Akıllı Telefonlarda İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

Akıllı Telefonlarda İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

Yazar: Emre Mobil

Ev dışında internette çok fazla vakit geçirenlerden misiniz? 2021 yılına girmek üzereyiz ancak bazı problemler hala devam ediyor. Şaşırtıcı ama gerçek olan şu ki birçok kullanıcı bu yavaş internet sorunu ile baş etmekte. Akıllı telefonlarda internet hızı nasıl arttırılır sorusunu soranlardansanız okumaya devam edin. Makalemizde sorunlarınız ortadan kalkacak. İnternet sitesinin yavaş olmasına neden olan birçok sorun bulunur. Ayrıca uygulamaların gücüne güveniyorsanız, mobil internet hızını arttırabileceğiniz özel yazılım araçları da mevcut.

Yavaş mobil internet sorununun sadece ülkemizde olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsanız. Dünya genelince milyonlarca insan yavaş internet sorunuyla karşı karşıya. Buradan yola çıkarak aklınıza gelebilecek konu şu: İnternet hızının yavaş olmasının sebebi belki de sizin kullanımınızdan ötürü meydana gelmekte. Peki akıllı telefonlarda internet hızı nasıl arttırılır?

İnternet hızının yavaş olması çoğu akıllı telefon sahibi için ortak bir sorundur. Telefonunuzun internetinin yavaş olmasına sebep olan birden fazla neden mevcuttur. Bu nedenler, yavaş veri akımına sebep olur. İşte yavaş internetin sebepleri:

Çok fazla aktif uygulama ve sekme

Arka planda çalışan uygulamalar, anlık olarak internet kullanmaya devam eder ve veri akışının yavaşlamasına sorun olur. En hızlı mobil internet ağları bile düzinelerce uygulama ve sekmelerden ötürü internet hızının yavaşlamasının önüne geçemez. Ülkemizde kullanılan internet ağları 5G’nin üzerinde değil. Bu sorunu aşmanız hem daha verimli bir şarj hem de internet paketinizi daha uzun kullanmanıza da sebep olacaktır. Bu yüzden, telefonunuzun arka planda çalışan uygulamalarının yanında, ayarlar sekmesine girerek uygulamaların arka plan veri akışını kapatmanız, akıllı telefonlarda internet hızı nasıl arttırılır sorusunu soranlar için ilk tavsiyemiz olacaktır.

Zayıf çekim gücü

Eğer evin içinde yer yer farklı çekim gücü alıyorsanız, muhtemelen bulunduğunuz konuma baz istasyonundan gelen kuvvetin kesilmesinden ötürü kaynaklanmasıdır. Küçük bir test yapmak için aynı işlemi iki farklı konumdan yaparak deneyebilirsiniz.

Önbelleğiniz dolu

Tarayıcınız, sık ziyaret ettiğiniz web sitelerinin daha hızlı yüklenebilmesi için verilerini önbellek adı verilen yerde depolar. Bu kısa vadede internetinizin hızlı bir şekilde dolmasını sağlar ancak tam kapasite dolduğunda internet hızınız hatırı sayılır miktarda yavaşlayacaktır. Akıllı telefonların internet hızını arttırmak için yapabileceğiniz bir diğer işlemde bu önbellekleri boşaltmaktır. Bunun için ilk olarak telefonunuzdan ön belliğini silmek istediğiniz uygulamanın ayarlarına gelmek ve önbelleği boşalt sekmesine tıklamanız gerekecektir.

Ağ ayarlarınızı sıfırlayın

Mobil verinizi etkileyen unsurlardan bir diğeri de telefonunuzun mevcut ağ ayarları olabilir. Bazen herhangi bir uygulama bu ayarların değişmesine sebep olabilir ve internetiniz yavaşlayabilir. Telefonunuzun bağlantısını hızlandırmak için ağ ayarlarınızı, mobil operatörlerinizin müşteri desteğine bağlanarak alabilirsiniz.

Son zamanlarda 5 G teknolojisi yaygın hale gelmiş olsa da yavaş internet sorunu hala insanları uğraştıran bir durum olmaktan çıkmadı. Yukarıda yer alan muhtemel sorunlar, akıllı telefonlarda internet hızı nasıl arttırılır sorusunun bir yanıtı olabilir. Diğer yanıtlar ise şunlar olabilir:

Telefonu Yeniden Başlatın

Eğer telefonunuzda baş gösteren yavaş internet sorunu aniden ortaya çıktıysa, geçici bir ayar değişikliğinin düzeltilmesi için telefonu yeniden başlatın. Bu telefonunuzun internet hızını değiştirmezse alttaki seçeneklerle devam edin.

Kullanılan Uygulamaları Gözden Geçirin.

Akıllı telefonunuza indirdiğiniz bazı uygulamalar, mobil ağ ayarlarınızı yönetebilir. Bu durumda bu uygulamalar açık olduğu sürece internete girmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Akıllı telefonlarda internetin yavaşlamasına sebep olan durumlardan birisi, zararlı veya koruma duvarını aşabilen uygulamalardır.

VPN’yi Kapatın

VPN, mobil ağların bantlarını daraltabilir. İnternet hızınız bariz bir düşüş gösteriyorsa bunun sebebi VP uygulamalarıdır. Akıllı telefonlarda internet hızı arttırmak için VPN kaldırarak tekrar interneti girmeyi deneyin.

Bu makale şunları içerir:

  • Telefonum internette neden bu kadar yavaş?
  • Mobil verilerinizi nasıl daha hızlı hale getirebilirsiniz?
  • Telefonunuzun İnternet hızını artırmanın diğer yolları

 

“Amerika Başkanı Joe Biden Kimdir?” konulu makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler: akıllı telefonlarda internet hızı nasıl arttırılır internet hızı nasıl arttırılır


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL