Notebook Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Notebook Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Yazar: Emre Nasıl Yapılır?

Notebook Klavye Temizliği

Notebook Klavyesi nasıl temizlenir herkesin sıklıkla sorduğu sorulardan biridir. Birkaç yıl önce Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, klavyemiz üzerinde yer alan mikrop sayısı klozet kapağında bulunan mikrop sayısından daha fazla olduğunu göstermiştir. Peki bu durumdan çıkaracağımız ders nedir? Tabi ki bu konuda biraz daha dikkatli olmamız gerektiğidir.

Dışarıdan eve geldiğimizde veya pis olduğunu düşündüğümüz bir şeye temas ettiğimizde hemen ellerimizi yıkarız fakat klavye ile haşır neşir olan insanların kaçı bunu yapıyor? Muhtemelen çok çok azı. Durum yalnızca bununla da kalmıyor. Masaüstü bilgisayar klavyelerine göre daha kompakt bir tuş yapısı olması ve hemen altında bilgisayarın çalışma prensibini oluşturan temel parçaların yer alıyor olması, bu konuda çok daha hassas olmamız gerektiğini gösterir durumda. Hem bilgisayarınızın hem de sizin sağlığınız için yapacağınız en doğru şey, notebook klavyesini temiz tutmak olacaktır. Peki notebook klavyesi nasıl temizlenir?

Notebook Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Neden temizlenmesi gerektiğini detaylıca ele aldıktan sonra geldik şimdi notebook klavyesi nasıl temizlenir sorusunun cevabına. Sizin için paylaşacağımız tüm bilgiler uzun zamandır uygulanan yöntemlerdir.

  1. Bilgisayarınızı Kapatın: Doğal olarak ilk olarak bilgisayarımızı kapamamız gerekir çünkü herhangi bir akım kaçağı veya elektronik parça hasarı gibi istenmeyen bir durumda kalmamalısınız. Fişini çekmeyi de unutmayın.
  2. Bilgisayarınızı ters yüz yapın: Bu şekilde çok nazikçe yere doğru sağa sola şeklinde sallayın ve varsa klavye arasında yer alan büyük parçalardan kurtulabilirsiniz. Nispeten yumuşak bir yer varsa buraya dokundurmak suretiyle sarsıntı yaratabilirsiniz.
  3. Kompresör Kullanın: Varsa, araba veya bisiklet lastiği şişirmeye yarayan elektronik bir kompresör, hava basınçlı sprey veya pompa yardımı ile, tuşların erişebileceğiniz en alt kısmına hava akımı uygulayın.
  4. Tuşları Temizleyin: Teknoloji mağazalarında veya temizlikçilerde, mikrop öldürmekte etkili bezler temin edebilir ve buz bez yardımıyla tuşlarınızın üst yüzeyini temizleyebilirsiniz. Bezi klavyenize değdirmeden önce, minimum olacak seviyelerde çok az nemlendirebilir veya yüzey temizleyicisi kullanabilirsiniz. Daha sonra kadınların oje silmek için kullandığı pamuğa benzer bir pamuk ile, tuşların arasını ve üzerini, varsa dezenfektan, saf alkol veya kolonya ile silebilir ve üst kısmında bulunan mikropları tamamen yok edebilirsiniz.
  5. Tuş Sökme: Bu süreç, daha önce tecrübeniz yoksa sizin için biraz zorlayıcı görünebilir ancak her şeyden önce tedbir almakta fayda var. Bu yüzden ilk yapacağımız şey, klavye tuşlarınız sökülebilir mi sökülemez mi? Bunu tuşları zorlama suretiyle yapmayın. Bilgisayarımızın arama kısmına gelerek sistem bilgilerini öğrenin ve internetten kullanım kılavuzunu indirerek tuşlarının sabit veya çıkarılabilir olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Daha sonra tuşlarınızın hepsini aynı anda sökecekseniz, neyin nerede olduğunu unutmamak için klavyenin bir fotoğrafını çekebilir ya da tuşlarınızı tek tek sökebilirsiniz.

Etiketler: dizüstü bilgisayar klavye nasıl temizlenir klavye temizliği notebook notebook klavyesi nasıl temizlenir


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL