Su Faturasını Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Su Faturasını Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Yazar: Emre Genel

Su Faturasını Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Su, dünyanın bize sunduğu ve hayati önem taşıyan kaynaklardan biridir. Ancak dünyamızın zor günlerden geçtiği bu dönemde, özellikle de su kıymetli bir hale geldi. Kişiler haliyle su faturasını azaltmanın yolları ve su tasarrufu nasıl sağlarım diye düşünmeye başladılar.

Bilindiği üzere dünyanın suyu azalmaktadır. Burada dünyada yaşayan her insanın üzerine büyük görevler düşmektedir. Siz de su faturasını azaltmanın yolları konusunda geçen maddeleri kendi evinizde uygulayarak hem cebinize hem de dünyaya iyilik yapabilirsiniz. İşte su faturasını azaltmanın yolları:

Duşta Suyu Boşa Akıtmayın

Birçok insanın suyu en çok israf ettiği yer, duşta suyu israf ederken beklediği andır. Çoğu insan bu suyu boşa akıtır ve temiz su giderden öylece gider. Siz de bir kova alarak su ısınana kadar akan suyu bu kovaya doldurabilirsiniz. Daha sonra bu suyu temizlikte veya sular kesilince kullanabilirsiniz.

Bulaşık ve Çamaşır Makinenizi Zamanında Çalıştırın

Bulaşık ve çamaşır makinenizi tam dolmadan çalıştırdığınızda harcanan su miktarı yine aynı olur, ancak daha az eşya temizlenir. Tam dolmadan çalıştırılan bulaşık ve çamaşır makineleri bol miktarda suyun israf olmasını sağlamaktadır. Bulaşık ve çamaşır makinenizi tam dolduğunda çalıştırarak yılda hem yüzlerce lira su tasarrufu edebilir hem de suyun boş yere akmasını önleyebilirsiniz.

Çeşmeden Akan Suyu Yönetin

Çeşmeden akan suyu yönetmek oldukça önemlidir. Dişlerinizi fırçalarken çeşmeyi boş yere açık tutmayın. Ya da bulaşıkları elinizde yıkıyorsanız çok akan bir suda değil az akan bir suda bulaşıklarınızı durulayabilirsiniz.

Duş Sürelerinizi Azaltın,

Su faturası azaltmanın yolları arasında belki en önemlisi duş sürelerini azaltmaktır. Uzun duşlar almak çok keyifli gelebilir. Ancak bu alışkanlığın uzun vadede tekrarlanması istenmeyen bir su faturasına sahip olmanızı sağlayabilir. Uzun duşlar cilt için de zararlıdır. Duş sürelerinizi kısaltarak siz de su faturanızı yarı yarıya düşürebilirsiniz. En çok su harcanan yer duşlardır. Örneğin 10 dakika duş alıyorsanız bu süreyi 8 dakikaya indirerek her yıl yüzlerce ton ve yüzlerce lira tasarrufu yapabilirsiniz.

Muslukları ve Şifonu Kontrol Edin

Farkında olmayabilirsiniz ancak damlatan bir musluk yılda yaklaşık 1 ton suyu israf eder. Eğer damlatan bir musluğa sahipseniz bunu acilen tamir ettirmelisiniz. Ayrıca akıtan sifonlar da bir o kadar suyun boşa akmasını sağlar. Bir sifon ortalama 15 kilogram su akıtmaktadır. Su dolu bir şişeyi sifonun içine yerleştirerek sifona daha az su dolmasını sağlayabilir ve buradan da tasarruf edebilirsiniz.

Yağmur Sularını Biriktirin

Eğer abartmayı seviyorsanız ve açık bir balkonunuz veya bahçeniz varsa yağmur sularını biriktirebilirsiniz. Bahçenize yağmur yağdığında koyduğunuz birkaç kova kısa süre içerisinde yağmur suyuyla dolacaktır. Yağmur suyu saçlara oldukça iyi gelmektedir. Bu sularla duş sırasında saçlarınızı durulayabilirsiniz. Ayrıca ev temizliği yaparken boş yere çeşmeden su dolduracağınıza biriktirdiğiniz bu yağmur sularını yerleri veya camları silmekte kullanabilirsiniz.

Bahçe Sularken Dikkat Edin

Sadece bahçe sularken değil, çiçek sularken de çok fazla su israfı yapılmaktadır ve haliyle bu israf faturalara para olarak yansımaktadır. Bahçenize, çiçeklerinize ve bitkilerinize çok fazla su vermek hem onların çürümesini sağlayacaktır hem de boşa para ödemenizi sağlayacaktır. Hortum ucuna takılan aparatlar püskürtme tekniğiyle daha az ve yeterli su verilmesini sağlar. Siz de bu aparatlardan kullanabilirsiniz.

Etiketler: su faturası su faturası nasıl azaltılır su faturasını azaltmanın yolları


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL