Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Yazar: Emre İnternet

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Son zamanlarda internet kullanıcılarının birçoğu Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır sorusuna yanıt aramakta. Bunun sorunun cevabını en iyi şekilde sizlere ayrıntılı bir şekilde vereceğiz. Youtube’dan para kazanmak istiyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

Hayatımıza girdiği andan itibaren büyük bir kitleye hitap etmeye başlayan Youtube, bugün internet kullanan insanların %90’nından fazlasının giriş yaptığı bir sosyal medya sitesi. Öyle ki bu sayı, günlük milyonlarla ifade edilmekte. Hal böyle olunca büyük paralar harcayarak kitlelere ulaşmak isteyen şirketlerin de iştahı kabarıyor. Dünya üzerinde hizmet vermekte olan yüzbinlerce firma, Youtube reklam hizmetleri ile kullanıcılarına erişmeyi hedeflemekte. Bugün milyonlarca insanın bir Youtube kanalı var. Bu kanalların çok büyük bir kısmı yorum yapmak ve video beğenmek için işlev görmekte. Geriye kalan çok küçük bölüm kullanıcıları ise içerik üretimi yapmakta. Bunun sebebi ise tabi ki para kazanmak. Peki Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’da ilginizi çeken içerik ne kadar fazla olursa o kadar çok gezinti yapar ve video izlersiniz. Ne kadar çok video izlerseniz o kadar çok reklamla karşılaşırsınız. Youtube’un reklam algoritması, izlediğiniz reklam başına para kazanma üzerine kurulmuştur. Yani Youtube içerik üreticilerine muhtaç. Buradan yola çıkarak kısa bir cevap verecek olursak Youtube’dan para kazanmak için içerik üretmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Küçük bir kesim alıntı videolar üzerinden para kazanmayı hedefliyor olsa da telif hakkı gibi sorunlar sebebiyle para kazanmak bir yana dursun kanallarının kapanmasına sebep olacak davranışlar yapabilmekte.

Youtube İş Ortağı Olun

Youtube iş ortağı platformu, üreticiler ile doğrudan iletişim kurabilmek adına oluşturulmuş bir portaldır. Burada Youtube’dan para kazanmak için yapmanız gereken şeyler hakkında eğitici videoları okumanız mümkündür. Daha fazla meraklanmadan icraata geçmek istiyorsanız adımlarımızı takip edin:

  1. Bir Youtube Kanalı oluşturun: Google üzerinden oluşturduğunuz hesaplar üzerinden Youtube sitesinde bir hesap oluşturun. Daha sonradan isim değiştirme gibi bir opsiyonunuz olmayacağından kendiniz için akılda kalıcı ve güzel bir isim bulduğunuzdan emin olun.
  2. Kanalınızı başarılı bir hale getirin: Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanılır? Öncelikle ilk yüklediğiniz videolar üzerinden para kazanmaya başlayamazsınız. Bu yüzden kanalınızı başarılı bir hale getirmek için kaliteli içerikler üretin, izlenin, beğeni alın ve abone oluşturun.
  3. Adsense hesabı oluşturun: Youtube’un resmi Adsense hesap rehberini takip ederek kendinize bir adsense hesabı oluşturun. Bu hesap posta yolu ile tarafınıza gelecek bir pin ile aktif olur ve izlendikçe para kazanmaya başlamanıza olanak verir.
  4. Kanalınızın son 6 aylık istatistikleri şartları karşıladığı taktirde (örneğin 4 bin saat izlenme, telifsiz paylaşım, topluluk kurallarına ilişkin kurallara uyma, ırkçılık ve pornografik olmayan içerikler) reklam almaya başlayabilirsiniz.

Youtube’dan Para Kazanmanın İp Uçları

Youtube’dan nasıl para kazanabilir, öncelikle bazı ipuçları hakkında fikir sahibi olmanızda fayda var. İlk olarak kaliteli bir kanal ismi ve buna uygun bir logo oluşturun. Daha sonra daha fazla kullanıcıya erişmek için videonuzla alakalı etiketler kullanın. Kanalınızın giriş introsu için güzel bir müzik ve animasyon yaratın. Seslendirme için kaliteli aletler kullanın. İstikrarlı bir şekilde içerik oluşturun ve oluşturduğunuz içerikleri yakın çevrenizin desteği ile daha fazla kişilere ulaşmasına olanak verin.

Sansasyonel veya “clickbait” olmayan içerikler üretin. Kullanıcıyı yanıltan sahte başlıklı videolar çok hızlı bir ters etki yaratacaktır. Ayrıca videonuzda kullandığınız görsellerin telif haklarının olmaması önemlidir. Aksi takdirde kanalınız kapanabilir. Son olarak yüklediğiniz videolar için içeriğin en hızlı ve kolay aktarılabilecek şekilde bir küçük resim oluşturun. Youtube’da içerik üretebilmek için kaliteli ve profesyonel video edit programları kullanabilirsiniz.

Etiketler: youtube youtube para kazanma youtube üzerinden para kazanma youtube'dan para kazanma


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL