Winston Churchill Kimdir?

Winston Churchill Kimdir?

Yazar: Emre Kimdir?

Winston Churhill Kimdir?

İngiltere’nin bugün gelmiş geçmiş en büyük devlet adamlarından kabul edilen Winston Churchill kimdir?

Churhill iki kez Britanya Krallığına başbakan olarak seçildi. Tam adı Sir Winston Leonard Spencer-Churchill, 30 Kasım 1874’te İngiltere’nin Oxfordshire kentindeki Blenheim Sarayı’nda köklü bir ailenin oğlu olarak doğdu. Küçük yaşlardan itibaren İngiliz devlet adamı olan babasının ve New York asilzadelerinden olan annesinin sevgisinden yoksun büyüdü. Churchill, babasının büyükbabası Marlborough 7. Dükü John Spencer-Churchill tarafından istihdam edildiği İrlanda’nın Dublin kentinde büyüdü.

İlk eğitim yıllarına başladı iki okulda da kötü bir performans gösterdi ve Nisan 1888’de Londra yakınlarında Harrow ismindeki bir yatılı okulda eğitim gördü. Eğitimine ilerleyen safhalarda Harrow Rifle Crops okuluyla devam etti ve kariyerini asker olarak ilerletti. Başlarda asker olmak onun için iyi bir seçim gibi görünmüyordu. İngiliz Kraliyet Askeri koleji sınavlarına 2 kez giriş yapmasına rağmen başarılı olamadı ve son seferinde başarılı olarak 130 kişilik sınıfta 20. Olarak mezun oldu. Winston Churhill, her ne kadar anne ve babasına hayran da olsa ilişkileri hep mesafeli oldu. Yatılı okulda eğitim gördüğü sırada annesine defalarca mektup yazmış olmasına ve onu görmek istemesine rağmen yalnızca birkaç kez ziyaretine geldiği bilinmekte. Babası ise henüz kendi 21 yaşındayken babasını öldü.

Churchill, İngiliz askeri gücünün zirvesinde İngiliz Ordusunda kısa ama olaylı bir kariyer yaşadı. 1895’te Dördüncü Kraliçe’nin Kendi Hussar’larına katıldı ve Hint kuzeybatı sınırında ve 1898’de Omdurman Savaşı’nda eylem gördüğü Sudan’da görev yaptı. Ordudayken, Pioneer Mail ve Daily Telegraph için askeri raporlar ve deneyimleri hakkında iki kitap yazdı. Yazdığı kitaplar: The Story of the Malakand Field Force (1898) ve The River War (1899).

Parlamento, Kabine ve Evlilik

1900’de Winston Churchill, Manchester’daki bir kasaba olan Oldham Muhafazakâr Partisi’nde İngiliz Parlamentosu’nun bir üyesi oldu. Siyasi anlamda babasının izinden gitti ve sosyal reform destekçisi oldu. Muhafazakâr Parti’nin sosyal adalete bağlı olduğuna ikna olmayan Churchill, 1904’te Liberal Parti’ye geçti. 1908’de Parlamento üyesi seçildi ve Ticaret Kurulu Başkanı olarak başbakan kabinesine atandı.

Ticaret Kurulu başkanı olarak Churchill, İngiliz Donanmasının genişlemesine karşı çıkan yeni Şansölye David Lloyd George’a katıldı. Hapishane sistemi için çeşitli reformlar yaptı, ilk ücretli askerliği uygulamaya koydu. Ayrıca zenginlere sosyal refah programları çerçevesinde ek vergiler getirdi ve halkın geçinebilmesi için bir dizi rahatlatıcı adımlar attı. 1911 yılında gerçekleşen bir polis soyguncu çatışmasında polisin sert yanlı tutumunu desteklemek için olay yerini bizzat ziyaret etti ve sert tarafını herkese açık bir şekilde gösterdi. Bazı kayıtlar onu olay yerine sadece inceleme yapmak için gittiğini, bazıları ise bizzat polise nasıl saldıracağı yönünde emir vermek için gittiğini söylemekte. Kuşatma sırasında evin tutuştuğu ve Churchill’in yangın söndürme ekibinin yangınları söndürmesini engellediği biliniyor ve sakinleri kurtarmak için canları riske atmaktansa “evin yanmasına izin vermenin” daha iyi olacağını düşündüğünü belirtti. İki soyguncunun cesetleri daha sonra kömürleşmiş harabelerin içinde bulundu. 1908’de Winston Churchill, Clementine Ogilvy Hozier ile evlendi. Çiftin Diana, Randolph, Sarah, Marigold ve Mary adında beş çocuğu oldu.

 

Asker Yılları

1911’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın İlk Lordu olarak adlandırılan Churchill, yeni savaş gemilerinin kömürle çalışan motorlar yerine petrolle çalışan gemilerle inşa edilmesini emrederek İngiliz Donanması’nın modernize edilmesine yardımcı oldu. Askeri uçakları teşvik eden ve Kraliyet Donanması Hava Hizmetini kuran ilk kişilerden biriydi. Havacılık konusunda o kadar hevesliydi ki, havacılığın askeri potansiyelini ilk elden anlamak için uçuş dersleri aldı.

1. Dünya Savaşı ve Sonrası

Winston Churchill, I.Dünya Savaşı’nın başlangıcına kadar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın İlk Lordu olarak görevinde kaldı , ancak felaketle sonuçlanan Çanakkale Savaşındaki rolü yüzünden görevden alındı ve 1915’in sonlarına doğru hükümetten istifa etti. 1917’de tank, uçak ve mühimmat üretimini denetleyerek savaşın son yılı için mühimmat bakanı olarak atandı.

Winston Churchill, 1919’dan 1922’ye kadar Başbakan David Lloyd George kabinesinde savaş ve hava bakanı ve sömürge sekreteri olarak görev yaptı. Hava kuvvetlerinin bir Britanya toprağı olan Irak’taki asi Kürt aşiretlerine saldırmasını emrettiğinde başka bir tartışmaya sebep olmuştu. Bir noktada, isyanı bastırmak için zehirli gaz kullanılmasını önerdi, bu kabul edilen ancak hiçbir zaman yürürlüğe girmeyen bir teklif oldu. Liberal Parti’deki çatlaklar Churchill’in 1922’de Parlamento üyesi olarak yenilgiye uğramasına yol açtı ve tekrar Muhafazakar Parti’ye katıldı. Maliye Şansölyesi olarak görev yaptı, Britanya’yı altın standardına döndürdü ve İngiliz ekonomisini tehdit eden genel bir işçi grevine karşı sert bir tavır aldı.

II. Dünya Savaşı

Winston Churchill başlangıçta Adolf Hitler’in 1930’larda iktidara gelmesinin yarattığı tehdidi görmemiş olsa da yavaş yavaş Britanya’nın yeniden silahlanmasının önde gelen savunucularından biri haline geldi. 1938’e gelindiğinde, Almanya, İngiltere’nin komşu ülkeleri üzerinde kontrol sağlamaya başladığında, Churchill, Başbakan Neville Chamberlain’in Nazilere karşı taviz verme politikasının eleştirenlerden biri haline geldi.

3 Eylül 1939’da Britanya’nın Almanya’ya savaş ilan ettiği gün, Churchill yeniden Amiralliğin Birinci Lordu ve savaş kabinesinin bir üyesi olarak atandı; Nisan 1940’ta Askeri Koordinasyon Komitesi başkanı oldu. Aynı ayın ilerleyen zamanlarında Almanya, Churchill’in İngiltere’nin hayati önem taşıyan Norveç demir madenlerini ve limanlarını tek taraflı işgal ederek Alman saldırganlığını önleme önerisine direnen Chamberlain için bir başarısızlık olarak Norveç’i işgal etti.

Başbakanlık Yılları

10 Mayıs 1940’ta Chamberlain istifa etti ve Kral George VI , Churchill’i başbakan ve savunma bakanı olarak atadı. Birkaç ay içinde Nazi Almanya’sı Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’u işgal etti ve daha sonra Fransa’ya girdi. Avrupa’da tek başına kalan İngiltere Almanya’ya karşı tek başına direnmeye çalıştı. Churchill, 1940’tan 1945’e kadar Büyük Britanya’nın başbakanı olarak görev yapacak ve Almanya’nın teslim olmasına kadar ülkeyi II.Dünya Savaşı’na götürecekti.

Britanya Savaşı

Churchill, çabucak İşçi Partisi, Liberal ve Muhafazakâr partilerin liderlerinden oluşan bir koalisyon kabini kurdu. Zeki ve yetenekli adamları kilit pozisyonlara yerleştirdi. 18 Haziran 1940’ta Churchill, Avam Kamarası’na yaptığı ikonik konuşmalardan birini ” Britanya Savaşı ” nın başlamak üzere olduğu konusunda uyararak yaptı . Churchill, Nazi egemenliğine karşı direnişi canlı tuttu ve Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği ile ittifakın temelini oluşturdu.

Winston Churchill daha önce 1930’larda ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt ile bir ilişki geliştirmişti ve Mart 1941’e kadar İngiltere’nin ABD’den krediyle savaş malları sipariş etmesine izin veren Borç Verme Kiralama Yasası aracılığıyla hayati önem taşıyan ABD yardımını güvence altına alabildi. Amerika Birleşik Devletleri Aralık 1941’de II.Dünya Savaşı’na girdikten sonra Churchill, Müttefiklerin sonunda savaşı kazanacağından emindi. Takip eden aylarda Churchill, bir Müttefik savaş stratejisi ve savaş sonrası dünyası oluşturmak için Roosevelt ve Sovyet lideri Joseph Stalin ile yakın bir şekilde çalıştı.

Savaş sona erdiğinde, Churchill Britanya’da sosyal reform planları önerdi, ancak halkı ikna edemedi. Almanya’nın 7 Mayıs 1945’te teslim olmasına rağmen, Churchill Temmuz 1945’teki genel seçimlerde mağlup oldu.

‘Demir Perde’ Konuşması

Churchill’in yenilgisinden sonraki altı yıl içinde muhalefet partisinin lideri oldu ve dünya meselelerini etkilemeye devam etti. Mart 1946’da Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret ederken ünlü “Demir Perde” konuşmasını yaptı ve Doğu Avrupa’daki Sovyet hakimiyetini uyardı. Ayrıca İngiltere’nin Avrupa koalisyonlarından bağımsız kalmasını savundu.

1951 genel seçimleriyle, Churchill hükümete döndü. Ekim 1951’de ikinci kez başbakan oldu ve Ekim 1951 ile Ocak 1952 arasında savunma bakanı olarak görev yaptı. Churchill, madenlerde çalışma koşullarını iyileştiren 1954 Maden ve Taş Ocağı Yasası ve konut için standartları belirleyen 1955 Konut Onarım ve Kira Yasası gibi reformları uygulamaya devam etti. Bu iç reformlar, Churchill’in doğrudan askerî harekât emri verdiği Kenya ve Malaya kolonilerindeki bir dizi dış politika krizinin gölgesinde kaldı. İsyanları bastırmada başarılı olsa da Britanya’nın artık sömürge yönetimini sürdüremediği ortaya çıktı.

Ölüm

Winston Churchill, şiddetli bir felç geçirdikten dokuz gün sonra 24 Ocak 1965’te 90 yaşında Londra’daki evinde öldü. İngiltere bir haftadan fazla yas tuttu. Winston Churchill ilk kez Beyaz Saray ziyareti sırasında geçirdiği bir kalp krizinde kırılgan sağlık belirtisi göstermiş oldu. İki yıl sonra zatürre nöbeti ile savaşırken benzer bir sorun yaşadı.

Haziran 1953’te 78 yaşında ofisinde bir dizi felç geçirdi. Bu özel haber, yorgunluktan mustarip olduğunu belirten resmî açıklama ile halktan ve Parlamentodan saklandı. Churchill evinde toparlandı ve Ekim ayında başbakan olarak işine döndü. Bununla birlikte, büyük devlet adamı bile fiziksel ve zihinsel olarak yavaşladığı ve 1955’te başbakanlıktan emekli olduğu anlaşılıyordu. Churchill, yeniden seçilmek istemediği 1964 genel seçimine kadar Parlamento üyesi olarak kaldı.

Churchill’in son yıllarında Alzheimer hastalığından mustarip olduğuna dair spekülasyonlar vardı, ancak tıp uzmanları daha önceki felçlerinin zihinsel kapasitenin azalmasının olası nedeni olduğunu belirtti. 90 yaşında felç geçirdikten sonra 9 gün yoğun bakımda kaldı ve öldü.

 

“Buda Kimdir” adlı makalemizi okumak için buraya tıklayınız.

 

 

Etiketler: churchill ingiltere ingiltere winston churchill winston churchill winston churchill kimdir


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL