Android ve iOS Arasındaki Farklar Neler?

Android ve iOS Arasındaki Farklar Neler?

Yazar: Emre Teknoloji

Android ve iOS arasındaki farklar neler? Bugün dünya nüfusunun neredeyse tümünün kullandığı akıllı cihazların işletim sistemlerinden Andoid mi daha iyi iOS mu?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte radyo, telefon, bilgisayar gibi çeşitli aletler dünyaya kazandırılmıştır. Bu gelişmelerin en önemlilerinden biri telefondur. Akıllı telefonlar, günümüzün en çok kullanılan aletlerinden olmuşlardır. Dünyada en çok kullanıcısı bulunan işletim sistemi önce Android. Sonra ise IOS’tur. Geçmişten günümüze bu iki işletim birbiriyle hep savaş halinde olmuştur. Günümüzde ios ve android, hemen hemen her insan tarafından bilinen terimlerdir. IOS ve Android işletim sistemlerinin kullanım şekilleri, ara yüzleri ve işlemcileri birbirinden tamamen farklıdır. İşletim sistemi donanım ve bilgisayarı kullanan kişi arasındaki haberleşmeyi sağlayan yazılımdır. Androis ve IOS işletim sistemini kullanan kullanıcılar işletim sistemlerini sürekli karşılaştırmaktadır.

Android ve iOS Arasındaki Sistemsel Farklar

Android ve iOS arasındaki sistemsel farklar büyük ölçüde işleyişleriyle alakalıdır ve en belirgin fark yazıldığı dillerdir. Apple, IOS işletim sistemini, kendi geliştirdiği bir dil ile yazmıştır. Android ise java fili ile yazılmıştır. Android işletim sistemi, Google ve Open Handset Alliance firmalarının ortak iş birliği ile tamamen açık kaynaklı ve Linux alt yapılı ücretsiz bir işletim sistemidir. Android işletim sistemi .apk uzantıları desteklenmektedir. IOS işletim sistemi ise Apple firması tarafından Mac OS X işletim sisteminden türetilmiş ve COR OS, COR Servisleri, Medya tabakası ve Cocoa Touch gibi dört katmandan oluşur.  Aralarındaki farklara gelecek olursak; Android cihazları, IOS cihazlara göre kullanması daha basit ve kolaydır. Oysa güvenlik konusunda IOS, Android ’den daha gelişmiştir. IOS cihazlarda RAM hızı, Android cihazlardan daha kötüdür.

 Android mi daha iyi iOS mu? Bunun net bir cevabı yok ancak Android ve iOS arasındaki farkların olumlu ve olumsuz yanları bulunmakta.  Android cihazlar, kullanıcılarını kısıtlamaz. IOS cihazlarda ise güvenlik gerekçesiyle kısıtlama tahmin ettiğinizden çok daha fazladır. IOS işletim sistemlerinde kendi uygulama mağazasından yükleme ve alışveriş yapabilirken, Android cihazlarda ise yüklenme daha fazladır. Android sistemi uzun kullanışlar sonrasında bataryada bozukluklar ve performans düşüklükleri ortaya çıkarabilirken, IOS işletim sisteminde böyle bir sorun ortaya çıkmıyor. IOS işletim sistemi kullanım bakımından oldukça zor ancak performans açısından zorlu görevler için daha çok tercih edilirken, Android işletim sisteminde daha basit kullanımı sayesinde IOS işletim sistemine göre kullanımı daha kolaydır.

Android ve iOS işletim sistemi arasındaki farklar olduğu kadar benzerlikler de bulunmakta. Akıllı kopyalama özelliği sayesinde bu bilgiyi Android ve IOS cihazlar arasında kullanabilirsiniz. Bu özelliğin Android’e gelmesi daha yeni sayılmaktadır. Veriler ve şifrelerde cihazdan cihaza otomatik olarak doldurulabilir hale gelmiştir. İki işletim sistemi de iyi, stabil, hızlı ve tavsiye edilirdir. Ara yüzleri bazen birbirine çok benzer halde yazılmıştır. iki işletim sistemin de kullanıcılarını yüksek oranda memnun ettiği görülmüştür ve hızları da eşittir. Android genellikle ve çoğu zaman ücretsiz bir platformdur. Android işletim sistemi, iOS’a göre çok daha hızlı gelişmiştir. Android ürünleri ve IOS ürünlerinin hangisinin daha çok tanınmış olduğu ise günümüzde tartışılır bir konu.

 

iOS ve Android’in Geleceği

Piyasaya çıktığı ilk günden beri gelişmekte olan teknolojiye uyum sağlayan ve teknolojiye yön veren bu öncü sistemler, sürekli olarak kullanıcıların isteklerine, yeni gelişen teknolojik gelişmelere entegre olmak için güncellenmelerle birbirleri ile yarış halindeler. Bu iki işletim sisteminden daha verimli bir teknolojik programlama dili yazılmadığı takdirde iOS ve Android işletim sistemlerinin gelecek yıllarda da piyasada var olacak gibi duruyor.

 

Etiketler: android ios android mi ios mu android ve ios arasındaki farklar anroid ios


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL