Yeni Amerika Başkanı Joe Biden Kimdir?

Yeni Amerika Başkanı Joe Biden Kimdir?

Yazar: Emre Kimdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin seçilmiş son başkanı Joe Biden kimdir? Ayrıca 2008-2016 yılları arasında Barack Obama’nın başkan yardımcısı olarak görev yaptı.

Siyasete atılmadan önce kısa bir süre avukatlık yaptı. ABD tarihinin en genç beşinci ve aynı zamanda Delaware’nin en uzun süre hizmet veren senatörü oldu. 2008 başkanlık seçimlerini kazanamadı ancak Barack Obama onu yardımcısı olarak seçti. ABD’nin 47. Başkan yardımcısı olarak 2017 yılına kadar görev yaptı. Trump’ın başkanlık yıllarında ilk ABD başkanlık kampanyasını başlatmış oldu.

Hayatının İlk Yılları

Joe Biden kimdir? Çocukluğu nasıl geçti? Joe Biden 20 Kasım 1942 tarihinde Pennsylvania’nın elit şehirlerinden biri olan Scranton şehrinde doğru ve büyüdü. Babası Joseph Biden ikinci el araba satıcısı annesi Catherine Eugenia bir ev hanımıydı. Ailesi ona sıkı ve azimli çalışması konusunda sık sık telkinler vermekteydi. Babasının kendisine söylediği söylerden biri olan “Şampiyon bir adamın ölçüsü ne kadar çok düştüğü değil ne kadar çabuk kalktığıdır” sözünü Joe Biden kendi ağzından dile getirmiştir.

Biden, Scranton şehrinde St. Paul ilkokulunda okudu. Çocukken kekeme olduğu için arkadaşları ona “Dash” ve “Joe Impedimenta” lakabını vermişlerdi. Sonunda şiir ezberleyerek ve aynanın önünde çalışarak bu sorununu kendi kendine aştı. ABD’nin prestijli okullarından Archmere Akademisi’ne kabul edilinceye kadar St. Helena Okulu’nda okumaya devam etti. Okul masraflarında ailesine yardımcı olmak için cam yıkayarak ve bahçıvanlık yaparak para kazandı. 1961 yılında okuldan mezun oldu.

Kolej, Evlilik ve Hukuk Fakültesi

Joe Biden eğitim yılları: Tarih ve siyaset bilimi okudu ve Delaware Üniversi’ne gitti. Üniversitenin ilk iki yılında dersleriyle çok ilgili değildi ancak John F Kennedy onun ilham kaynağı oldu ve siyasete ilgi duydu. 1965 yılında Delaware’den mezun olduktan sonra Syracue Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kabul edildi. Bundan bir yıl sonra 1966 yılında Hunter ile evlendi. İlk yıl sınıfta kaldı. Ayrıca bu yıllarda gözaltına alındı ve bu olay kariyerinin ileriki yıllarında kariyerini olumsuz etkilemeyle karşı karşıya kaldı.

Siyasi Kariyerindeki İlk Yıllar

Joe Biden, 1968 yılında hukuk fakültesinden mezun oldu ve bir hukuk firmasında çalışmaya başladı. Ayrıca bugün başkanlık adaylığı koyduğu Demokrat Parti’nin aktif bir üyesi oldu ve 1970 yılında New Castle County Konseyi’ne seçildi. Meclis üyesi olarak görev yaptığı sırada 1971 yılında kendine ait hukuk bürosu kurdu.

1969 yılında Joseph Biden, 1970 yılında Hunter Biden ve 1971 yılında Naomi Biden adında toplam üç çocuğu oldu. 1972 yılında J Caleb Bogg’a karşı senatörlük yarışına girdi. 29 yaşındaki gence o zamanlar kimse şans vermedi ancak kampanyasını istikrarlı bir şekilde yürüttü ve kız kardeşi Valeri Biden Owens bu konudaki en büyük destekçisi oldu. Nihayet aynı yılın Kasım ayında ülke tarihinin en genç beşinci ABD senatörü olabilme başarısını elde etti.

Aile Trajedisi

Kariyer hedeflerini bir bir gerçekleştiren Joe Biden, 1972 yılında büyük bir trajedi yaşadı. Noel’den bir hafta önce Biden’in eşi ve üç çocuğu bir trafik kazası yaşadı. Bu kazada karısı ve kızı öldü ve her iki oğlu da ağır yaralandı. O yıllar intihar etmeyi düşünse de ailesinin de desteğiyle Delaware Senatosu’nda görevine devam etti. Washington’da yemin etme töreninden muaf tutuldu ve hastane odasında oğullarının yanında yemin etti. Bu olaydan sonra çocuklarıyla daha fazla zaman geçirebilmek için Wilmington’a taşındı ve her gün Washington Amtrak treniyle gidip geliyordu.

Senato Yılları

1973-2009 yılları arasında senatör olarak görev yapan Joe Biden, görev süresi boyunca Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı yaptı. Bu kariyerinde dış politika uzman olarak saygınlık kazanmasını sağladı. Pek çok dış politika pozisyonu arasında Sovyetler Birliği stratejik silah sınırlanması, Balkan barışı ve istikrarını destekleme, NATO’yu eski Sovyet ülkelerini kapsayacak şekilde genişletme ve Birinci Körfez Savaşı’na karşı çıkmak gibi eylemleri oldu. Başkan George W Bush’un Irak Savaşı’na ülkede en fazla karşı çıkanlardan biri oldu aynı zamanda.

Dış politika dışında suç yasalarının daha sert olması gerektiğinin bir savunucusu oldu. 1987 yılında Yüksek Mahkeme adayı Robert Bork’un onaylanmamasındaki en büyük etmenlerden birisi olan Biden’ın muhalefeti öne sürülmüştü. Biden 100.000 ek polis memuru ve yeni suç yasalarının çıkartılmasının savunucularından olmuştu.

Başkanlık Hırsları

1987 yılında Biden kendisini Demokratların önde gelen milletvekillerinden biri olarak gördüğünü dile getirmiş ve ABD’nin başkanlığına aday olmak istediğinin sinyallerini vermişti. Fakat konuşmalarının bir bölümünde intihal yaptığı anlaşılınca bu amacını bir süre daha geciktirme kararı aldı. 2988 yılına geldiğinde doktorlar beyninde hayati tehlikeye sebebiyle ara vermesini tavsiye ettiler. Daha sonra ameliyat oldu ancak bu ameliyattan kaynaklanan komplikasyonlar akciğerinde kan pıhtılaşmasına sebep oldu ve bu yüzden bir ameliyat daha oldu. 7 ay kadar siyasetten uzak kalan biden daha sonra senatoya geri döndü.

Bu olaydan 20 yıl sonra, 2007 yılına geldiğimizde tekrar başkanlık yarışına girmeye karar verdi. Ancak Hilarry Clinton ve Barack Obama’nın domine ettiği bir ortamda sesini duyurmayı başaramadı. Iowa kongresinde sadece %1 oy alabildi. Birkaç ay sonra Hilarry’ye karşı galibiyet alan Obama seçimleri kazanmasının ardından başkan yardımcısı olarak Joe Biden’ı seçti ve Joe Biden ilk kez başkan yardımcısı oldu. Ancak bunun stratejik bir önemi verdi. Obama’nın amacı işçi sınıfından gelen birini yanına alarak halka sempatik görünmeyi ve Pennsylvania’dan oy almaktı.

Biden, ağırlıklı olarak Irak ve Afganistan politikalarında aktif olarak roller aldı. 2010 yılında ABD’nin Rusya ile stratejik silah azaltması anlaşması için senatörlük yıllarından gelen bağlarını kullandı. Obama yıllarında aktif olarak kendini göstermek için çaba sarf etti.

2020 Başkanlık Kampanyası

25 2019 tarihinde ABD başkanlığına aday olacağını duyurdu. Ülkede meydana gelen George Floyd’un öldürülmesiyle sonuçlanan olaylar kendisine yaradı ve ırkçılık karşıtı konuşmaları ülkede yaşayan siyahiler tarafından takdir topladı. Yarışa girdiği andan itibaren anketlerde öne çıkmaya başladı ve kendini ılımlı bir çizgide tanıtarak pozisyonu güçlendirdi.

Başkanlık görevi yapan Trump’ın diğer ülkeler tarafından Biden ve oğluna soruşturma yapması için baskı yapmasının ortaya çıkması Trump’ın oy kaybetmesine, Biden’in sempatik görülmesine zemin hazırladı. Joe Biden 24 Eylül tarihinde yaptığı bir konuşmada bu olayı “Başkanlık gücünün kötüye kullanılması” şeklinde yorumlanmasına sebep oldu. 2020 yılının ağustos ayında beklenen oldu ve Biden resmen Demokratların başkan adayı oldu.

29 Eylül 2020 tarihinde ilk kez başkanlık yarışında karşı karşıya gelen Joe Biden ve Donald Trump, hareketli konuşmalara ve sonucu belirsiz bir tartışmaya sahne oldu. Ancak iklim değişikliği ve korona virüs karşısındaki başarısızlığından vuran Biden için bu tartışmalar daha yararlı oldu.

2020 Seçim Zaferi

3 Kasım 2020 tarihinde başlayan oy sayımlarında ilk olarak sandık oylarının sayılması Trump’ın erken zafer ilan etmesine sebep oldu. Ancak oy pusulalarının sayılması sonucu hızla değiştirdi ve iki gün sonra Biden öne geçti. Ayrıca Arizona, Nevada ve Georgia gibi “salıncak eyalet” olarak nitelendirilen eyaletlerden gelen zaferler Biden’in lehine sonuçlandı. Bu arada Trump sahtecilik iddiaları ile sayımın durmasını talep etti ve olaylar mahkemeye taşındı.

7 Kasım 2020 tarihinde yaklaşık 4 gün süren seçimler son olarak Pennsylvania’dan gelen haberden sonra zaferini ilan etmesiyle sonuçlandı. 46 başkan olarak göreve başlayan Joe Biden, 74 milyondan fazla oy aldı ve 78 yaşında ülke tarihinin en yaşı başkanlarından birisi oldu.

“Amerika, büyük ülkemize liderlik etmem için beni seçtiğin için onur duyuyorum, önümüzdeki iş zor olacak, ama size söz veriyorum: Bana oy verseniz de vermeseniz de tüm Amerikalılar için bir Başkan olacağım.” şeklinde bir Tweet attı.

 

“Martin Luther King Kimdir?” isimli makalemizi okumak için buraya tıklayınız.

Etiketler: amerikan başkanı joe biden joe biden joe biden hayatı joe biden kimdir


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL