Tedavisi Olmayan Psikolojik Hastalıklar Nelerdir?

Tedavisi Olmayan Psikolojik Hastalıklar Nelerdir?

Yazar: Emre Sağlık

Herkesin bazı dönemlerde zor zamanlar geçirdiği ve kendini iyi hissetmediği olmuştur. Yaşanan travmalar bazen hayatı kötü etkileyebilir. Bu olaylar insanın ruhunda beklenmeyen kötü etkiler yaratabilir. Psikolojik hastalıklar da tam bu nedenden, yani yaşanan kötü olaylardan dolayı oluşur. Bu travmalar psikolojik hastalıklara evirildiğinde işin içinden çıkılması daha zor hale gelebiliyor. Böyle durumlarda bir uzmanla görüşmek mecburi hale geliyor. Ancak bazı hastalıklar vardır ki ne yazık ki tıp biliminde de henüz çözümü bulunmamış. Tedavisi olmayan psikolojik hastalıklar olarak adlandırılan bu hastalıklar, bazı durumlarda insanın hayatını tabiri caizse zehir haline getirebiliyor. Peki tedavisi olmayan psikolojik hastalıklar nelerdir?

Alice Harikalar Diyarında Sendromu

Uyku sırasında ya da uykudan uyanılan anlarda, genellikle gecenin bir vakti semptomları görülen bu hastalık insan hayatını oldukça zorlaştırıyor. Bu hastalıktan mustarip kişiler nesneleri olduğundan daha büyük ya da daha küçük görürler. Tüm algıları bozulur. Alice harikalar diyarında sendromuna sahip kişilerin beyin hareketleri incelendiğinde normal insan beyninden çok daha farklı bir algılama mekanizmasına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu hastalıktan mustarip kişilerin yaşadığı zorluklar bir halüsinasyon değildir, tamamen algıların bozulmasından kaynaklanır.

Apotemnophilia

Apotemnophilia sendromu, kişinin vücut bütünlüğünden rahatsız olması olarak adlandırabilir. Bu hastalığa sahip kişiler vücutlarının bir parçasını kendine ait olarak görmez, rahatsızlık duyar ve kurtulmak isterler. Bu hastalığa sahip kişiler genellikle bir el, kol, ayak ve parmak olarak baş gösterir. Yakın zamanda bir Apotemnophilia hastasının elini testere ile kestiği gözlemlenmiştir. Tehlikeli bir hastalık olduğu bilinmektedir. Hastalığa sahip kişilerde sıklıkla kendine zarar verme eğilimi baş gösterir. Hastalığın günümüzde herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. İlaçlarla ve terapilerle semptomlar hafifletilebilir.

Boanthropy

Boanthropy sendromuna sahip hastalar kendilerini bir öküz veya inek gibi hissetmektedirler. Bu hastalar inekler gibi ot yer, ineklerle birlikte yaşamak isterler ve kendilerini bir inek sürüsüne ait hissederler. Oldukça ilginç bir hastalık olan Boanthropy hastalığının günümüzde herhangi bir tedavi şekli yoktur. Çalışmalar devam etse de hastalığın semptomları herhangi bir şekilde ilaçlarla veya terapilerle hafifletilemiyor durumdadır.

Capgras Sendromu

Capgras sendromu, bu hastalığa sahip kişilerin hayatını zindana çeviren bir diğer hastalıktır. Hastalığa sahip kişiler her şeye şüpheci şekilde yaklaşırlar. Tanıdıkları herkesin aslında birer sahtekar olduğuna ve maske taktığına inanan hastalar, tüm hayatlarını şüpheci bir şekilde geçirirler. Hastalığın herhangi kesin bir tedavisi bulunmamakla birlikte semptomlar ilaçlar ve terapilerle hafifletilebilir durumdadır.

 

Etiketler: psikolojik hastalıklar tedavisi olmayan psikolojik hastalıklar


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL