Filmi Olan Ünlü Kitaplar

Filmi Olan Ünlü Kitaplar

Yazar: Emre Genel

Bazı kitaplar o kadar etkileyici olmuşlardır ki, bu özellikleri beyaz perde yapımcıların dikkatinden kaçmamıştır. Bazı filmi olan ünlü kitaplar o kadar başarılı olmuşlar ki, kitapların başarısını gölgede bırakmayı başarabilmişlerdir.

Guguk Kuşu-Ken Kesey

Guguk Kuşu, 1962 yılında Ken Kesey tarafından yazılan bir romandır. Kitap akıl hastanesine düşen bir adamın zihnini ve psikiyatri hastanelerinin eleştirel bir şekilde konu ediniyor. 1975 yılında çekilen film ise kitaptan çok daha büyük bir başarı elde etti. Kitap toplamda 10 Oscar ödülü almayı başardı. Baş rolünde Jack Nicholson’ın oynadığı film oyunculukları ve yönetmenlik başarısı ile dikkat çekiyor.

Esaretin Bedeli-Stephen King

Filmi olan ünlü kitaplardan biri olan Esaretin Bedeli, Stephen King tarafından 1982 yılında kaleme alınmış efsanevi eserlerden biri. Ancak kitabın orijinal adı Different Seaons’tur. The Shawshank Redemption ismi ile 1994 yılında çekilen film, en iyi film dalında Oscar ödülüne layık görülmüştür. Masumiyet iddialarına rağmen karısı ve sevgilisinin öldürülmesi nedeniyle Shawshank Eyalet Cezaevi’nde ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bankacı Andy Dufresne ve 20 yıl boyunca planladığı kaçış öyküsünün konu alındığı film bugün dünyanın en iyi filmler listesinde 1. sırada. Filmin başrollerinde Tim Robbins ve Morgen Freeman yer almıştır.

Açlık Oyunları- Suzanne Collins

The Hunger Games ismi ile Amerikalı yazar Suzanne Collins tarafından yazılmış ve New York Times’ın en çok yazanlar listesinde birinci sıraya çıkmıştır. Zamanla film uyarlaması da çekilen kitap 3 seri yazılmış ve filmleri bunu takip etmiştir. Sosyal eşitsizlik, otoriteye güvensizlik ve çocuğa şiddet temalarına yer veren kitap, 24 zoraki yarışmacının hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Büyük bir kuraklığın ardından Amerika’nın kuzeyinde kurulmuş yeni bir devlet ve yozlaşmışla birlikte gençlerin mücadelesini tüm dünya aynı anda izliyor. Filmi olan ünlü kitap serilerinden kabul edilse de bugün dünya genelinde en çok oynanan oyunlardan biri olan PUBG’de bu oyundan esinlenilmiştir.

Piyanist – Wladyslaw Szpilman

Polonyalı Yahudi bir piyanist, besteci ve radyocu olan Wladslaw Szpilman’ın hayatını konu alan dramatik anı kitabı, 1946 yılında lehçe kaleme alındı. Kitap uyarlaması 2002 yılında beyaz perdeye yansıdı. İkinci Dünya Savaşı’nın en acımasız yüzünü seyirciye aktarmayı başarabilen yapımın yönetmenliğini Roman Polanski, başrolünü Adrien Brody üstlendi.

Kuzuların Sessizliği – Thomas Harris

Psikolojik korku romanı şeklinde kaleme alınan kitap 1988 yılında yayınlandı. Yamyam katil Hannibal Lecter’in akıl almaz cinayetleri ve gerilimin hat safhada yaşandığı eserin filmi 1991 yılında çekindi. 118 dakikalık korku gerilim filmin başrollerinde ünlü Hollywood oyuncularından Jodie Foster ve Anthony Hopkins yer aldı.

Hobbit, Yüzüklerin Efendisi – J.R.R. Tolkien

Bir kitaptan çok bir destan niteliği taşıyan şaheser eser, ünlü İngiliz yazar Tolkien tarafından yazıldı. The Lord Of The Rings ismi ile 1932 yılında yazdığı Hobbit’in devamı olarak yazılan kitap, 1937 yılında ilk kez piyasaya sürüldü. Ancak daha sonra çok daha büyük bir başarı elde etti ve dünya genelinde 137 milyon gibi kırılması güç bir rekora imza attı. Kitap fantastik bir dünya olan “Orta Dünya”da geçiyor. Tüm zamanların en büyük karanlık gücü Sauron, Elfler, Cüceler ve İnsanlarda bulunan sihirli yüzüklere hükmedebilecek bir yüzük yaratır. Yüzük gücünü Sauron’un karanlık güçlerinden alır. Orta Dünya’yı fethetmeye çalışırken, Gondor Kralı’nın oğlu Isildur tarafından öldürülür. Daha sonra yüzüğün kölesi olan Isildur, yüzük tarafından ihanete uğrar. Yüzlerce yıl gün yüzüne çıkmayan yüzük, tesadüf eseri iki Hobbit tarafından bulunur. Ancak yüzüğün laneti Smeagol ismindeki Hobbit’i katil ve bir Gollum yapar. Genç Baggins tarafından (serinin önceki eseri Hobbit’teki karakter) bulunur ve yıllarca onda kalır.

Yüzüğün ortaya çıktığını keşfeden Gandalf, yüzüğü yok etmek için Baggins’in yeğeni Frodo’ya güvenecektir. Orta Dünya’da hiçbir şey eskisi gibi olmamış, Gondor ve Isengrad’ın kötü ork ve uruk-haileri insanların, cücelerin ve elflerin hayatlarını tehlikeye sokacak şekilde ilerlemiş ve işgale başlamışlardır. Orta dünyanın tek kaderi, nazgul ve diğer karanlık güçlerden kaçarak yüzüğü doğduğu yere atarak yok etmesine kalmıştır. Filmi olan ünlü kitaplar arasında en büyük ün şüphesiz Yüzüklerin Efendisi’ne aittir. Bugün dünyanın en iyi ilk 10 filmi arasında yer alır. Peter Jackson’ın yönetmenliğinde çekilen film, Elijah Wood, Ian McKellen , Liv Tyler , Viggo Mortensen , Sean Astin , Cate Blanchett , John Rhys-Davies , Christopher Lee , Billy Boyd , Dominic Monaghan , Orlando Bloom , Hugo Weaving , Andy Serkis ve Sean Bean  gibi oyuncuların yer aldığı dev bir eser olmuştur. Filmin büyük bir bölümü Yeni Zelanda’da çekildi.

1921 80 sayfalık

Hababam Sınıfı – Rıfat Ilgaz (1975)

Rıfat Ilgaz’ın Dolmuş dergisinde kısa öyküler yazarak 1957 yılında derlediği eserdir. Sınıf haylaz, Fenerbahçeli ve hayatı dolu yaşayan bir avuç gencin hayatı öğrenmesini konu edinmekte. Tulum Hayri, Güdük Necmi, İnek Şaban ve Damat Ferit gibi ölümsüz karakterlerin yer aldığı eser, Yeşilcam’ın üsta yönetmeni Ertem Eğilmez ile beyaz perdeye aktarıldı. Konu akışı ve filmin genel yapısı Türk izleyicisini derinlemesine etkilemiş ve günümüzün unutulmaz şaheserleri arasında yer almıştır.

Baba- Mario Puzo

1969 yılında Mario Puze’nun kaleme aldığı eser, 1945-1955 yılları arasını konu döngüsü edinmiştir. İtalya’dan Amerika’ya göç eden bir ailenin kanunsuz mücadelesi ve rakipleriyle girdiği savaş zamane Amerika’sı için bir ayna niteliği taşıyor. Carleona ailesinin New York’taki savaşı ve Türk lakaplı Solozzo ile savaşını beyaz perdeye aktaran ise İtalyan yönetmen Francis Ford Copplola’dır. Dünya çapında 500 milyon doların üzerinde gelir elde eden efsanevi film, Amerika’nın en değerli 100 eseri arasında kabul edilmiştir. Filmi olan ünlü kitaplar listesinde hatırı sayılır yeri olan filmin başrolünde Al Pacino, Marlon Brando, James Caan ve Robert De Niro gibi isimler yer almakta.

Forrest Gump – Winston Groom

Usta Hollywood oyuncusu Tom Hanks’in başrolünde oynadığı bir başka filmi olan ünlü kitaplardan olan Forrest Gum, Winston Groom tarafından 1986 yılında yazılmıştır. Kitabın baş karakteri olan Forrest, hayatı boyunca hep bir kadına âşık olmuş, çocukken koşma yetisi olmayan hafif zekâ engelli bir gençtir. Ancak bu gencin Vietnam Savaşı’ndan, kolej futbol takımına girişi, karides botu satın alarak denizlere açılması, masa tenisi şampiyonasına girişi ve Amerika’yı uçtan uca koşması gibi bir dizi olay trajikomik şekilde anlatılmıştır. Bu eserin film haline getirilmesi ise 1994 yılında Robert Zemeckis yönetmenliğinde yapılmış, filmin yapımcılığını Wendy Finerman, Steve Tisch ve Steve Starkey yapmıştır. Film o kadar başarılı olmuştur ki, birçok otorite ve site tarafından dünyanın en iyi filmleri listesinde ilk 10 sırasında yer alır.

Dövüş Kulübü – Chuck Palahnuik

İşte filmi yapılan kitaplar serisinde bahsedebileceğimiz bir diğer eser. 1996 yılında Chuck Palahnuik tarafından yazılan kitap, hayatın monotonluğundan sıkılmış, uykusuzluk sorunuyla mücadele eden bir adamın hayatını konu alıyor. Tyler Durden uyuyabilmek için birçok terapi grubuna girmiş ve çareyi geçici bir süre burada bulmuştur. Ancak burada karşısına çıkan bir kadın hayatını alt üst edecektir. İsimsiz bir otomobil şirketinde araba çağırma elemanı olarak çalışan Tyler Durden, uçakta karşılaştığı hayali bir kahramandan sonra tüm hayatını değiştirecektir. 1999 yılında David Fincer’ın yönetmenliğinde çekilen filmin başrollerinde Edward Nurten ve Brad Pitt oynamış, film dünya genelinde büyük bir beğeni toplamıştır.

Harry Potter-J.K Rowling

Filmi olan ünlü kitaplar arasında en ünlülerden birisi şüphesiz Harry Poter’dır. İngiliz yazar J.K Rowling tarafından yazılan kitap, fantastik bir dünyayı ve bu dünyada yer alan büyücülük okulunda yer alan bir grup çocuğun hikayesini konu ediniyor. Bugüne kadar 7 serisi yazılan eserin ilk filmi 2001, son filmi 2011 yılı olmak üzere toplam 8 seride kaleme alındı.

Akıl Oyunları

1998 yılında A Beautiful Mind ismiyle piyasaya çıkan kitap, ödüllü matematikçi John Forbes Nash’in sıra dışı hayatını konu edinen bir biyografi. Çıktığı yıl Pulitzer ödülüne layık görüldü ve eleştirmenlerden tam not aldı. Kitabın uyarlaması 2001 yılında çekildi ve yönetmenliğini Ron Howard üstlendi. Russell Crowe’un başrolünde oynadığı film en az kitap kadar başarılı oldu ve uluslararası birçok ödülün de sahibi oldu.

Yeşil Mil-Stephen King

Muhtemelen dünya üzerinde kitapları filme çevrilen yazarlar arasında en üst sırada Stephen King yer alıyor. Kitap haksız yere idam edilen küçük bir siyahi çocuğun yaşadığı esinlenerek yazılmıştır. 1992 yılında kaleme alınan eser, 1999 yılında beyaz perdeye aktarıldı. Filmin başrollerinde Michael Clarke Duncan ve Tom Hanks yer alıyor. Duncan’ın canlandırdığı Jhon Joffey, iri yarı ancak temiz kalpli bir adamdır. Açıklanamayan mistik güçşeri ve şifa yetenği olan Duncan’ın ömrünün son günleri ve idam edilişi izleyenleri ağlatacak kadar dramatik. Filmi olan ünlü kitaplar arasında hem filmi hem de kitabı başarı yakalayabilmiş nadir eserlerden.

 

Etiketler: film olan ünlü kitaplar filmi olan ünlü kitaplar kitaplardan uyarlanmış filmler


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL