Uyku Sırasında Yaptığımız Hatalar

Uyku Sırasında Yaptığımız Hatalar

Yazar: Emre Sağlık

Uyku Sırasında Yaptığımız Hatalar

Yoğun iş stresi, gelecek kaygısı, çocukların bakımı, günlük ilişkiler gibi, bir günde aklınıza gelemeyecek kadar çok sorunların olduğu günün sonunda, iyi bir uyku ile anlık da olsa tüm bu dertlerden sıyrılıyoruz. Ancak uyku sırasında yaptığımız hatalar yüzünden günün en güzel anından bile verimli faydalanamamak can sıkıcı oluyor. Bazı insanlar çareyi ilaçlarda aramakta buluyor. Muhtemelen nerede yanlış yapmayı düşünmeye başladınız bile. Size maddeler halinde iyi bir uykudan feragat etmenize sebep olan yanlış davranışları sıraladık.

Düzensiz Uyku Saatleri

Bazen gecenin geç saatlerine kadar uyanık kalmak ve ertesi gün geç kalkmak kulağa hoş geliyor olabilir ancak bu uyku düzeninizin bozulmasına sebep olacağı gibi vücut dengenizi, beslenme alışkanlıklarınızı yorabilir. Siz hiçbir şey hissetmiyor olabilirsiniz ama vücudunuz bu durumda yorulur. Üstelik gündüz vakti uyumak, gece uykusunun yerini tutmaz. Gerek gün ışığı gerek dışarıdan gelen gürültüler kaliteli bir uyku almanızı, dolayısıyla pek fark etmeseniz de vücudun iyi dinlenmesini etkiler.

Kötü Uyku Ortamı

Uyku sırasında yaptığımız hatalar arasında uyku ortamının aşırı sıcak olması yer almaktadır. Uyuyacağınız ortam çok sıcak ve çok olmamalıdır. Çok sıcak ortamlarda uyumak, uykunuzun sık bölünmesine sorun olur. Soğuk ortamlarda uyumak vücudunuzu hastalığa karşı en dirençsiz olduğu anda yakalayacağından hasta etme olasılığı çok yüksektir. Ayrıca uyuyacağınız ortamın ses ve ışık almaması çok önemlidir. Bu ortam içerisinde dikkatinizi çekecek laptop ışığı, telefon şarjı gibi etkenler ortadan kaldırılmalı ve yumuşak bir yastık, iyi bir battaniye ile iyi bir uyku çekebilirsiniz.

Uyku Öncesi Hazırlığı

Başta kulağa garip geldiği bir gerçek ancak uyumadan önce hazırlık yapmak iyi bir uykunun anahtarıdır. Örneğin, yemekten birkaç saat sonra yapacağınız küçük bir egzersiz vücudunuzun gevşemenize yardımcı olur. Güzel bir bilgisayar oyunu ve bir televizyon şovu iyi bir fikir gibi görülebilir ancak uyumanızı engeller.

Gereksiz Zaman Harcamak

Uyku zamanı yaklaşırken uyumanızı geciktirecek faktörler geç uyumanıza sebep olur. Sabah iş yerinde esneyen ve uykulu bir şekilde gezen halinizi bu saatlerde hatırlamamak size ertesi gün yeni bir uyku hali kazandıracaktır. Bu yüzden, geç uyumanıza sebep olacak faktörleri erkenden ortadan kaldırın.

Yatakta Teknolojiden Uzaklaşın

Hepimizin yaptığı hatalardan birisi de yatmadan önce çok cazip gibi görünen laptop, tablet ve telefon gibi cihazlarla oyalanmak. Bunların yanında yakınlarda bir televizyon varsa uyumanızı geciktirecektir. Bu en sık yaptığımız hatalardan birisidir. Uyumadan önce teknolojinin varlığını unutun.

Saate Takılmayın

Uyku sırasında yaptığımız hatalar arasında saate takılmak da yer almaktadır. Uyku saatiniz epey geçtiyse, sık sık saate bakarak strese girmeyin. Özellikle erken kalkmanız gerektiği bir gün yatma saati epey geç olduysa saatle göz göze gelmek sizi strese sokmaktan başka bir işe yaramaz. Bu yüzden alarmınızı kurun, gevşeyin ve sakinleşin. Uyumadan önce en sık yaptığımız hatalardan birisi de bu. Unutmayın, bu size bir kazanımdan çok kayıp sağlayacaktır. Bu süreci ne kadar çok uzatırsanız beyniniz o kadar çok kimyasal bir süreç başlatır ve uyumanıza engel olur.

 

“Youtube’dan Nasıl Müzik İndirilir” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Etiketler: kötü uyku sebepleri uyku uyku hataları uyku sırasında yaptığımız hatalar


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL