmanlık duymadıklarının bir göstergesiydi ve bu Amerika genelinde tepkiye yol açmıştı.

 

25 Ocak 1971’de Manson, Tate-LaBianca cinayetlerinin azmettiricisi olduğu için birinci derece cinayetten mahkûm edildi ve ölüm cezasına çarptırıldı, ancak Kaliforniya Yüksek Mahkemesi 1972’den önce tüm ölüm cezalarını geçersiz kıldıktan sonra otomatik olarak ömür boyu hapse çevrildi. Ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı ve sonraki kırk yılını parmaklıklar arkasında geçirdi.

.

Hapishane ve Ölüm

Rolling Stone dergisine 2013 yılında verdiği bir röportajda, kendisine Star adını veren Afton Burton, kendisinin ve Manson‘ın bir ilişki içinde olduğunu iddia ederek muhabire şunları söyledi: “Size doğrudan söyleyeceğim, Charlie ve ben evleneceğiz. Ne zaman bu olacak, bilmiyoruz. Ama bunu çok ciddiye alıyorum. Charlie benim kocam. Charlie sana bunu söylememi söyledi.”

Star, 19 yaşındayken, Manson’ın hapsedildiği hapishanenin yakınında olmak için Illinois’den Corcoran, California’ya taşındı ve ayrıca serbest bırakılmasını sağlamak için birden fazla web sitesinde kampanya başlattı. Kasım 2014 yılında 26 yaşındaki genç kız ve 80 yaşındaki Manson evlilik için evlendi. Bazı iddialara göre Star’ın bunu yapmasındaki sebep, öldükten sonra Menson’ın cesedinden para kazanmaktı.

Manson 19 Kasım 2017’de doğal nedenlerden öldü. Suçlarından dolayı 40 yıldan fazla bir süredir cezaevinde bulunuyordu. Manson günler önce California, Bakersfield’da bir hastaneye kaldırılmıştı; ancak, mahremiyet ve güvenlik nedeniyle tıbbi durumu veya konumu hakkında hiçbir ayrıntı paylaşılmadı.1971 yılından 2012 yılına kadar toplam 12 kez şartlı tahliye talebinde bulundu ancak reddedildi.

 

Etiketler: charles manson charles manson kimdir


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL