Google’a Alternatif Arama Motoru – Kullanabileceğiniz 10 Arama Motoru Önerisi

Google’a Alternatif Arama Motoru – Kullanabileceğiniz 10 Arama Motoru Önerisi

Yazar: Emre İnternet

Beklediğini bulamayan kullanıcılar Google’a alternatif arama motoru arayışına girdiler. Özellikle Google’ın SEO algoritmasını kullanan bazı siteler, Google’da aradığımızı bulamama sorununu da beraberinde getirdi. Bu konuda en büyük sorunu haber siteleri çekmekte. Bugün haber sitelerinin hepsi blog yazarlığına soyunmuş durumda. Bunun da sebebi, giriş başına alınan reklamların fazla olması. Örneğin bir haber sitesine girdiğinizde, reklamlardan haberleri daha okuyamayacak duruma gelmiş durumdayız. Ekşi sözlükte bununla alakalı Haber sitelerinin Google’ı çöplüğe çevirmesi isimli bir başlık ve altındaki yorumları okuyabilirsiniz.

Google’ın dünya çapında en çok kullanılan arama motoru olması, her aradığımızı bulabileceğimiz anlamına gelmiyor. Aksine, bu son zamanlarda bir sorun haline geldi ve Google’a alternatif arama motoru arayışına girildi. Bu arama motorlarının daha az kullanılması, kendilerini öne çıkarmak için daha fazla çaba harcamalarına sebep oldu. Aradığınızı Google’da bulamadıysanız, Google’a alternatif arama motorlarına göz atabilirsiniz.

1-Bing

Ülkemizde pek bilinmese de bugün dünyanın en çok kullanan 2. arama motoru Bing’tir. Daha önceki adı Live Search’dü. Daha sonra Microsoft satın alınan motorun büyümesindeki en büyük etkenlerden biri elbette Windows işletim sisteminin desteği. Aramaları site içerisinde yer alan dizinlere göre yaptığı için, detaylı bir arama yapabilmenizi sağlaması, özellikle makale ve bilgi arayışında olan kullanıcılara destek sağlıyor.

 

2-Yandex

Aynı anahtar kelime ile arama yapmış olmanıza rağmen, Yandex ve Google arasındaki aramalar çok farklı sonuçlar vermektedir. Bunun başlıca sebebi, yazımızın başında belirttiğimiz SEO ayarlarıdır. Ancak Rusya’nın Yandex’i bundan çok daha fazla bir algoritmaya sahip. Bugün harita ve analiz gibi ücretsiz hizmetler sunmasının yanında, Asya’nın çeşitli bölgelerinde üstün olan arama motorunun önümüzdeki günlerde ilerleyişi sürebilir.

 

3-Yahoo

Bir zamanlar dünyanın en büyük arama motoru olan Yahoo, kullanıcıların isteklerine cevap veremediği için zamanla ikinci plana düştü. Zamanla bu hatasını telafi etti elindeki müşterileri çoktan kaçırmıştı. Hali hazırda Google’ın desteği arkasına alan Yahoo’nun dünya genelindeki pazar payı %8 civarlarında.

 

4-CC Search

Telif hakkı içermeyen arama sonuçlarına yer vermesi sebebiyle, Google’a alternatif arama motoru arayışlarına cevap veren bir site. Eğer kopyaladığınız ürünlerin arkasında telif hakkını arayan bir sanatçı veya içerik üretici ile uğraşmak istemiyorsanız, CC Search bu iş için mükemmel bir seçimdir.

 

5-Swisscows

Google’a alternatif arama motoru

Yapay zekâ kullanan bir arama motorudur. Şaşırtıcı derecede ilginç sonuçlar sunan bir site arıyorsanz, Swisscows ile şansınızı deneyebilirsiniz. Bir arama motoruna göre yanlış bir isim seçtiğini düşünebilirsiniz ancak kesinlikle özel bir sitedir.

 

6-DuckDuckGo

Google’a alternatif arama motoru

Kullanıcıların yaptığı aramaları, kişisel bilgileri ve diğer tüm bilgileri saklamama politikası ile gizliliği üst seviyelere taşımış bir site. Arama ayarlarını ve geçmişini gizli tutmak isteyen kullanıcıların isteklerine cevap verme açısından iyi bir site. Google’a alternatif arama motoru isteyenler için iyi bir seçenek gibi gözüküyor.

 

7-Startpage

Google’a alternatif arama motoru

Google arama motoru üzerinden bulabileceğiniz sonuçların tümünü görmenizi sağlayan bir site. Google varken neden bu siteyi kullanmayı tercih edesiniz diye soracak olursanız, site aramalarınızı saklı tutuyor. Gizlilik konusunda takıntılı olan kişilere önerebileceğimiz bir diğer seçenek de Startpage.

 

8-Search Encrypt

Google’a alternatif arama motoru

Aramalarınızı gizli tutmak için şifreleme yöntemi sunan bir arama motoru. Secure Sockets Layer şifrelemesini ve AES-256 şifrelemesini içeren bir şifreleme yöntemi kombinasyonu kullanır. Bir sorgu girdiğinizde, Arama Şifrelemesi sonuçları kendi arama ortakları ağından çekecek ve istenen bilgileri gönderecektir. En iyi yanı, bilgisayarınıza erişim sağlansa bile aramalarınızın gizli kalacak olması.

 

9-Wiki

Google’a alternatif arama motoru

Wikipedia ve benzeri, telifsiz özgür ansiklopedi sonuçlarını listeleyen bir arama motoru. Eğer özgür içeriklere ve bilgi makalelerine düşkünseniz, wiki.com çok işinize yarayacaktır.

 

10-Yaani

Google’a alternatif arama motoru

İşte bu da Türkiye’nin arama motoru. Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Turkcell tarafından geliştirilen Yaani, aradığınızı daha iyi bulabilmeniz için türe göre filtre yapma özelliğine sahip.

 

 

Etiketler: arama motorları google alternatif arama motoru


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL