İyi Bir Yazılımcı Nasıl Olmalı ve Yazılımcı Nedir?

İyi Bir Yazılımcı Nasıl Olmalı ve Yazılımcı Nedir?

Yazar: Emre Tasarım ve Yazılım

İyi Bir Yazılımcı Nasıl Olmalı ve Yazılımcı Nedir?

İyi bir yazılımcı nasıl olmalı ? Yazılımcı, son zamanların en önemli mesleklerinden biri haline geldi. Günümüzde hemen her şey için geliştirilebilen uygulamalar ve bu uygulamalara kullanıcıların gösterdikleri rağbet, bu mesleğin önemini daha iyi anlamamızda yardımcı olmakta. Yazılımcılar, freelance, yani kişisel olarak iş alabilir veya bir şirkete bağlı olarak çalışabilir.

Freelance olarak adlandırılan çalışma şekilleri, yapılan işe göre daha fazla para kazanmanıza olanak sağlayabilir. Bu tip çalışan yazılımcılar fiyatları kendileri belirler ve çalıştıkları kadar para kazanırlar. Öte yandan bir şirkete bağlı çalışan yazılımcının da kendine göre avantajları vardır. Şartlara görevden ya da bir ofiste çalışabilme imkânınız bulunur. Ofiste çalışan yazılımcıların çalışma saatleri bellidir ve mesai saatleri dışında çalışmaz. Evde bir şirkete bağlı olarak çalışan bir yazılımcı ise verilen iş başına çalışır. Elbette bu tip çalışmanın en büyük avantajı, sigortalı olmanızdır. İyi bir yazılımcı nasıl olmalı Yazımızı okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Yazılımcı mesleğinin ön görülemez büyümesinin sebebi, bilgisayar çağının büyümeye devam etmesi gerekir. Aklınıza gelebilecek her türlü program ve yazılım, yazılımcı adı verilen kodlamacılar tarafından tasarlanır. Tasarlanan programlar ne kadar sorunsuz ve hızlı olursa, yazılımcının başarısı da o kadar çok olur. Kodlama adı verilen bu tasarım, belli bir program dilinin dizilimi ile meydana gelmektedir. Programlama dilleri hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız, ortaya çıkardığınız yazılım da o kadar hızlı ve iyi olacaktır. Ancak iyi bir yazılımcı olmak için tek bir programlama diline odaklanmanız en iyisi olacaktır. Bugün günümüzde kullanılan program dilleri oldukça fazladır. Bu dillerden bir kısmı uzun süredir varlığını koruyan diller olsa da bir kısmı zamanla gerekli teknolojik alt yapıyı karşılayamadığı için piyasadan silinmiş ve yeni dillere yerini bırakmıştır. Bu yüzden, iyi bir yazılımcı olmak isteyenler ilk olarak kendilerini geliştirmek istediği program dilleri üzerine bir araştırma yapmalı.

İyi bir yazılımcının başlıca yapabilecekleri şu şekildedir:

 • Kodlama yaptığı şey bir web sitesi ise, hedef kitle üzerine etkili çözümler geliştirmeli
 • Verilerin saklanması ve verilere erişimi olan kullanıcılara bilgi akışı sağlama
 • Verilerin akışı güvenli bir şekilde yürütme
 • Cihazlar arasında çalışan API kaynaklarının yönetilmesi
 • Veri analizine bir sistem mimarisi eklenmesi
 • Çeşitli sistemlere uygun algoritmalar geliştirebilmesi

 

Kodlama Dili Nedir?

Günlük hayatta, bilgisayar, tablet veya akıllı cep telefonlarında karşımıza çıkan her tür uygulama, kendine ait bir yazılım dili üzerinden oluşturulmuştur. Bu yazılım dilleri, bugün dünyanın en büyük bilişim firmaları olarak kabul edilen şirketler ve onların ortakları tarafından geliştirilmiş ve günümüzün şartlarını yerine getirecek teknolojik alt yapılara sahip olacak şekilde geliştirilmiştir.

İyi bir yazılımcı nasıl olmalı derseniz eğer, günümüzün en çok kullanılan ve gerekli şartları karşılayan yazılım dilleri hakkında geniş bilgi sahibi olması gerekir denilebilir. Bu yazılım dillerinin en bilinenlerinden bazıları Pyton, HTML, CSS ve JavaScript’tir. Fakat masaüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlardaki programlama şekilleri birbirinden farklıdır. Yani hangi alanda kodlama yapacağınıza karar vermelisiniz. Öte yandan bazı programa dilleri hem mobil cihazlar hem de masaüstü bilgisayarlar için kullanılabilir.

İyi Bir Yazılımcı Nasıl Olmak İçin Yapabilecekleriniz

İyi bir yazılımcı olabilmek için piyasanın en popüler dillerinden birisini profesyonel düzeyde biliyor olmak gerekir. Bunun yanında ek bir programa dili hakkında orta düzeyde bilgi sahibi olmanız da gerekecektir. Programla ve kodlama yaparak sizi bekleyen birçok sorun olacak ve bu sorunlara bağlı olarak pes etmenin eşiğine gelebileceksiniz. Zamanla kazandığınız tecrübeler sayesinde bu tip sorunları aşmanın yolunu öğrenebileceksiniz fakat ilk zamanlarda bu sorunu aşmanız sorun olabilir. Yeter ki pes etmeyin.

Kodlamayı bir dil gibi ele alın. Kendinizi bu alanda geliştirmek için çok fazla pratik ve tekrar yapın, hata yapmaktan korkmayın ve çok uzun ara vermeyin. Sürekli aynı şeyleri yapmayı bir zaman kaybı olarak görmeyin ve durmaksızın tekrar edin. İlerleyen zamanlarda bu tekrar size kazanım olarak dönecektir. Kendinizi geliştirmek istediğiniz kodlama diline karar verdikten sonra iyi bir yazılımcı olmak için takip etmeniz gereken yol şu şekildedir:

 • Öğrenmeye açık olun bu iş bir zaman ayırın. Haya yapmaktan korkmayın ve devam edin.
 • Hatalarınızda pes etmeyin ve yardım istemekten çekinmeyin.
 • Öğrendiklerinizi tekrar edin ve bilgilerinizi pekiştirin. Daha fazla şey öğrenebilmek için web master forum sitelerine katılın ve aynı yolda olduğunuz kişilerle etkileşim halinde olun.
 • Soru sormaktan ve cevap aramaktan bıkmayın.
 • İşin profesyonellerine danışın.
 • Programlama dillerinin inceliklerini öğrenin.
 • Kendiniz için bir çalışma programı oluşturun.
 • Kendinize bir hedef belirleyin.
 • Belli bir süre için para kazanmayı denemeyin.

 

Etiketler: iyi bir yazılımcı nasıl olmalı yazılımcı yazılımcı nedir


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL