Adolf Hitler Kimdir?

Adolf Hitler Kimdir?

Yazar: Emre Kimdir?

Adolf Hitler Kimdir?

Nazi Almanya’sının ve Nasyonal Sosyalist partisinin lideri Adolf Hitler kimdir? Genel kanı itibariyle dünya üzerinde yaşamış en kötü insanlar arasında ilk sırada gösterilen Adolf Hitler’i karizmatik bir lider görerek izinden gitmeye çalışan toplulukların sayısı da azımsanacak kadar az değil. II. Dünya savaşında 6 milyona yakın Yahudi ve 11 milyona yakın sivil insanın ölümünden sorumlu tutulan Adolf Hitler’i derinlemesine konu alacağız.

Adolf Hitler, 1933 ve 1945 yılları arasında Almanya’nın başbakanı ve Nazi partisinin (Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisinin) lideri olarak görev yaptı. Adolf Hitler’in Avrupa genelindeki faşist politikaları, II. Dünya Savaşının başlamasına kadar gelişecek olayların fitilini ateşlemişti. Holokost olarak tanımlanan sistematik soykırımlarda 6 milyona yakın Yahudi öldü ve kadın ve çocukların büyük çoğunluğunu oluşturduğu 5 milyon sivil hayatını kaybetti.

Hitler’in Ailesi

Adolf Hitler kimdir, ailesi nerede yaşamıştır ve kökenleri nedir? Alois Hitler ve Klara Polzl’in çocuğu olarak dünyaya gelen Hitler, aile sevgisinden mahrum büyümüş, özellikle baskıcı ve sert biri olan babasıyla iç çatışmalar yaşamıştı. Kariyerine güzel sanatlar okuyarak devam etmek isterken babasını sert muhalefetiyle karşılaştı. 1900 yılında küçük kardeşi Edmund Hitler öldükten sonra içine kapalı bir çocuk oldu. Babası 1903 yılında öldükten sonra annesi okulunu bırakmasına müsaade etti ve kendi iradesiyle istediği kariyeri yapmak için hazırlıklara başladı. 1907 yılında annesi Klara Polz öldükten sonra Viyana’ya taşındı ve suluboya ressamlığı yapmaya başladı.

Ortaya çıkarmış olduğu eserlerle iki kere Güzel Sanatlar Akademisine başvursa da reddedildi. Aldığı yetim aylığı kendisine yetmiyordu ve sokaklarda kartpostal satarak para kazanmaya çalışsa da bu para da kendi ayakları üzerinde durmaya yetmedi ve genç Hitler evsizler barınağında yaşamaya başladı. Daha sonradan yazacağı Mein Kampf (Kavgam) kitabında antisemitizmini geliştirdiğini yazdı ancak bu konu hakkında çeşitli tartışmalar mevcut.

 

Adolf Hitler Kimdir
Adolf Hitler Kimdir

 

Dünya Savaşında Adolf Hitler

Bu yokluk içinde 1913 yılında Münih’e taşınan Adolf Hitler, I. Dünya Savaşının patlak vermesinden sonra ateşli bir vatan sever olarak orduya başvuru yaptı. O sıralar hala Avusturya vatandaşıydı fakat orduya kabul edildi. Orduda genel olarak daha az tehlikeli cephelerde savaşmış olsa da bir dizi önemli savaşta yer aldı, Somme Savaşında yaralandıktan sonra Demir Hac ve Kara Yara Rozetiyle cesareti ödüllendirildi.

Almanya’nın teslim olmasından sonra Adolf Hitler psikolojik bir çöküş yaşadı. Ordudaki tecrübeleri onun tutkulu vatan aşkını körükledi ve 1918 yılında Almanya’nın yenilgiye uğramasından sonra şok oldu. Adolf Hitler de diğer Alman milliyetçileri gibi Alman ordusunun Marksistler ve Yahudi asıllı stokçular yüzünden ihanete uğradığına inanıyordu.

 

Nazi Almanyası

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Hitler, Münih’e döndü ve Alman ordusu için çalışmaya devam etti. Bir istihbarat subayı olarak, Alman İşçi Partisi’nin (DAP) faaliyetlerini izledi. Başta ajan olarak yer aldığı bu parti toplantılarında partinin kurucusu Anton Drexler’in anti-Semitik, milliyetçi ve anti-Marksist fikirlerinin hepsini benimseyerek kendine göre yeni bir felsefe buldu. Bir gün parti için yaptığı bir konuşmada partilileri çok etkileyince önemli pozisyonlarda yer buldu. Daha sonra Nazi partisinin gamalı hac ve kırmızı fonlu sembolünü oluşturdu. 1921’de Hitler, Nazi parti başkanı olarak Drexler’in yerini aldı.

Hitler’in ateşli birahane konuşmaları düzenli izleyicileri çekmeye başladı. İlk takipçiler arasında, toplantıları koruyan ve sık sık siyasi muhaliflere saldıran Nazi paramiliter örgütü Sturmabteilung‘un (SA) başı olan ordu kaptanı Ernst Rohm vardı. 8 Kasım 1923’te Hitler ve SA, Münih’teki büyük bir bira salonunda Bavyera başbakanı Gustav Kahr ile halka açık bir toplantı düzenledi. Hitler, ulusal devrimin başladığını duyurdu ve yeni bir hükümetin kurulacağını ilan etti.

Birkaç kişinin ölümüne yol açan kısa bir mücadelenin ardından, Beer Hall Darbesi olarak bilinen darbe başarısız oldu. Hitler tutuklandı ve vatana ihanetten yargılandı ve dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı. Hitler’in 1924’te hapishanede geçirdiği dokuz ay boyunca, otobiyografik kitabı ve siyasi manifestosu Mein Kampf’ın ilk cildinin çoğunu yardımcısı Rudolf Hess’e yazdırdı ve ilk cilt 1925 yılında yayınlandı. İkinci cildi 1927 yılında yayınlandı. 1939 yılına kadar beş milyondan fazla satıldı ve 11 dile çevrildi. Planlarını ortaya koydu kitap Adolf Hitler’in progragandasında etkili oldu.

İlk ciltte Hitler, Aryan yanlısı Yahudi karşıtı dünya görüşünü, Birinci Dünya Savaşı’nın sonucundaki “ihanet” duygusuyla paylaşarak Fransa’dan intikam almak ve doğuya doğru Rusya’ya doğru genişlemek için çağrıda bulundu.

İktidara yükselmesi

Milyonlarca işsiz ile Almanya’daki Büyük Buhran , Hitler için siyasi bir fırsat sağladı. Almanlar parlamenter cumhuriyete kararsızdı ve aşırılık yanlısı seçeneklere giderek daha açıktı. 1932’de Hitler, başkanlık için 84 yaşındaki Paul von Hindenburg’a karşı yarıştı. Hitler seçimin her iki turunda da ikinci oldu ve son sayımda yüzde 36’dan fazla oy topladı. Sonuçlar, Hitler’i Alman siyasetinde güçlü bir konuma getirmişti. Hindenburg, siyasi dengeyi geliştirmek için isteksizce Hitler’i şansölye olarak atamayı kabul etti.

 

Adolf Hitler Kimdir
Adolf Hitler Kimdir

 

Hitler’in Führer Oluşu

Hitler, fiili bir yasal diktatörlük oluşturmak için şansölye pozisyonunu kullandı. Reichstag Yangını Kararnamesi, temel hak askıya ve yargılama olmaksızın gözaltı izin Almanya’nın meclis binasında şüpheli bir yangın sonrasında açıkladı. Hitler ayrıca, kabinesine dört yıllık bir süre için tam yasama yetkisi veren ve anayasadan sapmalara izin veren Yetkilendirme Yasası’nın geçişini tasarladı. Tüm bunlar Adolf Hitler’in Führer oluşuna zemin hazırlamıştı.

Kendini Führer (“lider”) olarak kutsayan ve hükümetin yasama ve yürütme organları üzerinde tam kontrole sahip olan Hitler ve siyasi müttefikleri, geri kalan siyasi muhalefeti sistematik bir şekilde bastırmaya girişti. Haziran ayı sonunda, diğer partiler dağılmaları için sindirilmişlerdi. 14 Temmuz 1933’te, Hitler’in Nazi Partisi Almanya’daki tek yasal siyasi parti ilan edildi. O yılın Ekim ayında Hitler, Almanya’nın Milletler Cemiyeti’nden çekilmesini emretti.

1 Nisan 1933’te Hitler, Yahudi işletmelerini ulusal boykot etti. Bunu Yahudileri devlet hizmetinden dışlayan 7 Nisan 1933 tarihli “Profesyonel Kamu Hizmetinin Restorasyonu Yasası” izledi. Yasa, Yahudilerin ve Aryan olmayanların örgütlerden, istihdamdan ve nihayetinde kamusal yaşamın tüm yönlerinden dışlanmasını isteyen Aryan Paragrafının bir Nazi uygulamasıydı.

 

1 Nisan 1933’te SA askerleri, Yahudi işletmelerinin ulusal düzeyde boykot edilmesi çağrısında bulundu. Burada, İsrail’in Berlin’deki Çok Katlı Mağazasının dışındalar. Tabelalarda “Almanlar! Kendinizi savunun! Yahudilerden alışveriş yapmayın” yazıyor. (“Deutsche! Wehrt Euch! Kauft nicht bei Juden!”). Mağaza daha sonra 1938’de Kristallnacht sırasında, ardından Yahudi olmayan bir aileye teslim edildi.

Ek yasalar, okullarda ve üniversitelerde Yahudi öğrenci sayısını kısıtladı, tıp ve hukuk mesleklerinde çalışan Yahudileri sınırladı ve Yahudi vergi danışmanlarının lisanslarını iptal etti. Alman Öğrenci Birliği Basın ve Propaganda Ana Ofisi, öğrencileri 25.000’den fazla “Alman olmayan” kitabı yakmaya teşvik ederek, bir sansür ve Nazi propagandası çağını başlatan “Alman Olmayan Ruha Karşı Eylem” çağrısında bulundu. 1934, Yahudi aktörlerin filmde veya tiyatroda oynaması yasaklandı.

 

Adolf Hitler Kimdir
Adolf Hitler Kimdir

 

Holokost ve Toplama Kampları

1939’da II.Dünya Savaşı’nın başlangıcı ile 1945’te bitişi arasında, Naziler ve işbirlikçileri, Avrupa’daki Yahudi nüfusunun üçte ikisini temsil eden altı milyon Yahudi de dahil olmak üzere en az 11 milyon savaşmayan kişinin ölümünden sorumluydu. Rejim tarafından gerçekleştirilen soykırım, Hitler’in “Nihai Çözüm” ünün bir parçası olarak Holokost olarak anılacaktı.

 

Mahkumlar SS inşaat projeleri için zorunlu işçi olarak kullanıldı ve bazı durumlarda toplama kampları inşa etmek ve genişletmek zorunda kaldılar. Açlık, işkence ve korkunç vahşete maruz kaldılar, buna dehşet verici ve acı verici tıbbi deneyler de dahil. Hitler muhtemelen toplama kamplarını hiç ziyaret etmedi ve toplu katliamlar hakkında alenen konuşmadı. Ancak Almanlar kamplarda işlenen zulmü evrak ve filmlerle belgeledi.

Dünya Savaşı II

1938’de Hitler, diğer birkaç Avrupalı ​​liderle birlikte Münih Paktı’nı imzaladı. Anlaşma, Versailles Antlaşması’nın bir kısmını tersine çevirerek Sudetenland bölgelerini Almanya’ya bıraktı. Zirve sonucunda Hitler, Time dergisinin 1938 için Yılın Adamı seçildi. Bu diplomatik galibiyet, yalnızca yenilenmiş bir Alman egemenliğine olan iştahını kabarttı. 1 Eylül 1939’da Almanya, Polonya’yı işgal ederek II.Dünya Savaşı’nın başlangıcını ateşledi. Buna cevaben İngiltere ve Fransa, iki gün sonra Almanya’ya savaş ilan etti.

1940’ta Hitler askeri faaliyetlerini artırarak Norveç, Danimarka, Fransa, Lüksemburg, Hollanda ve Belçika’yı işgal etti. Temmuz ayına gelindiğinde Hitler, işgal amacıyla Birleşik Krallık’a bombalı saldırılar düzenledi. Almanya’nın birlikte Mihver güçleri olarak bilinen Japonya ve İtalya ile resmi ittifakı, ABD’yi İngilizleri desteklemekten ve korumaktan caydırmak için Eylül ayı sonuna doğru kabul edildi.

22 Haziran 1941’de Hitler, Joseph Stalin ile 1939’daki saldırmazlık anlaşmasını ihlal ederek Sovyetler Birliği’ne devasa bir Alman askeri ordusu gönderdi. İşgalci güç, geçici olarak durdurmadan ve güçleri Leningrad ve Kiev’i kuşatmak için yönlendirmeden önce Rusya’nın büyük bir alanını ele geçirdi. Duraklama, Kızıl Ordu’nun yeniden toplanmasına ve karşı saldırıya geçmesine izin verdi ve Alman ilerleyişi Aralık 1941’de Moskova’nın dışında durduruldu.

Yenilgiye Doğru Tökezleme

Başlangıçta Müttefikleri birbiri ile oynayabileceğini umarak, Hitler’in askeri yargısı gittikçe düzensiz hale geldi ve Mihver güçleri saldırgan ve genişleyen savaşını sürdüremedi. 1942’nin sonlarında, Alman kuvvetleri Süveyş Kanalı’nı ele geçirmeyi başaramadı ve Kuzey Afrika üzerindeki Alman kontrolünü kaybetti. Alman ordusu, savaşta bir dönüm noktası olarak görülen Stalingrad Savaşı’nda (1942-43) ve Kursk Muharebesi’nde (1943) yenilgi aldı.

Batı Müttefik orduları 6 Haziran 1944’te D Günü olarak anılacak olayda kuzey Fransa’ya çıktı. Bu önemli aksaklıkların bir sonucu olarak, birçok Alman subay, yenilginin kaçınılmaz olduğu ve Hitler’in devam eden yönetiminin ülkenin yıkılmasıyla sonuçlanacağı sonucuna vardı. Diktatöre suikast düzenlemek için örgütlü çabalar ilgi kazandı ve muhalifler 1944’te kötü şöhretli Temmuz Planı ile yaklaştı, ancak sonuçta başarısız oldu.

1945’in başlarında Hitler, Almanya’nın savaşı kaybedeceğini anladı. Sovyetler Alman ordusunu Batı Avrupa’ya geri püskürtmüştü, Kızıl Orduları Berlin’i çevrelemişti ve Müttefikler batıdan Almanya’ya doğru ilerliyorlardı. 16 Ocak 1945’te Hitler komuta merkezini Berlin’deki Reich Şansölyeliği yakınlarındaki bir yeraltı hava saldırısı sığınağına taşıdı. Führerbunker olarak bilinen betonarme barınakta yaklaşık 30 oda vardı.

Gece yarısı, 29 Nisan 1945’e girerken, Hitler kız arkadaşı Eva Braun ile yer altı sığınağında küçük bir resmî törenle evlendi. Bu süre zarfında Hitler, İtalyan diktatör Benito Mussolini’nin infazından haberdar edildi. Aynı kaderin başına gelmesinden korktu. Hitler, 30 Nisan 1945’te düşman birlikleri tarafından ele geçirilme korkusuyla intihar etti. Hitler bir doz siyanür aldı ve sonra kendini başından vurdu. Eva Braun’un aynı zamanda kendini siyanürle zehirlediğine inanılıyor. Vücutları, Reich Şansölyeliği yakınlarındaki bir bomba kratere taşındı, kalıntıları benzinle dolduruldu ve yakıldı. Hitler, öldüğü sırada 56 yaşındaydı.

 

“Winston Churchill Kimdir?” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Etiketler: adolf hitler adolf hitler kimdir hitler nasyonal sosyalizm nazi naziler


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL